נתניהו באילת: "את המכולות הבאות איראן תחמש גם במזוודות גרעין"

לשכת רה"מ, שארגנה את תצוגת האמל"ח שנתפס באוניית ה"קלוס סי", תלתה שלטים עם דברי שר החוץ האיראני בטוויטר וכתבה: "מיהו השקרן האמיתי?"

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ביקר אחר הצהריים (שני) בבסיס חיל הים באילת, בו נפרשה היום תצוגת אמצעי הלחימה שתפס צה"ל בספינת ה"קלוס סי", שיועדה להעביר משלוח נשק בחסות איראן לרצועת עזה. במסיבת העיתונאים אמר נתניהו כי "כשם שאיראן ניסתה להסוות את משלוח הנשק הזה, היא מסווה את תוכנית הגרעין שלה. את המכולות הבאות בעתיד איראן תוכל לחמש גם במזוודות גרעין".

לדברי ראש הממשלה, "איראן שלחה את המשלוח הזה, היא לא השתנתה. איראן היא לא רוחאני המחייך - איראן האמיתית היא האייתוללה עלי חמינאי. מה חדש? אם הנשק הקטלני שהוחבא בבטן האונייה היה מגיע לארגוני הטרור בעזה, הם היו עושים בו שימוש רצחני נגד אזרחי ישראל". הוא הוסיף כי טילי האם-302 שנמצאו על הספינה היו יכולים להגיע אפילו לפאתי חיפה.

נתניהו התייחס גם לתדמיתה של איראן בקרב מדינות העולם, ואמר כי "יש כאלה בקהילה הבינלאומית שלא היו רוצים שנקיים את האירוע הזה, כדי שלא נראה לעולם את מה שבאמת מרחש בתוך איראן". הוא ציין את שטר המטען המקורי והמזויף שהוצגו בבסיס חיל הים, ואמר כי הם מוכיחים כיצד איראן ניסתה להסוות את הטענת מטען הנשק בתחומה.

נתניהו אוחז בקליע, היום בטקס באילתצילום: תומר אפלבאום

"הקהילה הבינלאומית רוצה להתעלם מהמשך התוקפנות הנפשעת של איראן, מהטבח ההמוני שהיא מסייעת לו בסוריה, מתמיכתה בטרור בלבנון ומהוצאה להורג של מאות אנשים בתחומה. הם רוצים להשלות את עצמם שאיראן זנחה את כוונתה להשיג נשק גרעיני", אמר נתניהו והוסיף, "ההתעלמות הזו מופיעה גם במקרה של תפיסת האונייה הזו, והיא עדות נוספת לעידן הצביעות שבו אנו חיים. אם אנו בונים מרפסת באיזו דירה בירושלים אנו שומעים גינויים מהקהילה הבינלאומית. לעומת זאת, היינו עדים לחיוכים וללחיצות ידיים של נציגי המערב עם איראן בזמן זה. העולם צריך להתעורר מהאשליה שהוא נמצא בה ולמנוע מאיראן לייצר נשק גרעיני".

עד היום נאסרה לפרסום החלפת שטרות המטען של ספינת הנשק, ואילו היום הציגו לראווה בצה"ל את הניסיון האיראני להסוות ולהחליף את שטרות המטען – כמו למשל הוספת הספרה 1 בכתב יד, המציינת שישנן 150 מכולות ולא 50 כפי שהופיע בשטר המטען מלכתחילה.

שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון, הצטרף לדברי נתניהו ואמר במסיבת העיתונאים, שכללה עשרות אנשי תקשורת, מרביתם זרים, כי "האונייה הזו היא דוגמה נוספת לעובדה שהמשטר האיראני הוא יצואן הטרור הגדול ביותר בעולם". לדבריו, אין סכסוך במזרח התיכון שהמשטר האיראני אינו מזין בנשק ובתחמושת, בכסף, באימונים או בידע של טרור. "אבל זה לא רק במזרח התיכון", הסתייג יעלון, "זו הפרה ברורה של החוק הבינלאומי כדי להעביר טילים שאמורים לירות לישראל. זו קריאת תיגר על התרבות המערבית. אנשי המוסד עבדו בשיתוף פעולה עם אגף המודיעין כדי להביא ליירוט המוצלח של המשלוח הזה. אנו יודעים להגן על עצמנו בכוחות עצמנו וכך נמשיך לעשות. אנו פועלים כאילו אם אין אני לי מי לי".

נתניהו עושה סלפי עם לוחמי חיל הים

כל הטילים שאופסנו במכולות שנתפסו על ידי לוחמי חיל הים הוצגו היום במשטח הצמוד לנמל הצבאי באילת, יחד עם קופסאות כדורי הקלצ'ניקוב וארגזי פצצות המרגמה. בנוסף, הוצבו שתי מכולות יחד עם שקי המלט באזור תערוכת הנשק. על אחת המכולות נכתב כי הסוגר שלה הונפק על ידי רשויות המכס באיראן. על רצועת מתכת הקשורה על סוגרי המכולה מופיע הכיתוב IRICA (Islamic Republic of Iran Custom Administration).

הכיתובים על ארגזי התחמושת, המתארים במדויק את תכולת הארגזים באנגלית, עוררו תהייה. קצין שהתייחס לנושא אמר כי מדובר בסימון מקובל לתחמושת, וכי אם הארגנים היו מסומנים באותיות בפרסית או בערבית, הדבר היה מעורר חשד.

לשכת ראש הממשלה, שארגנה את חשיפת אמצעי הלחימה, הוסיפה שלטים לתצוגה בהם הופיע ציוץ מעמוד הטוויטר של שר החוץ האיראני, מוחמד ג'וואד זריף, שמציין כי משלוח הנשק נתפס "בדיוק בזמן" לכנס אייפא"ק: "צירוף מקרים מדהים! או אותם שקרים לא מוצלחים", כתב זריף. בהמשך לשלט, הוסיפה לשכת ראש הממשלה שלט משלה בשפה האנגלית, הקורא "מיהו השקרן האמתי", על רקע תמונה של אחת מרקטות האם-302 שנמצאו על הספינה.

בשלטים נוספים מבקשת לשכת נתניהו להראות את "פניה האמתיים" של איראן. השלטים הם באנגלית, וכוללים תמונות המציגות שיגורי טילים, מתקן גרעיני, דגלי ארה"ב עולים באש, הפגנות בהן נושאים שלטים הקוראים "Down with U.S.A", או דגל ארה"ב, בו הכוכבים הם ציורי גולגלות והפסים האדומים טילים.

תערוכת הנשק, אליה הוזמנו גם נספחים צבאיים זרים, נפרשה לצד אח"י חנית, שהשתתפה במבצע "חשיפה מלאה" להשתלטות על אוניית הנשק "קלוס סי", וזכורה גם ממלחמת לבנון השנייה, אז פגע בה טיל סי-802. כלי שיט המשמשים את שייטת 13 הוצבו אף הם במקום.

ראש הממשלה נתניהו במסיבת העיתונאים בבסיס חיל הים באילת, היוםצילום: תומר אפלבאום

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ