המשנה ליועמ"ש: לפעול בדחיפות למניעת העברת חלק מהכותל לאלע"ד

עו"ד זילבר הציעה למזכיר הממשלה דרכים לבטל את ההסכם. לטענתה, המהלך אינו סביר ונוגד קביעות קודמות של היועמ"ש ובית המשפט העליון

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון
ניר חסון

המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד דינה זילבר, תוקפת את ההסכם להעברת ניהול הגן הארכיאולוגי שמדרום לכותל לידי עמותת הימין אלע"ד. בחוות דעת חסרת תקדים ששלחה אתמול (רביעי) למזכיר הממשלה אביחי מנדלבליט, מציעה זילבר דרכים להביא לביטול ההסכם.

לפני כשבועיים פורסמה ב"הארץ" כוונת החברה הממשלתית לפיתוח הרובע היהודי להעביר את ניהול הגן הארכיאולוגי מרכז דוידסון שצמוד לרחבת הכותל לידי עמותת אלע"ד. ההסכם נחתם ואף אושר בשבוע שעבר בבית המשפט המחוזי במסגרת התדינות משפטית בין החברה לפיתוח הרובע לבין חברה ממשלתית אחרת – החברה לפיתוח מזרח ירושלים. מאז הפרסום קמו מתנגדים רבים להחלטה, בהם גם ראשי הזרמים הלא אורתודוכסים שעבורם אמורה לקום בשטח זה רחבת תפילה, והמשא ומתן על כך מתנהל בימים אלה בין הממשלה לבין התנועות הרפורמית, הקונסרבטיבית ונשות הכותל.

לפני כשבוע הבטיח מזכיר הממשלה לראשי הזרמים בארצות הברית כי יפעל למנוע את מימוש ההסכם. למרות זאת, המהלך נמשך וזכויות התפעול בשטח החלו להיות מועברות לידי עמותת אלע"ד. בחוות הדעת, שנכתבה על דעתו של היועץ המשפטי לממשלה יהודה ויינשטיין, מותחת זילבר ביקורת על המהלך ומציעה צעדים משפטיים מיידיים לעצירתו. "עמדתנו היא כי מתחם הכותל המערבי והגן הארכיאולוגי הסמוך לו חייב להיות מנוהל ומופעל על ידי גורם ממשלתי, ולא על ידי עמותה פרטית או גורם פרטי אחר", כותבת זילבר, "זאת בהתחשב בעובדת היותו אתר בעל אופי לאומי וציבורי מובהק מהמעלה הראשונה, וכן בהתחשב ברגישות התרבותית, הדתית והמדינית המאפיינת את המתחם".

זילבר הדגישה כי על הסוגיה להיפתר בראש ובראשונה במישור הפוליטי. "מדובר באקט מובהק של משילות", כתבה, "על ממשלת ישראל, האמונה על האינטרס הציבורי, מוטלת החובה לשמר את החזקה והניהול השוטף של השטח הייחודי והרגיש שבו עסקינן בידי גורם ממשלתי, לא מטעמים משפטיים, אלא מכוח היותה נאמן של הציבור שלשמו מוחזק האתר ואשר למענו עוסקים בשימורו".

על פי חוות הדעת, העברת הגן אינה סבירה. "התפרקות המדינה מחובותיה הברורות ביחס לאתרי ליבה בעלי צביון לאומי וציבורי כה מובהק כגון השטח שבו עסקינן". לטענת זילבר, המהלך גם מנוגד לקביעות עקרוניות הן של היועץ המשפטי הקודם מני מזוז והן של בית המשפט העליון, ולפיהן אתרים בעלי חשיבות היסטורית, ארכיאולוגית, תרבותית, דתית או לאומית צריכים להישאר בידיה של הרשות הציבורית.

בחלקה השני של חוות הדעת מופיעות שלוש המלצות לפעולות דחופות לעצירת המהלך. הראשונה נוגעת להודעה לרשות החברות הממשלתיות ולדירקטוריון החברה לשיקום הרובע כי ההסכם שנחתם עם אלע"ד אינו תקף. לטענת זילבר, בהסכם נפלו פגמים משפטיים שמאפשרים לבטלו: דירקטוריון החברה לפיתוח הרובע אינו מונה מספר חברים תקני ועל כן אינו מוסמך להתכנס ולאשר את ההסכם. מלבד זאת, על פי חוק החברות הממשלתיות, הממשלה היא שהיתה צריכה לאשר הסכם מסוג זה, שכן יש בהחלטה משום הגבלה בתפקודה השלטוני. עוד ציינה זילבר כי קיים ספק בנוגע להחלטה על פטור ממכרז, שאפשרה להעניק לאלע"ד את סמכויות הניהול במקום.

לפי ההמלצה השנייה, על שר הבינוי והשיכון אורי אריאל להשתמש בסמכויותיו כדי להביא לביטול ההסכם. אם שתי ההמלצות לא יועילו, זילבר מציעה לפנות להליך משפטי שבמסגרתו תבקש המדינה צו מניעה נגד אלע"ד, שלא יאפשר לה לקבל חזקה על השטח. בסיום כותבת זילבר כי "על מתחם הכותל, לרבות שטח הגן הארכיאולוגי הצמוד אליו, להיוותר בבעלות, בניהול ובתפעול ממלכתיים ולא לעבור לידיים פרטיות כלשהן. לא להפרטת הכותל – היא אמירה היאה לממשלת ישראל. זו כל התורה על רגל אחת".

לפני כשבועיים פנתה זילבר לשר אריאל, הממונה על החברה הממשלתית לשיקום ופיתוח הרובע היהודי - שאחראית על המהלך - בבקשה שלא לקדם את הנושא, "עד לליבון הסוגיות המשפטיות שעל הפרק".

זילבר כתבה שהמהלך עלול לסכן את המתווה להרחבת הסדרי התפילה בכותל המערבי ואת המשא ומתן המתנהל בין הממשלה לזרמי היהדות הליברליים. גם במכתב זה הזכירה זילבר את הנחיית מזוז שלפיה רק גורם ממשלתי ינהל את אזור הכותל המערבי.

מלשכת שר השיכון נמסר בתגובה על מכתבה של זילבר לאריאל כי "מתחם הגן הארכיאולוגי ומרכז דוידסון נמצאים תחת אחריות החברה לשיקום ופיתוח הרובע היהודי, ועל כן אין שום שינוי במצב הקיים והסדרי התפילה שנקבעו. כמו כן, לממשלה ולמזכיר הממשלה יש את כל חופש התמרון הנדרש להשלמת המתווה המתגבש". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ