עשרות צעירים במכתב לראש הממשלה: לא נתגייס לצה"ל

כ–50 בני נוער הצהירו שיסרבו להתגייס בשל המשך הכיבוש ו"חדירת הצבא לחיים האזרחיים". אחד החותמים: "מאמינים שזה יכול לעשות שינוי"

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

עשרות צעירים שלחו הבוקר (שבת) מכתב לראש הממשלה בנימין נתניהו, בו הצהירו על כוונתם לסרב להתגייס לצה"ל. לטענת החותמים, הסיבה היא המשך הכיבוש בגדה המערבית "והחדירה של הצבא לחיים האזרחיים, המעמיקה את השוביניזם, המיליטריזם, האלימות, אי השיוויון והגזענות".

כחמישים בני נוער מכל רחבי הארץ חתמו על המכתב. אחד מהם, איתי אקנין, כבר קיבל פטור מטעמים רפואיים אך טוען כי מניעיו היו פוליטיים. "בשעה שהמערכת עסוקה מאוד בעניין של שוויון בנטל, אנחנו חושבים וחושבות שהתפקיד שלנו הוא לא לקחת חלק במעגל ההרג, במעגל הדמים, ואנחנו מסרבות ומסרבים להתגייס לצה"ל", אמר אקנין, בן 19, במקור מראש העין אך כעת מתנדב בשירות לאומי בתל אביב.

הפגנה בתל אביב למען סרבן הגיוס נתן בלנק, בשנה שעברהצילום: תומר אפלבאום

שקד הררי, בן 18 מבת ים, אמר כי בחר שלא להתגייס "בגלל ההשפעה של הצבא בחברה - במישור של מערכת החינוך, במישור העבודה, במישור המדיני, במישור החברתי ובמישור הכלכלי. אנחנו כקבוצה מאמינים שהצבא פוגע בחברה ובאזרחים, גם בישראל וגם בפלסטין, וכל עוד אנשים ממשיכים להתגייס הם דואגים להעמיק את הפער החברתי".

הררי סיפר כי החתימה על המכתב נעשתה מפה לאוזן, והוא בעצמו שכנע אחרים לסרב. בימים הקרובים צפויים חותמי המכתב לפרסם את הרשימה המלאה. "אנחנו לא מתביישים בזה שאנחנו מסרבים", אמר שקד הררי, "אנחנו מאמינים שההצהרה הזו יכולה לעשות שינוי רעיוני, וזה לא יקרה אם לא נעמוד מאחוריו ולא נהיה כנים איתו".

תנועת "יש גבול" התייחסה הערב למכתב ומסרה כי היא "רואה בסרבנות החלטה אישית של כל אדם ואדם בחברה דמוקרטית, ותומכת בכל סרבן וסרבנית שערכיהם הדמוקרטים ו/או ההומניסטים הביאו אותם ואותן לסרב לקחת חלק בכיבוש ודיכוי העם הפלסטיני. אנו גאים בצעירים המסרבים לקחת חלק בדיכוי וקוראים לממשלת ישראל לשבת עם ממשלת פלסטין ולסיים את הכיבוש. עולם אחר אפשרי גם לנו וגם לפלסטינים מגיע שלום אמיתי, ולא שלום לפי ההגדרות של ממשלת ישראל".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ