קמרון בכנסת |

מתנגדים לחרם על ישראל, הפסיקו לבנות בגדה; נאום נתניהו הופרע

קמרון קרא בנאומו בכנסת לקידום פתרון שתי המדינות ולעצירת הבנייה בהתנחלויות. לפני הביקור נפגש קמרון עם נתניהו בלשכתו בירושלים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ראש ממשלת בריטניה דייוויד קמרון התארח אתמול בכנסת, באירוע שהפך להתנצחות פוליטית כאשר כמה מחברי הכנסת עזבו את אולם המליאה לפני נאומו של ראש הממשלה בנימין נתניהו ואחרים התפרצו לדבריו. קמרון קרא בנאומו בכנסת לקידום פתרון שתי המדינות ולעצירת הבנייה בהתנחלויות. לפני הביקור נפגש קמרון עם נתניהו בלשכתו בירושלים ולאחריו קיים מסיבת עיתונאים משותפת עמו.

קמרון פתח את נאומו בהתייחסות למחאת חברי האופוזיציה. לאחר שאמר בעברית "שלום לכולם", הוסיף בסרקזם: "תודה לכם על קבלת הפנים. אם התכוונתי לבלות אחר צהריים רגוע, לבטח הגעתי למקום הלא נכון". לדבריו, "השגריר הזהיר אותי ואמר שאנשים יצעקו ושחלקם יעזבו, וייתכן שאכיר מילה עברית חדשה - 'בלאגן'. לא התקרבנו לכך". ראש הממשלה הבריטי הדגיש בנאומו את מחויבותו לישראל והבהיר כי ארצו מתנגדת לחרם מכל סוג שהוא עליה: "תמיכתי בישראל איתנה כסלע, תמיד אעמוד לצד זכותה של ישראל להגן על עצמה. כשראיתי את האיום של חיזבאללה על ישראל, דחפתי לכך שיוכרז כארגון טרור".

בהתייחסו לתהליך השלום הישראלי־פלסטיני אמר קמרון כי על ישראל להפסיק את הבנייה בהתנחלויות ומנגד יצטרכו הפלסטינים למנוע הסתה. "אנשים מדברים על מפות, על מספרי אוכלוסייה", אמר. "אני רוצה שלום, אני רוצה את פתרון שתי המדינות – השאלה היא איך להגיע לשם", אמר, "תארו לעצמכם איך תיראה הארץ הזו עם שתי מדינות שחיות בשלום. שלום לטווח ארוך, שלום הוגן. ישראל והפלסטינים, שלא יהיו עוד אויבים, אלא יחיו בשלום ובביטחון. זה לא רק ביטחון ושגשוג, זה גם צדק לשתי קהילות. דורות של ילדים יהודים ופלסטינים חיים בפחד. ישראל היא אומה שבה בכל פינה יש אתר זיכרון. הקורבנות האלו לא היו רק כדי לבנות מדינה, אלא כדי לבנות מדינה שתממש את ייעודה המוסרי. המסר שלי הוא ברור, אנו נהיה אתכם בכל צעד בדרך". אז הוסיף קמרון ואמר בעברית "אנחנו ביחד".

נתניהו אמר בנאומו בישיבה כי "אם הזמן לתהליך השלום אוזל, הוא אוזל לא בגלל ישראל אלא סירובם של הפלסטינים להכיר במדינה יהודית ובסידורי הבטחון שנדרשים לה. ההכרה במדינה היהודית היא שורש הסכסוך, ולא היישובים היהודיים ביהודה ושומרון". לדבריו, "רצועת עזה פונתה עד הסנטימטר האחרון, והכוחות הפלסטיניים המטירו משם אלפי רקטות על יישובינו. אני בטוח שגם אתה, דייוויד, לא היית נותר אדיש למציאות בה ממטירים אלפי טילים על לונדון. הגיע הזמן שהלחץ הבינלאומי יכוון לא רק על ישראל שמוכיחה במעשים פעם אחר פעם את נכונותה לעשות מעשים למען השלום אלא הפלסטינים, שמסרבים באופן עקבי ושיטתי לעשות כל צעד לקידומו".

לפני שהחל נתניהו לנאום עזבו חברי המפלגות העבריות ויהדות התורה את מליאת הכנסת, וכאשר התייחס לכנסת כאל "הפרלמנט היהודי" קרא ח"כ עיסאווי פריג' (מרצ): "וואלה, אני לא מבין מה אני עושה כאן", והוצא מהאולם.

קמרון ונתניהו, אתמול בכנסתצילום: רויטרס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ