העליון דחה את הערעור, בית המריבה בחברון יישאר בידי המתנחלים

ב–2008 הורה משרד הביטחון לפנות את הבית לאחר שהתעוררו ספקות לגבי כשרות עסקת הרכישה. ההחלטה פותחת פתח לאכלוס הבית בקרוב

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חיים לוינסון

בית המשפט העליון דחה את ערעורם של פאיז רג'בי ועבדלקדר שאוור, הבעלים לשעבר של הבית החום בחברון, על החלטת בית המשפט המחוזי להשאיר את הבית בידי מתנחלי חברון. בכך נפתח הפתח לאכלוס הבית כבר בזמן הקרוב.

הבית הניצב על הכביש הראשי המוביל למערת המכפלה נרכש על ידי חברת 'טל בניה והשקעות' בשנת 2007. הוא בן 4 קומות, גודלו 1,100 מ"ר ויכול להכיל כ–20 דירות. בשנת 2008 הורה שר הבטחון דאז, אהוד ברק, לפנותו לאחר שעלו סימני שאלה לגבי כשרות עסקת הרכישה, שבוצעה באמצעות איש קש. בדצמבר של אותה שנה ולאחר דרמה פוליטית, פונה הבית בכוח.

ב–2008 הגישה חברת 'טל בניה והשקעות' עתירה לבית המשפט המחוזי, בבקשה לאכוף את הסכם המכר ולהכריז שהעסקה נעשתה כדין. בשנת 2012 ניתן פסק הדין הקובע כי העסקה הייתה כשרה. בעלי הבית לשעבר, רג'בי ושאוור, ערערו על פסק הדין, והיום ניתנה ההחלטה בערעורם בבית המשפט העליון.

פינוי "בית המריבה" בחברון, דצמבר 2008צילום: דניאל בר און

השופטת דפנה ברק־ארז קבעה כי עסקת הרכישה הייתה כשרה וכי בעלי הבית המקוריים עצמו עין לאפשרות שהרוכש הוא איש קש אשר עובד עבור היהודים.

לגבי מועד אכלוס הבית, נקבע בפסק הדין כי התמורה המלאה עבור העסקה לא שולמה, וכי הבית לא יועבר עד אשר תסתיים העברת התשלום כולו - 154 אלף דינר, שהם 755 אלף שקלים.

בעבר הייתה עמדת משרד הביטחון כי ניתן לאכלס את הבית לאחר שהחטיבה המרחבית תכין לו תוכנית הגנה, משימה טכנית של מספר שבועות.

ראש מועצת קריית ארבע, מלאכי לוינגר, אמר היום בתגובה להחלטת בית המשפט כי הוא "דורש משר הביטחון לאכלס מיד את הבית. אני קורא לממשלה לתקן מיידית גם את העוול שנגרם בבית המכפלה, לאותן משפחות שרכשו את ביתן במיטב כספן ועל פי כל דין".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ