הירי במעבר אלנבי: מצלמות האבטחה לא פעלו

חקירת התקרית, בה נהרג אזרח ירדני מירי צה"ל, הועברה לשב"כ. הדיפלומטים הישראלים שהתבצרו בשגרירות בעמאן חזרו בבטחה לבתיהם

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

תחקיר ראשוני של תקרית הירי שאירעה אתמול (שני) במעבר גשר אלנבי, בה כוח צה"ל ירה למוות בפלסטיני אזרח ירדן, העלה כי בניגוד לנהלים, מצלמות האבטחה במקום כלל לא פעלו. בשלב זה לא ברור אם המצלמות לא הופעלו רק אתמול, או במשך תקופה ארוכה יותר.

באירוע הירי נהרג ראיד זעיתר, בן 38, שבשנים האחרונות כיהן כשופט בערכאה המקבילה לבית משפט השלום בעמאן, התקרית התרחשה בנקודה בה מתבצע בידוק של האוטובוס המשמש כשאטל בין המסוף לבין גשר אלנבי עצמו. אנשי הביטחון בנקודה זו אמורים לבדוק באמצעות מקל אליו מוצמדת מראה את תחתית האוטובוס, כדי לוודא שלא הונח שם מטען. האזור המדובר, כמו כל המסוף, מרושת במצלמות אבטחה, אך אלה כאמור לא עבדו אתמול בבוקר, ולכן אין תיעוד של האירוע.

חקירת התקרית הועברה לשירות הביטחון הכללי (השב"כ), במסגרתה ייבדק בין היתר מדוע לא הופעלו מצלמות האבטחה במקום. בנוסף, ייבדק אם נסיעתו של ההרוג למעבר היתה מתוכננת או ספונטנית. אביו של זעיתר צוטט בכלי התקשורת הירדניים ואמר כי לא ידע כלל על הנסיעה. מתחקור של עדי ראייה שהיו במקום עולה כי זעיתר לקח מהחיילים את מקל הבידוק וניסה לתקוף אותם באמצעותו, אז הוא נורה למוות.

השופט שנורה, הבוקר במעבר אלנביצילום: דוברות רשות שדות התעופה

אחיו של זעיתר אמר בשיחה עם "הארץ" כי למשפחה אין שום מידע על התקרית, וכי כל הסיטואציה והפרטים שפורסמו אינם הגיוניים בעיניהם. לדברי האח, זעיתר הוא ד"ר למשפטים שעבד בשנים האחרונות כשופט בעמאן, נשוי ואב לשני ילדים. "כל הסיפור נשמע הזוי, שאדם כזה ינסה לגנוב נשק", הוסיף קרוב משפחה אחר.

לצד זאת, אנשי השגרירות הישראלית בירדן, שהתבצרו בשעות האחרונות בבניין השגרירות בבירה עמאן בעקבות ההפגנות הסוערות שפרצו באזור, חזרו בבטחה לבתיהם. לדברי גורם במשרד החוץ, בשל התגברות הפגנות המחאה על מותו של זעיתר במעבר אלנבי, וחשש לאובדן השליטה עליהן, החליטו גורמי הביטחון להורות לכל הדיפלומטים הישראלים - שחלקם כבר היו בבתיהם - לשוב בבהילות לשגרירות. זאת, מתוך הערכה ששם יהיה קל יותר להגן עליהם.

אנשי צוות השגרירות עזבו את בתיהם בהתראה של דקות, והסתגרו בשגרירות במשך כמה שעות. לאחר השעה 21:00 בלילה החלו המפגינים להתפזר, מה שאפשר לדיפלומטים לשוב לבתיהם.

ההפגנה מול שגרירות ישראל בעמאן, הערבצילום: רויטרס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ