בכירים במשרד החוץ: בדרך להשבתה כללית וסגירת כל הנציגויות

הליך הגישור בין ועד עובדי המשרד לבין האוצר עלה על שרטון. העיצומים חודשו והופסק הטיפול בביקור אישים זרים והנפקת דרכונים בקונסוליות

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

העיצומים עליהם הכריז ועד עובדי משרד החוץ בשבוע שעבר עשויים להפוך תוך כמה ימים לשביתה כללית, כך העריכו בכירים במשרד החוץ. המשמעות: סגירת כל נציגויות ישראל ברחבי העולם ושיתוק מוחלט של המערך הדיפלומטי הישראלי. 

בשבוע שעבר התפוצץ הליך הגישור בין משרד האוצר לבין ועד עובדי משרד החוץ, שאותו ניהל בשבעת החודשים האחרונים נשיא בית הדין לעבודה לשעבר השופט בדימוס סטיב אדלר. גורמים בהנהלת משרד החוץ ובמשרד האוצר טוענים כי נציגי ועד העובדים פרשו מהליך הגישור כיוון שהבינו שאדלר עומד לקבל את הצעת משרד האוצר כבסיס לפתרון.

טיוטת הצעת משרד האוצר, שפורסמה בשבוע שעבר ב-TheMarker, לא כללה תוספות שכר גלובליות לעובדי משרד החוץ, אך כללה פתרון כמה מבעיותיהם כמו סיוע לבן או בת זוג של דיפלומטים במציאת עבודה אחרי חזרה משליחות בחו"ל, השתתפות בעלויות שכר לימוד בחו"ל לילדים מתחת לגיל שלוש ועוד. עלות הצעת משרד האוצר כללה הטבות של למעלה מ-50 מיליון שקלים.

עם זאת, בהצעת האוצר נכללה גם דרישה לרפורמה מבנית במסגרתה תוכל הנהלת משרד החוץ לשבץ דיפלומטים לשליחות השנייה בחו"ל לפי צורכי המערכת, וזאת בניגוד למצב היום שבו רק בשליחות הראשונה חייב עובד לצאת לכל יעד שנקבע עבורו. עוד דרש משרד האוצר כי תקופת השירות המקסימלית במטה משרד החוץ, בין שליחויות בחו"ל, לא תעלה על ארבע שנים. יציאה לשליחות בחו"ל תהיה תנאי סף לקידום בתפקיד ובדרג.

ועד עובדי משרד החוץ טוען כי החליט לפרוש מהליך הגישור כיוון שנציגי משרד האוצר לא שיתפו פעולה באופן רציני והגישו הצעה "ממוחזרת" שאינה עונה לבעיותיהם של הדיפלומטים ובני משפחותיהם. "חלק ניכר מהצעת האוצר כבר מתקיימת הלכה למעשה מזה שנים, ובחלק אחר מהמקרים מדובר בתנאים שנתנו בעבר לעובדים ולבני זוגם ונגזלו מהם באופן חד צדדי", אמר יו"ר ועד עובדי משרד החוץ יאיר פרומר. "נושאים עיקריים ומהותיים אותם העלו העובדים לאורך ההליך כולו זכו להתעלמות חד־משמעית במסמך שהוגש על ידי האוצר לשופט אדלר".

פרומר ציין עוד כי טענות האוצר הן "סילוף מוחלט והטעיה לשמה. לאחר בדיקה עם גורמי מקצוע עולה כי הצעתם תביא לעלייה של אחוז אחד בלבד בשכר, ובתמורה תקבל ההנהלה את הזכות לפיטורים שרירותיים של עובדים. כוונת האוצר היא לסכל כל סיכוי להגיע להסכם. עובדי משרד החוץ לא יאפשרו לאוצר להוביל להרס הדיפלומטיה הישראלית".

ההודעה שמסרה משלחת ישראל לעצרת האו"ם בניו יורק

בעקבות הפרישה מהליך הגישור הודיע ועד עובדי משרד החוץ על חידוש העיצומים החריפים בהם נקטו הדיפלומטים הישראלים עד לפני שבעה חודשים. במסגרת זו הופסקו כל השירותים הקונסולריים לישראלים בארץ ובחו"ל, כמו הנפקת דרכונים ותעודות מסע בנציגויות ישראל בעולם. כמו כן, הופסק הטיפול בביקורים רשמיים בארץ ובחו"ל, כמו ביקור ראש ממשלת בריטניה דיוויד קמרון בישראל השבוע, ההכנות לביקור האפיפיור בישראל בחודש מאי, נסיעתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו לקולומביה ומקסיקו וביקורו הממלכתי של הנשיא פרס באוסטריה בסוף מארס.

כחלק מהעיצומים גם הופסק הטיפול במינויים פוליטיים של שגרירים ובהנפקת דרכונים דיפלומטיים לבכירים ישראלים. כמו כן הופסקה העברת המברקים הדיפלומטיים ממשרד החוץ לקהילת המודיעין ומערכת הביטחון, הופסק הטיפול בהסכמים כלכליים ובקידום סחר והוקפאו כל פעילויות הדוברות וההסברה. כך למשל, נציגויות ישראל בעולם לא עסקו כלל בהפצת מסריה של ישראל בנושא ספינת הנשק האיראנית ולא תדרכו בנושא פוליטיקאים ועיתונאים במדינות השונות.

בנוסף, הונחו הדיפלומטים לנתק כל קשר עם מוסדות האו"ם בניו־יורק, וינה וז'נבה, לא להופיע לדיונים במועצת הביטחון, לא להשתתף בהצבעות ולא לנקוט בכל פעולה מדינית או הסברתית. כך, למשל, משלחת ישראל באו"ם לא פנתה לוועדת הסנקציות של האו"ם כדי לדווח על תפיסת ספינת הנשק האיראנית, הליך שבלעדיו לא תיפתח חקירה בינלאומית בנושא.

הודעת הוועד על הפסקת הטיפול בביקור פרס בווינה

בתחילת השבוע חלה החרפה נוספת בעיצומים במסגרתה הונחו הדיפלומטים הישראלים לא לבצע שום פעילות מחוץ לכותלי הנציגויות בחו"ל או מחוץ למטה משרד החוץ בירושלים. "כל העברת מידע לצרכי עבודה תתבצע בדואר הדיפלומטי בלבד", נמסר בהנחיה שנשלחה לעובדים, "אין לבצע שום התכתבות באמצעים אלקטרוניים כגון מברקים, מזכרים, מיילים, SMS,  פקס וכו'. כל הפניות שמגיעות באמצעים אלקטרוניים יימחקו ולא יטופלו. לא יתבצע טיפול בדואר דיפלומטי למשרדי ממשלה אחרים".

בצעד שנוי במחלוקת, שזכה לביקורת גם בתוך משרד החוץ, הורה ועד עובדי המשרד על ניתוק כל קשרי העבודה עם מנכ"ל המשרד ועל הפסקת העברת מסמכים או ניירות עמדה לסגן השר זאב אלקין ולשר החוץ אביגדור ליברמן. ועד העובדים טען כי המנכ"ל, ניסים בן־שטרית, פעל כדי לעקוף את העיצומים במיוחד בכל הנוגע לארגון ביקורו של ראש ממשלת בריטניה בישראל. "ועד העובדים התנהל לא נכון", אמר בכיר בהנהלת משרד החוץ, "במקום לגייס את ליברמן כדי שיתערב במשבר מול שר האוצר לפיד הם רבו איתו. במקום להיעזר בקשריו ובניסיונו של המנכ"ל בנושאים האלה החליטו להחרים אותו".

ביום שני התקיימה ישיבה נוספת של חברי הוועד עם כמה מאות מעובדי משרד החוץ. האווירה בישיבה היתה סוערת. לדברי נציגי הוועד, רבים מהעובדים דרשו להחריף את המאבק עד כדי השבתה מוחלטת של משרד החוץ. מנגד, עובדים רבים, במיוחד הזוטרים שבהם, חוששים שהשבתה כללית תביא להפסקת תשלום משכורות ולכן מסתייגים ממהלך כזה.

בשלב זה ראש הממשלה נתניהו ושר החוץ ליברמן אינם מתערבים במשבר. נתניהו מנסה לעקוף את אנשי משרד החוץ בדרכים שונות בתקווה לשבור את העיצומים. בכירים במשרד החוץ אמרו כי הצדדים נמצאים במצב של עימות ופתרון לסכסוך העבודה אינו נראה באופק. "במציאות הזו השבתה כללית היא עניין של ימים", אמרו.

תגיות קשורות:

תגובות