25 שנות מאסר למבצע הפיגוע בתל אביב במבצע עמוד ענן

מחמד מפארגה מטייבה הורשע בהנחת מטען החבלה באוטובוס בתל אביב בנובמבר 2012. בפיגוע נפצעו 24 בני אדם

רויטל חובל
רויטל חובל
רויטל חובל
רויטל חובל

בית המשפט המחוזי בתל אביב גזר אתמול 25 שנות מאסר בפועל על מטייבה, שהורשע באוטובוס בתל אביב בנובמבר 2012, בזמן מ. בפיגוע בקו 142 של דן נפצעו 24 בני אדם. מפארגה עצמו הניח את המטען באוטובוס, אך ירד ממנו ורק לאחר מכן, כשהאוטובוס היה בסמוך לבסיס הקריה בתל אביב, הפעיל אותו באמצעות הטלפון הנייד.

הוא הורשע בהסדר טיעון בכמה עבירות, שהחמורה בהן היא ניסיון רצח. סנגורו לביב חביב והפרקליטות לא הגיעו להסדר בעניין העונש, אך סוכם ביניהם כי הפרקליטות תדרוש עונש מקסימלי של 25 שנות מאסר.

עם זאת, הפרקליטות לא דרשה מבית המשפט להטיל על מפארגה עונש שכולל פיצויים כספיים, בטענה שנפגעי הפיגוע מפוצים ממילא על ידי המדינה וכן מכיוון שכל פיצוי שיוטל עליו ייפול בסופו של דבר על משפחתו, שאין כל אינדיקציה שעודדה אותו לבצע את העבירות - כך לטענת התובעת, הדס פורר גפני.

מפארגה, בעת מתן גזר דינו בבית המשפטצילום: רויטרס

משפטו של מי שהפעיל את מפארגה, אחמד מוסא מבית לקיא, תלוי ועומד בבית המשפט הצבאי. המשלח שעמד מאחורי הפיגוע, מוחמד עאצי, נהרג באוקטובר 2013.

השופט ירון לוי שכתב את גזר הדין, שאליו הצטרפו גם השופטים שרה דותן ואבי זמיר, הדגיש כי נתן משקל לכך שהנאשם הוא אזרח ישראלי ש"אלמלא אזרחותו, ספק אם הוא ושולחיו היו מצליחים להכניס את המטען לתוך תחומי מדינת ישראל".

השופט התייחס גם לסיבה שלטענת מפארגה הביאה אותו לבצע את העבירות - רצונו להפסיק את הסכסוך הערבי־ישראלי. "גם אם המטרה ראויה", כתב השופט לוי בגזר הדין, "הרי שהדרך שבה בחר הנאשם - מעשה שיש בו פוטנציאל ממשי של הרג אזרחים חפים מפשע - בזויה ומקוממת".

"אין מקום לחסד ולרחמים כלפי מי שבחר להתאכזר לחפים מפשע", נכתב בגזר הדין. "אין מקום להקל עם הנאשם שהמשיך בשגרת חייו לאחר שגרם לכך שקורבנות מעשהו קרוב לוודאי לעולם לא ישובו עוד לשגרת חייהם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ