קצין בדרגת תת-אלוף יוביל את חקירת הרג השופט הירדני במעבר אלנבי

מאות הפגינו מול שגרירות ישראל בעמאן וקראו לגרש את השגריר הישראלי ולבטל את הסכם השלום. ראש ממשלת ירדן ביקר באוהל התנחומים

ג'קי חורי
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי
גילי כהן

ראש ממשלת ירדן, ד"ר עבדאללה א-נסור, הגיע היום (שבת) עם מספר שרים ובכירים ירדניים לאוהל התנחומים בעמאן שהקימה משפחתו של השופט הירדני ראיד זעיתר, שנהרג בתחילת השבוע במעבר אלנבי. קרוב משפחה של השופט שנכח במקום אמר בשיחה עם "הארץ" כי ראש הממשלה הירדני הבטיח לעקוב אחרי חקירת האירוע וכי ממשלתו תמשיך במעקב עד לקבלת דיווח מלא על האירוע, ותחליט בהמשך באילו צעדים לנקוט.

בצה"ל מינו קצין בדרגת תת-אלוף שירכז את חומרי חקירת נסיבות מותו של זעיתר. מפקד עוצבת הפלדה, תא"ל מוטי ברוך, הוא שמונה לגבש את כלל חומרי החקירה, בשילוב נציגי שירות הביטחון הכללי, משטרת ישראל ורשות שדות התעופה. ממצאי החקירה ישמשו את צוות החקירה המשולב, הישראלי-ירדני.

החל משנת 2011 שינו בצה"ל את מדיניות החקירה כלפי מקרי מוות של פלסטינים בגדה, ומאז פותחת המשטרה הצבאית בחקירה בכל מקרה מוות של פלסטיני בגדה, כל עוד הוא לא מעורב ב"פעילות לחימתית של ממש", לפי הגדרת הצבא. במקרה זה, העדויות של עדי הראייה נגבו על ידי משטרת ישראל, ואילו וחוקרי המשטרה הצבאית היו אחראים על תיעוד זירת הירי - אך לא נפתחה חקירת מצ"ח באופן רשמי. 

ההפגנה בעמאן, היוםצילום: רויטרס

לדברי קרוב משפחתו של זעיתר, לאוהל התנחומים שהוקם בשבוע שעבר בשכם הגיעו גם מספר עדי ראייה שהיו על האוטובוס שעבר את הגבול, והעידו שהשופט כלל ניסה לחטוף נשק או לתקוף את החיילים. "כל מי שנכח במקום סיפר לנו שהאירוע התחיל מוויכוח בין השופט לבין אחד החיילים, התפתח תוך שניות והסתיים בירי שלושה כדורים לעברו", אמר הקרוב. "מבחינתנו אין ספק שהוא נרצח ללא סיבה והיד של החיילים הייתה מאוד קלה על ההדק כי מדובר בערבי או פלסטיני, אנחנו נמתין לתוצאות החקירה אולם איננו מצפים להרבה כי ממילא מישראל לא ניתן לקבל כלום".

עוד סיפר הקרוב כי השופט החליט לנסוע לשכם מאחר ובאותו הבוקר הוא ביקר את בנו המאושפז במצב קשה, ורצה ככל הנראה לגייס כסף או לגבות חובות של המשפחה מנכסים בשכם כדי להעביר את בנו לאשפוז בבית חולים פרטי או בבית חולים מחוץ לירדן.

אתמול בצהריים הפגינו מאות בני אדם סמוך לשגרירות ישראל בעמאן. במחאה על הרג השופט. בתחילת השבוע במעבר אלנבי. ההפגנה נערכה בשכונת אראביה במערב העיר, כקילומטר מהמתחם שבו שוכנת השגרירות.

ההפגנה החלה מיד בתום תפילת יום השישי במסגד הממוקם בסמוך לשגרירות. פעילים מתנועות איסלאמיות ולאומיות ואחרים המשתייכים לתנועות שמאל ליברליות השתתפו בה. בשלב מסוים הם החלו לצעוד לכיוון בניין השגרירות, אולם מחסומים שהציבה המשטרה הירדנית והיערכות מוגברת של כוחות הביטחון מנעו מהמפגינים להתקרב למקום למרות הקריאות שהאיצו בהם לעשות זאת.

המפגינים השמיעו קריאות בגנות ישראל ודרשו לגרש את השגריר הישראלי, להחזיר את השגריר הירדני מתל אביב ולבטל את הסכם השלום עם ישראל. חלק מהדוברים בהפגנה קראו לממשלה הירדנית לשחרר את האסיר אחמד אדקאסמה שביצע את הפיגוע בנהריים בתגובה על הרג השופט, ואמרו שאין מקום להמשך השלום עם ישראל וכי "הגיע זמנו של הרובה", כלשונם.

התקרית בגשר אלנבי הגבירה את המחאה נגד הממשלה בירדן ואת ההתנגדות להמשך הקשרים הדיפלומטיים עם ישראל. למרות הדרישה שהוצגה לה לחקור את האירוע ולהגיש דו"ח שיפרט את השתלשלותו, הממשלה לא ממהרת לנקוט צעדים אופרטיביים ושריה טענו שהם ממתינים לתוצאות החקירה.

בני משפחתו של השופט תובעים לחקור את האירוע באופן מקיף, ובימים הקרובים הם ידרשו לעמת את גרסאות החיילים עם העדויות שאספו ולאתר עדים נוספים לתקרית, בהם נהג האוטובוס וקבוצת תיירים אנגלים.

ישראל הביעה השבוע צער באופן רשמי על התקרית. בהודעה שפרסמה לשכת ראש הממשלה בירושלים נמסר כי ישראל "מצרה" על מותו של זעיתר "ומביעה את תנחומיה לעם הירדני ולממשלת ירדן". ההודעה החריגה פורסמה לאחר שיחות מרתוניות שקיים שליחו של ראש הממשלה, עו"ד יצחק מולכו, עם בכירים בממשלת ירדן כדי להכיל את המשבר ולמנוע הסלמה. שר החוץ הירדני נאסר ג'ודה זימן השבוע את הממונה על שגרירות ישראל בעמאן חיים אסרף לשיחת נזיפה, שבמהלכה הביע מחאה על האירוע ודרש חקירה ממצה.

ראש ממשלת ירדן עבדאללה א-נסור אמר בישיבה בפרלמנט הירדני כי מדינתו רואה בישראל את האחראית הבלעדית למותו של זעיתר, אותו כינה "פשע נתעב". א-נסור הוסיף כי השופט הירדני היה חסר הגנה ופניו לא היו לאלימות. למרות הזעם הירדני, ההערכה היא כי לא יינקטו צעדים בעלי משמעות אסטרטגית, כמו ניתוק היחסים בין המדינות.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי "מיד לאחר האירוע, נערך תחקיר בראשות מח"ט הבקעה. במקביל, נגבו עדויות מעדים לאירוע על ידי משטרת ישראל, וזירת האירוע תועדה על ידי המשטרה הצבאית החוקרת. בהתאם להנחיית הדרג המדיני לחקור את האירוע במשותף עם הצד הירדני, מינה מפקד פיקוד המרכז, את מפקד עוצבת הפלדה, לעמוד בראש צוות שיגבש וירכז את חומרי החקירה עם נציגים ממשטרת ישראל, שב"כ, ורשות שדות התעופה, לקראת החקירה המשותפת".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ