שופט ירדני נורה למוות במעבר אלנבי; צה"ל: ניסה לחטוף נשק

לדברי גורם צבאי, כוח של חיל ההנדסה ירה לעבר ההרוג, לאחר שניסה לחטוף נשק מחייל. בתקרית אחרת, נהרג הערב פלסטיני מירי צה"ל ליד בית אל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

פלסטיני אזרח ירדן בן 38 נורה הבוקר (שני) למוות במעבר גשר אלנבי. לפי הצבא, הוא נורה לאחר שניסה לחטוף נשק מחייל שהיה באזור המעבר. לדברי גורם צבאי, כוח מגדוד האב"כ של חיל ההנדסה הוא זה שירה לעברו. מקור ביטחוני ירדני מסר שההרוג הגיע לנקודה הישראלית במעבר הגבול ובעקבות קטטה שהתפתחה במקום הוא נורה ונהרג.

הערב אירעה תקרית ירי נוספת בסמוך להתנחלות בית אל. כוח צה"ל של חטיבת הנח"ל שהיה במארב באזור זיהה מיידי אבנים פלסטינים ופתח לעברם באש. מדיווח ראשוני עולה כי אחד הפלסטינים נפגע מקליע בראשו ונהרג. בצה"ל פתחו בבדיקה לנסיבות האירוע. בשעה עשר וחצי בערב נורו יריות לעבר בית בהתנחלות בית אל שנושק למחנה פליטים ג'לזון. מהירי לא היו נפגעים אך קליע אחד חדר לסלון המשפחה. עד עתה לא נעצרו חשודים במעשה.

השופט שנורה, הבוקר במעבר אלנביצילום: דוברות רשות שדות התעופה

לפי דיווחים פלסטיניים, ההרוג הבוקר הוא ראיד זעיתר, בן 38, שבשנים האחרונות כיהן כשופט בבית משפט בערכאה המקבילה לבית המשפט השלום בעמאן. זעיתר נולד בשכם ולפי הדיווחים עבר להתגורר ולעבוד בעמאן לפני כשלוש שנים. הלווייתו תתקיים מחר בשכם.

אחיו של זעיתר אמר בשיחה עם "הארץ" כי למשפחה אין שום פרטים על התקרית, וכי כל הסיטואציה והפרטים שפורסמו אינם הגיוניים. לדברי האח, זעיתר נשוי, אב לשני ילדים, ד"ר למשפטים שעובד בשנים האחרונות כשופט בעמאן.

"כל הסיפור נשמע הזוי, שאדם כזה ינסה לחטוף נשק", הוסיף קרוב משפחה אחר, המתגורר בשכם. "אני מקווה שמישהו יבדוק לעומק את מה שקרה. אנחנו טרם קיבלנו מידע עדכני שיכול לשפוך אור על המקרה". קרוב המשפחה ציין כי זעיתר מתגורר בעמאן, אך לעיתים מגיע לבקר בשכם.  

בשאר זעיתר, בן דודו של ההרוג המתגורר בשכם, סיפר כי דודו מתגורר בעמאן כבר עשרות שנים ובניו - כולל ראיד - נולדו שם, אולם המשפחה שומרת על קשר עם בני המשפחה שנשארו בגדה. משפחת זעיתר נחשבת לאחת המשפחות הוותיקות בשכם ורבים מבניה נמנים על האליטה הפלסטינית. חלקם היו פעילים מאוד בתנועה הלאומית הערבית והפלסטינית, בהם אכרם זעיתר - סופר ואיש רוח מוכר בעולם הערבי, וואיל זעיתר - סופר ואינטלקטואל שהיה גם נציג של אש"ף ברומא ונהרג על ידי אלמונים בפתח דירתו ברומא באוקטובר 1972. באש"ף האשימו אז את המוסד בהתנקשות בחייו, במסגרת רדיפת נציגי אש"ף וארגון ספטמבר השחור כנקמה על רצח הספורטאים באולימפיאדת מינכן.

מחוץ לשגרירות ישראל בעמאן מתגודדים בשעות האחרונות כמה עשרות מפגינים במחאה על הרג זעיתר. בהפגנה נשמעות קריאות לפרוץ לבניין השגרירות.

סוכנות הידיעות הירדנית פטרה דיווחה כי ממשלת ירדן פנתה לממשלת ישראל בדרישה לחקור באופן מידיי את נסיבות האירוע. לפי ההודעה הירדנית, שר החוץ נאצר ג'ודה זימן אליו את ממלא מקום שגריר ישראל בעמאן וגינה בחריפות את האירוע. ג'ודה ביקש מהדיפלומט הישראלי "להודיע באופן מיידי לממשלת ישראל שהממשלה הירדנית מחכה לדיווח מפורט ומהיר, ולבצע חקירה מקיפה במסגרתה יימסרו פרטים מלאים לממשלת ירדן". 

גם אגודת עורכי הדין בירדן פרסמה הודעת גינוי חריפה לאירוע ודרשה מהממשלה לחקור את האירוע עד תום. מקור משפטי בכיר במועצה המשפטית העליונה בירדן אמר כי השופט שנורה היה שופט בבית המשפט השלום בצפון עמאן. הוא בן למשפחה מוכרת ששורשיה בשכם ואביו נחשב לעורך דין מוכר בירדן. 

גשר אלנבי, המכונה בירדן גשר המלך חוסיין, הוא גשר מעל נהר הירדן, הנמצא כחמישה קילומטרים מזרחית ליריחו. הוא משמש כמעבר גבול בין ירדן לשטחים, וישראלים אינם מורשים לחצות לירדן דרכו. בעקבות האירוע, רשות שדות התעופה הפסיקה את הפעילות במסוף.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ