מת סם לואיס, מהחשובים בשגרירי ארה״ב בישראל

לואיס, בן 83, השתתף בתהליכים הרי גורל ביחסי וושינגטון-ירושלים. מעורבותו בלטה בתקופת ביקור סאדאת, תהליך קמפ דייויד והסכם השלום הישראלי־מצרי

אמיר אורן
אמיר אורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיר אורן
אמיר אורן

סם לואיס, שכיהן שמונה שנים (1977-85) כשגריר ארה״ב בישראל, מת אתמול (שלישי) בוושינגטון בגיל 83.

לצד השגריר האמריקאי בתל אביב לכל אורך שנות ה-60, וולוורת ברבור, היה לואיס המקושר והמשפיע בשגרירי ארצו בישראל מאז קום המדינה, והשתתף בתהליכים ובאירועים הרי גורל ביחסי וושינגטון עם ירושלים. הוא התייצב במקום כהונתו ביום ניצחון הליכוד בבחירות 1977, שירת במשך כל שנותיו של מנחם בגין בראשות הממשלה וכיהן גם בתקופותיהם של יצחק שמיר ושמעון פרס כראשי הממשלה.

לואיס ורעייתו סאלי, זוג פתוח ונגיש שהתחבב במהרה על מודעיו, טוו ריקמה מסועפת של קשרים עם גורמים פוליטיים וביטחוניים, דיפלומטיים ותקשורתיים. הנשיאים ג׳ימי קרטר ורונלד רייגן כללו אותו בחוג הקרוב של יועציהם בתהליכים המדיניים והביטחוניים במזרח התיכון ודיווחיו נקראו בצימאון על ידי שרי החוץ סיירוס ואנס, אדמונד מאסקי, אל הייג וג׳ורג׳ שולץ.

ישיבת עבודה בקמפ דייוויד בין משלחות ארה"ב לישראל. משמאל לימין: קרטר, שר החוץ האמריקאי ואנס, יועץ הנשיא לביטחון לאומי זביגנייב בז'ז'ינסקי, שגריר ארה"ב בישראל סם לואיס והשר דייןצילום: משה מילנר/ לע"מ

מעורבותו של לואיס בלטה במיוחד בתקופת ביקור אנואר סאדאת בירושלים, תהליך קמפ דייויד (הוא גם השתתף בצוותו של קארטר בוועידה המשולשת) והסכם השלום הישראלי־מצרי. בתקופה זו היו קשריו הדוקים ביותר עם החברים המתונים בצוות הישראלי - שרי החוץ והביטחון, משה דיין ועזר ויצמן.

על לואיס נגזר גם ללוות משברים חריפים ביחסי שתי המדינות - תקיפת הכור העיראקי, המאבק על מכירת מטוסי ״אייוואקס״ לסעודיה, סיפוח רמת הגולן ויותר מכל מלחמת לבנון ב-1982 וההסתבכות האמריקאית בעקבותיה בעימותים קטלניים עם סוריה וחיזבאללה.

במחצית השנייה של כהונתו בתל אביב היה לואיס להלכה מינוי פוליטי ולא מקצועי, משום שניצל את זכותו לפרוש משירות החוץ בגיל 50, אך לא היה בכך כדי לגרוע מכוחו כדיפלומט הזר המוכר והמקובל ביותר בישראל.

בתחילת מימשל קלינטון נאות לואיס לחזור למשרד החוץ האמריקאי, כראש מחלקת התיכנון המדיני, אך פרש סופית לאחר שנה. בתפקיד זה, כמו בתפקידיו הראשונים בשירות החוץ, כולל עוזר שר החוץ לאירגונים בינלאומיים, היה שותף זוטר בלבד בגיבוש המדיניות האמריקאית. שיא חייו כדיפלומט נרשם בשמונה השנים במשרד שברחוב הירקון, בבית שבהרצליה ובביקוריו התכופים בלשכות ראשי הממשלה ובתיהם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ