ישראל הביעה צער בפני עמאן על הרג השופט הירדני אתמול בגשר אלנבי

ההודעה פורסמה לאחר מרתון שיחות בין שליח ראש הממשלה לבכירים בירדן, כדי למנוע משבר. צוות בין-מדינתי משותף יחקור את נסיבות האירוע

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ישראל הביעה צער היום (שלישי) בצהריים באופן רשמי בפני ירדן על התקרית אתמול בגשר אלנבי במהלכה נהרג השופט הירדני ראיד זעיתר מאש חיילי צה"ל. בהודעה שפרסמה לשכת ראש הממשלה בירושלים נמסר כי ישראל "מצרה" על מותו של זעייתר "ומביעה את תנחומיה לעם הירדני ולממשלת ירדן".

ההודעה החריגה פורסמה לאחר שיחות מרתוניות שקיים ביממה האחרונה שליחו של ראש הממשלה עו"ד יצחק מולכו עם בכירים בממשלת ירדן כדי להכיל את המשבר ולמנוע הסלמה. שר החוץ הירדני נאסר ג'ודה זימן אתמול את הממונה על שגרירות ישראל ברבת-עמון חיים אסרף לשיחת נזיפה במהלכה הביע מחאה על האירוע ודרש חקירה ממצה.

ראש ממשלת ירדן עבדאללה א-נסור אמר בישיבה בפרלמנט הירדני כי מדינתו רואה בישראל את האחראית הבלעדית למותו של זעיתר, אותו כינה "פשע נתעב". א-נסור הוסיף כי השופט הירדני היה חסר הגנה ופניו לא היו לאלימות. למרות הזעם הירדני, ההערכה היא כי לא יינקטו צעדים בעלי משמעות אסטרטגית, כמו ניתוק היחסים בין המדינות.

חיילים ליד מעבר אלנבי בגבול עם ירדן, אתמול לאחר התקריתצילום: אוליבייה פיטוסי

בהודעה של לשכת ראש הממשלה נמסר כי כחלק ממחויבותה של ישראל להסכם השלום עם ירדן היא העבירה לשלטונות הירדנים את תוצאות התחקיר הראשוני שבוצע בעקבות האירוע. "ישראל הסכימה לבקשתה של ירדן להקים צוות ירדני-ישראלי משותף כדי להשלים את חקירת האירוע", נמסר בהודעה. "הצוות המשותף יחל בעבודתו לאלתר".

אחרי האירוע בגשר אלנבי התקיימו אתמול הפגנות סוערות מול שגרירות ישראל בעמאן. בעקבות ההפגנות הובהלו הדיפלומטים הישראלים בעמאן מבתיהם למתחם השגרירות והתבצרו שם במשך כמה שעות עד יעבור זעם. היום הפגינו מאות עורכי דין בבירה הירדנית, ובמקביל התקיימו תהלוכות והפגנות בכמה והאוניברסיטאות ברחבי ירדן. המועצה הגבוהה של השופטים במדינה פרסמה הודעה חריפה בה תבעה מהממשלה לפעול למען "חקירה עצמאית, שקופה ומהירה של האירוע".

בצה"ל הודיעו הבוקר כי מתחקיר ראשוני לבדיקת אירוע הירי במעבר אלנבי אתמול, עולה כי ראיד זעיתר, השופט הירדני שנהרג, רץ לעבר חייל צה"ל כשהוא קורא "אללה אכבר" וניסה לחטוף את נשקו. בצבא אמרו כי לצורך התחקיר תושאלו עשרות עדי ראייה על ידי חוקרי שב"כ ומשטרת ישראל.  

החיילים במעבר הגבול דיווחו כי חשו בסכנת חיים וירו לעבר פלג גופו התחתון של החשוד. לטענתם, גם לאחר שזוהתה פגיעה ברגלו, המשיך החשוד בתקיפת החייל באמצעות מוט ברזל - אז בוצע לעברו ירי נוסף שהביא למותו. צה"ל הוסיף כי הוא ממשיך לחקור לעומק את האירוע. 

בעיתונות הירדנית והפלסטינית מופיעה הבוקר עדותו של פלסטיני שהיה נוכח בעת האירוע במעבר אלנבי. לפי עדותו של האיש, מוחמד זייד, נוסעי האוטובוס שהגיעו מירדן התבקשו לרדת לבידוק ראשוני בצד הישראלי. לאחר הבידוק נשארו שלושה נוסעים לתשאול נוסף, בהם זייד, זעיתר ונוסעת אחרת. לאחר התשאול השני הם הורשו לעלות שוב לאוטובוס. 

לפי עדותו של זייד, חייל שנכח במקום דחף את זעיתר, דבר אשר הכעיס את זעיתר וגרם לו לדחוף את החייל בחזרה. השניים החלו בוויכוח קולני מלווה בדחיפות ואז ירה החייל, לדברי העד, כדור ראשון שפגע בקרקע. השניים חזרו להתקוטט ולאחר מכן דחף החייל את זעיתר וירה לעברו שלושה כדורים. מהירי נהרג זעיתר. זייד מעיד גם כי בשום שלב לא היה ניסיון מצד זעיתר לחטוף את נשקו של החייל וכי כל האירוע התפתח בעקבות התנהלות משפילה ולא ראויה של החיילים במעבר הגבול כלפי הנוסעים.

בהמשך התברר כי בניגוד לנהלים, מצלמות האבטחה במקום כלל לא פעלו. בשלב זה טרם ידוע האם המצלמות לא הופעלו רק אתמול, או במשך תקופה ארוכה יותר.

גורמים בירדן אמרו בשיחה עם "הארץ" כי בעקבות האירוע הופעל לחץ ציבורי גדול על ממשלת ירדן לדרוש בדיקה מקיפה, וכי סיעות בפרלמנט הירדני הודיעו שהן יעלו את הסוגיה בדיוני המליאה. הסיפור כולו מגיע בעיתוי מאוד לא נוח לממשלה הירדנית, כיוון שרק לפני חודש קיבל הפרלמנט החלטה לסגור את שגרירות ישראל בעמאן וכן להחזיר את שגרירה מתל אביב - החלטה שהממשלה בחרה שלא ליישם משום שעל פי החוקה הירדנית, היא אינה מחויבת לעשות זאת.

הלווייתו של השופט, ראיד זעיתר, התקיימה היום בשכם ועברה בשקט יחסי. הוא נקבר כאשר הוא מכוסה הן בדגל ירדן והן בדגל פלסטין. הוריו של זעיתר הגיעו מירדן אתמול בערב. האב עלא אידן זעיתר, עורך דין במקצועו, סיפר לעיתונאים בעמאן כי המשפחה קיבלה גרסאות סותרות לגבי התקרית וכן שאין בידיו מידע שיכול להבהיר מה קרה במעבר. לדברי האב, הוא הופתע מנוכחותו של הבן במעבר הגבול כיוון שרק באותו בוקר ליווה אותו לבקר את בנו בן החמש בטיפול נמרץ בבית חולים בעמאן, וכי ראיד לא הזכיר כלל כוונה להגיע למעבר הגבול או לגדה המערבית.

מקורות במועצה המשפטית הירדנית סיפרו כי זעיתר לא דיווח על היעדרותו וכי אתמול בבוקר איחר למקום עבודתו בבית המשפט בצפון עמאן. עמיתיו ניסו להשיג אותו ללא הצלחה. מקור ביטחוני ירדני דיווח לסוכנות הידיעות הרשמית בירדן כי זעיתר הגיע למעבר הגבול ומסיבות שאינן ברורות התפתחה במקום קטטה שבמהלכה נורה זעיתר למוות. 

עו"ד מוראד מפרע, ממשרד עורך דין אריה ליכט, אמר כי היבא זעתרה, אלמנתו של השופט שנורה למוות, יצרה איתו קשר היום. "היא רוצה שיהיה תחקיר רציני ומעמיק ושיבדקו נסיבות המקרה", אמר עו"ד מפרע, "לפי המידע שבידיה בין בעלה לבין החייל לא היה יותר מוויכוח".

לדברי מפרע, זעיתר "נחשב לעילוי, לשופט מבריק". הוא הוסיף כי "ההתנהגות שיוחסה לו לא מתיישבת עם המזג הנוח ועם הלך הרוח שלו. הוא אדם שומר חוק, אוהב שלום ובעד השלום עם ישראל. משהו פה לא מסתדר".

משפחת זעיתר נחשבת לאחר המשפחות הוותיקות בשכם ורבים מבניה חברים בתנועה הלאומית הערבית והפלסטינית. ביניהם אכרם זעיתר, סופר ואיש רוח מוכר מאוד בעולם הערבי, ואיל זעיתר, סופר ואינטלקטואל ונציג אש"ף ברומא שנהרג על ידי אלמונים בפתח דירתו באוקטובר 72'. באש"ף האשימו את המוסד בהתנקשות בחייו במסגרת רדיפת נציגי אש"ף ואירועי ספטמבר השחור, כנקמה על רצח הספורטאים באולימפיאדת מינכן. 

אתמול, לאחר פרסום פרטים על הירי במעבר אלנבי, התגודדו כמה עשרות מפגינים מול מתחם השגרירות הישראלית בעמאן כשהם נושאים דגלי ירדן ופלסטין וקוראים קריאות בגנות ממשלת ישראל וכן קוראים לסגירת השגרירות, בזמן שעובדיה התבצרו בתוך המבנה. כוחות ביטחון מקומיים הגנו על המתחם וההפגנה הסתיימה בלא נפגעים או נזק. צפו בהפגנות מחוץ לשגרירות הישראלית בעמאן:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ