עבאס לנציגי אופוזיציה סורית: השארת קלפי המשא ומתן בידי ארה"ב היתה טעות

את הדברים אמר הנשיא הפלסטיני לפני כשלוש שנים והם פורסמו היום בלבנון. הוא העריך שאם סוריה תקרוס, ייכשלו המאמצים להקמת מדינה פלסטינית

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

לקראת פגישתו של נשיא הרשות הפלסטינית, מחמוד עבאס (אבו מאזן), עם ראשי הממשל האמריקאי, ובראשם נשיא ארצות הברית ברק אובמה בוושינגטון בעוד כעשרה ימים, פרסם הבוקר (שבת) עיתון אל־אכבאר הלבנוני דברים שאמר עבאס לפני כשלוש שנים, בהם הכה על חטא והודה שטעה כששם את כל הקלפים בתהליך המדיני בידי ארצות הברית.

דברי עבאס נאמרו בפגישות שקיים עם נציגי ועדות תיאום המהפכה בסוריה, שהובילו בזמנו את המחאה הלא אלימה נגד משטר אסד. לפי הדיווח, המסתמך על מסמכים והודעות שהועברו בין הצדדים בכמה פגישות שהתקיימו בבתי מלון בפריז, עבאס המליץ אז להיית׳ם מנאע, ממייסדי פורום התיאום הלאומי של האופוזיציה, לא לשים את כל "הביצים בסל של האמריקאים".

לדברי נשיא הרשות, כולם חושבים שהוא "איש של ארצות הברית", אך "אנחנו עשינו טעות בכך שבשלב מסוים סמכנו אך ורק על האמריקאים, אל תעשו את הטעות הזו, אני בוטח יותר ברוסים. אם הם מבטיחים לתת לכם שבעה תפוחים - אתם תקבלו את כולם. אם האמריקאים מבטיחים מאה - תקבלו ארגז ריק. האמריקאים מבטיחים אבל לא נותנים כלום". העיתון פרסם ציטוט נוסף של עבאס מאותה תקופה, בו הוא מפציר בגורמי האופוזיציה הסוריים לפנות למוסקבה ולא לוושינגטון אם ברצונם להשיג פתרון למשבר במדינה.

אובמה ועבאס ב-2011. עבאס: "האמריקאים מבטיחים אבל לא נותנים כלום"צילום: בלומברג

העיתון ציטט בכירים פלסטינים וסורים המסבירים כי מאז תחילת המשבר בסוריה עבאס ניסה לגשר ולפשר בין הצדדים, במטרה למנוע הידרדרות במצב במדינה. אותם בכירים מספרים גם על התקרבות שחלה בשנים האחרונות בין דמשק לרמאללה, וכי עבאס לא עשה את הטעות של חמאס - שהימר על האופוזיציה ותמך בהפלת המשטר.

בכיר באופוזיציה הסורית שנחשב למקורב לעבאס, אמר כי נשיא הרשות חשב כי בטווח הארוך שסוריה תישאר חזקה, וכי היא ואיראן יכולות להוות עבורו סוג של משענת מול ההתרסה הישראלית והלחצים שמפעילים עליו האמריקאים, בעיקר בסוגיית ההכרה במדינת ישראל כיהודית.

עבאס העריך אז שאם סוריה - מדינה חזקה בעולם הערבי - תיפול, המאמצים להקמת מדינה פלסטינית ייכשלו גם כן, ולכן יצר קשר עם שני הצדדים בעימות בסוריה, עם המשטר ועם האופוזיציה הפרגמטית והחילונית שהתנגדה למעורבות צבאית חיצונית, כמו גם להתחמשות המהפכה.

אף שעבאס הצהיר עם פרוץ מלחמת האזרחים בסוריה כי מדובר בסוגיה פנימית, המשבר החמור שפרץ במחנות הפליטים הפלסטיניים במדינה, ובראשם מחנה אל־ירמוק, אילץ את ההנהגה הפלסטינית להתערב בעימותים, מהלך שכלל פגישות בין נציגים מאש"ף ומפת"ח לנציגי ההנהגה הסורית, ובראשם הנשיא, בשאר אסד. נציגי אש"ף האשימו את המיליציות החמושות הפועלות נגד המשטר, ובעיקר את חזית א-נוסרה, המזוהה עם אל־קעאדה, בניצול המצב הקשה במחנה אל־ירמוק כדי להשתלט על חלקים גדולים ממנו ולהפוך את הפליטים לבני ערובה.

פוטין ועבאס, בינואר. המליץ לסורים לפנות למוסקבה כדי לפתור את המשבר במדינתםצילום: אי–פי

פרסום זה בא על רקע דיווחים בעיתונות המפרץ הפרסי הבוקר, לפיהם אובמה יבקר בסוף החודש הקרוב או בתחילת אפריל בסעודיה, שם ייפגש עם מנהיגי מדינות המפרץ. עוד דווח כי למרות חילוקי הדעות ביניהם, נשיא ארצות הברית והסעודים מתכוונים להציג בפגישתם מפגן אחדות אסטרטגית בכמה סוגיות, ביניהן המשא ומתן עם איראן והתהליך להשגת הסכם מדיני בין ישראל לפלסטינים.

לצד זאת, האהדה שהביע עבאס כלפי רוסיה באה לידי ביטוי גם בביקור במוסקבה שערך לאחרונה יו"ר צוות המשא ומתן הפלסטיני, ד"ר סאיב עריקאת, שם נפגש עם שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב כדי לעדכנו בהתקדמות המגעים עם ישראל. לפי פקיד פלסטיני בכיר, הפגישה נועדה לתיאום עמדות, לבלימת הדרישה להכרה במדינה יהודית, ובעיקר למניעת הצגתו של המתווה האמריקאי כמסמך המקובל על הקוורטט, מה שעלול להגביר את הלחץ על הפלסטינים. לדברי הבכיר הפלסטיני, הרוסים תמכו לאורך הדרך בעמדה הפלסטינית, ולכן חשוב שהם ימשיכו להיות בתמונה ולא יאפשרו למתווה האמריקאי לקבל את אישור הקוורטט, הכולל את רוסיה, ארה"ב האיחוד האירופי והאו"ם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ