יעלון: אבו מאזן אינו פרטנר להסכם קבע

שר הביטחון אמר בראיון בערוץ 2 כי הוא מתנגד לשחרור אסירים ערבים־ישראלים כחלק מהמשא ומתן: הנשיא הפלסטיני לא מייצג את ערביי ישראל

"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
"הארץ"

"אבו מאזן הוא פרטנר לקבל ולא לתת. הוא לא פרטנר להסכם קבע שבסופו יש הכרה בזכותה של מדינת ישראל להתקיים כמדינת הלאום של העם היהודי, שזה סוף הסכסוך וקץ לתביעות, והוא אומר את זה בריש גלי", כך אמר הערב שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון, בריאיון לרינה מצליח בתוכנית "פגוש את העיתונות" בערוץ 2.

כשנשאל בהמשך אם תהיה מנהיגות טובה יותר מאבו מאזן, השיב יעלון: "היום אבו מאזן חי על כידוננו. אם אנחנו לא נהיה ביהודה ושומרון חמאס ישתלט על האזור ואבו מאזן לא יהיה רלוונטי... אני רוצה להגיע לשלום, אני מת שיהיה שלום, אבל כשאצה לנו הדרך כמו באוסלו, או כשנדמה לנו עכשיו שיש פתרון 'זבנג וגמרנו' כמו בעזה, אנחנו טועים, מטעים ומחטיאים".

באשר לפעימה הרביעית של שחרור האסירים, בה צפוי בין היתר שחרור של ערבים־ישראלים, אמר שר הביטחון כי הוא כבר הביע בעבר את התנגדותו לכך שאבו מאזן ייצג את ערביי ישראל, וישחרר את ערביי ישראל. יעלון הוסיף כי שחרור ערבים־ישראלים לא נכלל בהתחייבות לשר החוץ האמריקאי, ג'ון קרי. "אנחנו התחייבנו לפלסטינים טרום אוסלו, לא לערביי ישראל, ולכן העניין פתוח על השולחן".

יעלון במסיבת העיתונאים לאחר ההשתלטות על ספינת הנשק "קלוס סי", השבועצילום: תומר אפלבאום

בנוגע להצעתו של שר החוץ אביגדור ליברמן לכבוש מחדש את רצועת עזה, אמר יעלון כי "חשוב לדון בכל אפשרות בכובד ראש ולשקול אותה במונחים של עלות־תועלת". בתגובה לשאלה אם ייתכן כי חמאס טוב לישראל בעזה, ענה יעלון כי "אני לא נכנס לטוב או לא טוב, אבל תמיד כשבוחנים את המצב צריך לבחון גם את האלטרנטיבות".

בתגובה לדבריו של קרי, על כך שזו טעות להתמקד בדרישה להכרה במדינה יהודית, אמר יעלון: "אני חולק באופן הכי חד־משמעי על האמירות הללו. עברתי תהליך של התפכחות בנושא הפלסטיני. הרי תמכתי באוסלו, חשבתי שאם נוותר על אדמה זה יביא אותנו למנוחה ולנחלה. אבל כשגיליתי שהסכסוך הוא לא רק על אדמה, ואדמה היא לא רק יהודה ושומרון, אלא כל ארץ ישראל - התפכחתי. (ההכרה במדינה יהודית) זו עמדה נחרצת שראש הממשלה מוביל והיא לא סתמית, הם מתייחסים אליה כתירוץ, אבל לא יהיה הסכם בלי שיש הכרה של הצד השני בקיום מדינת הלאום של העם היהודי באיזשהם גבולות".

בתגובה לשאלה של מצליח על מה יעלון מוכן לוותר במסגרת הסכם מדיני, הוא השיב בתקיפות "למה את שואלת אותי על מה אני צריך לוותר?. אני צריך לנהל פה משא ומתן עם אבו מאזן? אני מסתכל מאוסלו ועד היום, ואני תמכתי בעוונותיי ב'שטחים תמורת שלום', מה אני קיבלתי – שטחים תמורת טרור ולמעלה מאלף הרוגים ואלפי רקטות. על מה הפלסטינים ויתרו? שום דבר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ