70 רקטות נורו מעזה, 5 נפלו באזורים מאוכלסים; צה"ל תקף ברצועה

תושבי שדרות והאזור הונחו להישאר במרחבים מוגנים. 41 מהרקטות התפוצצו בשטח ישראל, לא דווח על נפגעים. הג'יהאד האיסלאמי לקח אחריות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מטחי נורו היום (רביעי) לעבר שדרות, נתיבות וכמה מועצות אזוריות סמוכות. 5 רקטות נפלו באזורים מאוכלסים, מתוכן 2 בשדרות ובמועצה אזורית שער הנגב, לא היו נפגעים, אך נזק קל נגרם למבנים. הג'יהאד האיסלאמי לקח אחריות על הירי. צה"ל תקף בתגובה ברצועת עזה. לפי הדיווח הצבאי, צה"ל ירה פגזי טנקים לעבר שתי תשתיות טרור ברצועה. בסוכנות הידיעות הפלסטינית "מען" דיווחו כי מטוס ישראל תקף הערב בצפון ובדרום הרצועה. 

לפחות 70 רקטות נורו מעזה, 41 התפוצצו בשטח ישראל, ושלוש מהן יורטו על ידי כיפת ברזל. בשדרות ובמועצה אזורית אשכול הסמוכה נשמעו כמה אזעקות ברצף. תושבי יישובי עוטף עזה הונחו להישאר במרחבים מוגנים. כמו כן, המשטרה העלתה את רמת הכוננות והערכת מצב תתקיים בהמשך הערב. אשה כבת 57 נפלה כשרצה לעבר מרחב מוגן בשדרות, ונפצעה באורח קל. במועצה האזורית שער הנגב נפתח מרכז מידע לתושבים שמספרו הוא 08-6806450. 

גורם צבאי אמר כי הירי הוא בתגובה . אתר הג'יהאד האיסלאמי דיווח כי נורו 50 רקטות לעבר ישראל. לפי סוכנות הידיעות הפלסטינית הרשמית מען, גורמים בג'יהאד האיסאלמי אמרו כי הירי הוא "תגובה על פשעי הכיבוש, שהאחרון שבהם הוא ההתנקשות בשלושת חברי הארגון אתמול". תיעוד: שלושת פעילי הג'יהאד האיסלאמי משגרים רקטות לעבר ישראל (דובר צה"ל)

מדובר במספר הרקטות הגבוה ביותר שנורו ביום מאז מבצע עמוד ענן. בחודש שעבר נורו תשע רקטות, ובינואר נורו 22 רקטות, מתוכן 2 לאילת. מפקד פיקוד הדרום האלוף סמי תורג'מן: "זהו האירוע החמור ביותר מאז מבצע עמוד ענן, שאינו קביל מבחינתנו. אין לנו שום כוונה להבליג על אף ירי". סגן הרמטכ"ל האלוף גדי אייזנקוט קיים הערכת מצב יחד עם ראש אמ"ן אביב כוכבי, מפקד פיקוד דרום סמי תורג'מן, מפקד חיל האוויר, אמיר אשל ואלופי מטכ"ל נוספים. גורם צבאי אמר כי בשלב הזה לא בוטלו אירועי פורים, אך "אנחנו קוראים לציבור להתנהג באופן שמרני ולהיצמד להנחיות".

מקורות פלסטיניים מסרו לסוכנות הידיעות "מען" כי מטוס ירה טיל יחיד לעבר קבוצה של אזרחים בשטח פתוח בצפון הרצועה בבית לאהיא. המקורות מסרו כי אין נפגעים. לפי דיווח פלסטיני, צה"ל ירה מוקדם יותר הערב לעבר משגרים של רקטות באזור בית חאנון. תושבים בעזה אמרו בשיחה ל"הארץ" כי יש תחושה של כוננות גבוהה מאוד, וחשש מתקיפה ישראלית נרחבת בעקבות ההסלמה. לפי העדויות, רבים חזרו לבתיהם בשעה מוקדמת יחסית ומורגשת תנועה דלילה יחסית ברחובת. כמו כן, דווח כי הפלגים הפלסטיניים, כהרגלם באירועים כאלה, מפנים את המפקדות ואתרים אסטרטגיים מחשש לתקיפה. 

מקום נפילת הרקטה בשדרות, הערבצילום: אליהו הרשקוביץ

ההסלמה פורצת בעיתוי רגיש - ערב חג הפורים, שבמהלכו מתקיימים אירועים פומביים רבים וחגיגות בבתי הספר. פעולת התגובה הישראלית תצטרך להתחשב בשתי מגבלות: הרצון להימנע מעימות נרחב וממושך יותר עם החמאס ומזג האוויר הקשה השורר באזור, שעשוי להפריע לפגיעות מדויקות מן האוויר.

תחילתו של סבב ההסלמה האחרון נרשם שלשום בדרום הרצועה, סמוך למעבר סופה. חוליה של הג'יהאד האיסלאמי ירתה אש מרגמות אל כוח צה"ל שעסק בפעילות הנדסית בתוך ה"פרימטר", רצועה ברוחב כמאה מטרים בתוך השטח הפלסטיני, ממערב לגדר המערכת. על פי ההבנות שהושגו בין ישראל לחמאס, בתיווך מצרי, בתום מבצע "עמוד ענן" רשאי צה"ל לפעול בשטח הזה ללא הפרעה, בעיקר כדי לחשוף מטעני חבלה שעלולים לסכן את כוחותיו הנעים מצדה המזרחי של הגדר.

חיילים מאבטחים מיגונית בשדרות, היוםצילום: אליהו הרשקוביץ

ישראל מטילה על החמאס את האחריות לנעשה ברצועה, אולם בפועל סבורה שהארגון אינו רוצה בהסלמה. השאלה שמעסיקה את המודיעין ואת הקברניטים היא מה ידעו בחמאס לפני הירי של הג'יהאד והאם היתה כאן עצימת עין מכוונת כלפי תגובת הארגון הקטן יותר. בשעות הערב כבר התקיימו שיחות בין אנשי ביטחון מישראל ומצרים, בניסיון למנוע הידרדרות. אולם, ישראל מתכוונת בכל מקרה להגיב על הירי המסיבי לשטחה, במטרה לשוב ולבסס מאזן הרתעה מול הארגונים הפלסטיניים. 

דובר גדודי אל קודס, הזרוע הצבאית של הג׳יהאד האסלאמי, אבו אחמד, אמר כי ירי הרקטות לעבר ישראל הוא תגובה על ההפרות מצד ישראל מאז החתימה על הסכם הרגיעה בנובמבר 2012 אולם אין מדובר בסיום הרגיעה. לדבריו, כל הפלגים יתמכו ברגיעה כל עוד ישראל ממשיכה ביישומה, אולם זכותם של הפלגים הפלסטיניים להשיג כמה שיותר נשק כדי להיות ערוכים לכל מערכה בעתיד. הג׳יהאד האסלאמי ציינו כי ירי הרקטות היה בתיאום עם כל הפלגים הפלסטיניים, לרבות החמאס.

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס לירי, בנאומו בכנסת, ואמר כי "נראה שמטחי הרקטות באים בתגובה לפעולות הסיכול שלנו אתמול. נמשיך לסכל ולפגוע באלה שרוצים לפגוע בנו, ונפעל נגדם בעצמה רבה. בשנה האחרונה מספר הרקטות שנורה מעזה הוא הנמוך ביותר מזה עשור אבל אנחנו לא מסתפקים בזה. נמשיך לפעול כדי להבטיח את ביטחונם של אזרחי ישראל בדרום ובכל הארץ". במסיבת עיתונאים עם ראש ממשלת בריטניה דיוויד קמרון כי "אם לא יהיה שקט בדרום, יהיה רעש בעזה. הרבה רעש וזה בלשון המעטה".

שר החוץ אביגדור ליברמן אמר בעקבות הירי כי "אין מנוס מכיבוש מלא של הרצועה". ליברמן הוסיף כי יש בעזה סליקים ומצבורים של נשק והיא "בת ערובה בידי קבוצת מחבלים". שר החוץ הדגיש כי "שום מדינה ריבונית לא יכולה להשלים עם מצב שעשרות טילים נוחתים על הערים, הכפרים והקיבוצים השלווים. אין שום מחיר שאנחנו יכולים לשלם עבור ביטחונם של אזרחי ישראל". הוא הוסיף כי "המרכיב המרכזי בהסדר עם הפלסטינים זה ביטחונם של אזרחי ישראל".

שר הביטחון משה (בוגי) יעלון הורה סגירת המעברים לעזה, ועל הפסקת ביקורי אסירים מעזה בבתי כלא בארץ. יעלון אמר הערב במהלך הערכת מצב שקיים כי "כשלא יהיה שקט בדרום, גם ברצועת עזה לא יהיה שקט, באופן כזה שיגרום למחבלי הג'יהאד האסלאמי להתחרט על הירי שביצעו". מדובר צה"ל נמסר כי "מעבר ארז יעבוד במתכונת מצומצמת במקרים הומניטאריים בלבד. ההחלטה על פתיחת מעבר כרם שלום והחזרת מעבר ארז לפעילות מלאה תתקבל על פי הערכת המצב ועל פי שיקולים ביטחוניים. צה"ל לא יסבול כל פגיעה באזרחי מדינת ישראל". משרד ההגנה האמריקאי גינה את הירי לעבר ישראל: "אין לכך הצדקה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ