צה"ל מגביל את זכותם של כלואים להיפגש עם פרקליטיהם

עורכי דין שניסו להיכנס לכלא 6 נענו כי לפי פקודה של קצין המשטרה הצבאית הראשי, לא יוכלו להיכנס בלי אישור ייצוג בבית דין צבאי. הצבא: "אי הבנה"

עמירה הס
עמירה הס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמירה הס
עמירה הס

קצין המשטרה הצבאית הראשי (קמצ"ר) הורה למנוע מעורכי דין, שאינם מופיעים כסנגורים בבית הדין הצבאי, לבקר חיילים הכלואים בבתי סוהר צבאיים. אך בעקבות פניית "הארץ" נמסר מדובר צה"ל שהנוהל החדש אינו מוכר לו וכי מדובר באי הבנה. 

ב–21 בינואר ביקשה עורכת הדין רואן אגבריה, מהארגון "פרופיל חדש", לבקר אצל סרבן הגיוס עומאר סעד מהכפר מע'אר, הכלוא בכלא 6. אגבריה כבר ביקרה אצל סעד חמש פעמים בעבר, ובשנה וחצי האחרונה ביקרה גם כלואים אחרים, לפעמים אף ללא תיאום מראש. אלא שהפעם, קצינת השלישות בבסיס אמרה לאגבריה שהיא אינה רשאית להיכנס ולראות את מרשה, משום שאין לה אישור ייצוג מהוועדה המיוחדת לאישור סנגורים צבאיים. אגבריה הסבירה שאינה מייצגת את מרשה בבית הדין הצבאי, ושלמעשה הוא אף לא נשפט בבית דין צבאי - אך ללא הועיל. 

הקצינה אמרה לאגבריה כי ההגבלה החדשה נובעת מפקודת קמצ"ר. כאשר ביקשה עורכת הדין לראות את הפקודה הכתובה, ענתה הפקידה כי זו נמצאת בשלבים האחרונים לפני כניסתה לתוקף. מכיוון שלא הוצגה לה הוראה בכתב, וכדי לוודא שאין מדובר במקרה פרטי, ביקשה אגבריה משני עורכי דין עמיתים - דרוזי ויהודייה - לנסות ולבקר בכלא 6 לפי הנוהל שהיה נהוג ב–15 השנים האחרונות לפחות. גם לשני עורכי הדין נאמר שללא אישור ייצוג בבית הדין הצבאי הם לא יוכלו להיכנס לכלא. 

הכניסה כלא 6, ארכיוןצילום: ניר כפרי

הנוהל החדש גם מוזכר בדף מידע של הפרקליטות הצבאית מה–17 בפברואר, בו מצוינת הוראת הקצמ"ר לעורכי דין להצטייד באישור מיוחד לייצוג בבית הדין הצבאי, כדי לבקר בבסיסי הכליאה. למרות זאת, דובר צה"ל מסר שלשום בתגובה לפניית "הארץ" כי "בניגוד לטענות הכתבת, אין מניעה כי עורך דין יוכל לתאם ביקור בבסיס כליאה צבאי, גם אם איננו סנגור צבאי או בעל אישור ייצוג בפני בתי הדין הצבאיים. אם נמסרה עמדה אחרת לעורכת הדין, הרי שמדובר באי-הבנה".

ב–28 בפברואר שלח עו"ד נדים שחאדה מעמותת "עדאלה" מכתב לפרקליטות הצבאית, ובו התריע כי לקמצ"ר אין סמכות לקבוע נוהל הפוגע בזכות יסוד כמו ביקור של עורך דין אצל אסיר. עוד העיר שחאדה כי הפקודה לא פורסמה כראוי, ודינה להתבטל. עד אמש לא התקבלה ב"עדאלה" תשובה מהפרקליטות. 

ב–4 בדצמבר 2013 דן קצין שיפוט את סעד ל–20 יום בכלא צבאי בשל סירובו לשרת בצה"ל. עם תום כל תקופת מאסר, סעד נדרש להתגייס, מסרב ונשפט שוב. השבוע תמה תקופת מאסרו החמישית, ובכוונתו להמשיך ולסרב. אגבריה סיפרה ל"הארץ" שבנוסף לסעד כלואים כיום לפחות 15 סרבני גיוס דרוזים.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ