קרי במסר לנתניהו: זו טעות להתעקש על הכרה בישראל כמדינה יהודית

בהופעתו בפני הקונגרס טען שר החוץ האמריקאי כי ערפאת עצמו כבר הכיר פעמיים בזהותה היהודית של מדינת ישראל

חמי שלו
חמי שלו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חמי שלו
חמי שלו

בהתבטאות שחושפת חילוקי דעות בין ירושלים לוושינגטון וצפויה גם לעורר מתיחות מחודשת ביניהן, שר החוץ האמריקאי ג'ון קרי הסתייג אתמול מההתמקדות בשאלת ההכרה הפלסטינית בישראל כמדינה יהודית והגדירה "טעות".

בהופעה בפני ועדת החוץ של בית הנבחרים אמר קרי: "אני חושב שזו טעות מצד אנשים מסוימים להעלות את הנושא הזה שוב ושוב כמרכיב המכריע בגישתם לאפשרות של הקמת מדינה והשכנת שלום, ואנחנו הבהרנו את עמדתנו. הדיאלוג בנושא הזה יימשך".

התבטאותו של קרי באה כהכנה לפגישה שצפויה להיערך בשבוע הבא בבית הלבן בין הנשיא אובמה לעמיתו הפלסטיני מחמוד עבאס. עבאס אמר לאחרונה שלא יסכים להכיר בישראל כמדינה יהודית, ודבריו של קרי מאותתים על כוונתו למצוא דרך ביניים כדי לפתור את המחלוקת. הדברים משקפים גם את תסכולו של שר החוץ לנוכח הקשיים הגוברים והולכים העומדים בפני השגת הסכם מסגרת בין הצדדים.

דברי קרי בפני ועדת החוץ של בית הנבחרים:

"עניין המדינה היהודית נפתר כבר בהחלטת האו"ם 181 משנת 1947", אמר קרי אתמול, על פי דברים שצוטטו באתר ברייטברט, "שם יש למעלה מ-44 אזכורים של המדינה היהודית. בנוסף, היושב ראש ערפאת אשרר ב-1988 ושוב ב-2004 שהוא מסכים שישראל תהיה מדינה יהודית. וישנם עוד הרבה אזכורים, אך אלה החשובים שבהם".

ההתבטאות של קרי חושפת דברים שנאמרו עד כה רק מאחורי הקלעים על ידי פקידים אמריקאים, הסבורים שראש הממשלה נתניהו "הגזים" שנתן פומבי לדרישתו להכרה בישראל כמדינה יהודית ובהתמקדותו בנושא זה כתנאי שאין בלתו בקידום המשא ומתן. "ככל שנתניהו הפך את העניין למרכזי יותר, כך הוא היקשה על עבאס לקבל את הדרישה" אמר אמש גורם המקורב לבית הלבן.

עם זאת, כבר אמש הצביעו מבקרי ממשל על התבטאויות עבר של קרי ושל אובמה בהם התחייבו לחתור להשגת הכרה במדינה יהודית כמרכיב עיקרי בכל הסדר קבע. "עלינו למצוא שלום שמכיר בישראל כמדינה יהודית", אמר קרי בדצמבר האחרון.

ראשי הארגונים היהודיים באמריקה אימצו את עמדתו של נתניהו בנושא, והם יהיו מוכנים לבקר את הממשל, במידה שיקבלו איתות על אי-שביעות רצון בירושלים, אמרו אמש גורמים בניו יורק.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ