לקראת הפגישה עם אובמה: אלפי פלסטינים השתתפו במפגן תמיכה בעבאס

הצועדים ברמאללה ושכם הבהירו כי לא יסכימו לוויתורים ולא יכנעו ללחץ ארה"ב; הנשיא פרס הביע תמיכה בנשיא הפלסטיני: "פרטנר אמיתי לשלום"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

אלפי פלסטינים השתתפו היום (שני) במפגן תמיכה בנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (אבו מאזן), שארגנה תנועת הפת"ח לקראת פגישתו עם נשיא ארה"ב ברק אובמה בבית הלבן. במקביל, הביע אחר הצהריים הנשיא שמעון פרס תמיכה בנשיא הרשות.

הצועדים בתהלוכות ברמאללה, בית לחם ושכם, הניפו תמונות של עבאס ויו"ר הרשות לשעבר, יאסר ערפאת, כמו גם דגלי פלסטין ופת"ח. בתהלוכה ברמאללה השתתף גם ראש הממשלה ד"ר ראמי אלחמדאללה וכמה שרים בכירים בממשלה וחברים בוועד הפועל של אש"ף ובוועד המרכזי של הפת"ח.

בכירים בפת"ח אמרו היום בשיחה עם "הארץ" כי מטרת התהלוכה היא להעביר מסר לכמה גורמים, ובראשם ארה"ב, שעבאס לא פועל לבד, אינו חלש, ואין ביכולתו להציג ויתורים נוספים שלא עולים בקנה אחד עם העקרונות הלאומיים הפלסטינים. וכן, להבהיר לישראל כי גם הפעלת לחצים לא תוביל לשינוי בעמדותיו. בכיכר מנארה, הכיכר המרכזית ברמאללה, הציתו מספר צעירים את תמונתו של בכיר הפת"ח לשעבר מוחמד דחלאן, שהוצא משורות התנועה ומנהל מאבק בתוך הפת"ח נגד אבו מאזן.

הפגנת תמיכה בנשיא הפלסטיני ברמאללהצילום: אי-אף-פי

בתהלוכה בשכם נאם סגן ראש ההממשלה לשעבר ד"ר נאסר אדין אשאער, שנחשב למקורב לחמאס. אשאער אמר כי "הפלסטינים כעם תומכים בנשיא עבאס כל עוד הוא עומד על העקרונות הלאומיים הפלסטיניים" וכי הם "בטוחים כי הנשיא לא יוותר על אותם עקרונות בפרק זה של חייו".

חסן פרג', העומד בראש צעירי הפת"ח ברמאללה, אמר בשיחה עם "הארץ" כי "אנחנו תומכים באבו מאזן ומחזקים את ידיו שלא ייכנע לסחטנות או ללחצים מצד ארה"ב וישראל, כי העמדות שמציג הנשיא הפלסטיני הם הקו התחתון של הדרישות הלאומיות הפלסטיני ובעצם הקו האדום, ולא ניתן להציג שום ויתורים אחרים בכל סוגיות הליבה, ואנו נבהיר לאבו מאזן כי גם במחיר של כישלון השיחות אנו כבני העם הפלסטיני נישא באחריות גם אם זה יעלה לנו באינתיפאדה שנייה".

נשיא המדינה שמעון פרס הביע בצהריים תמיכה בנשיא הפלסטיני. בניגוד לדברי שר הביטחון משה (בוגי) יעלון וגורמים נוספים בימין, הדגיש פרס כי עבאס "הוא פרטנר אמיתי לשלום". פרס אמר את הדברים במהלך פגישה שקיים היום עם פעילת זכויות אדם וזוכת אות האו"ם לפעילות הומניטארית רוז מפנדו. לשכת הנשיא פרסמה את דבריו תחת הכותרת החריגה "נשיא המדינה הביע היום תמיכה ביו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן לקראת פגישתו עם הנשיא אובמה". הנשיא אמר במהלך הפגישה עם מפנדו כי המשא ומתן בין ישראל לפלסטינים הגיע לנקודה קריטית ויש לעשות הכל כדי לוודא ששיחות השלום יימשכו.

מפגן תמיכה בעבאס ברמאללה. מעבירים מסר לארה"בצילום: אי-אף-פי

"יש רוב ברור והסכמה על פתרון שתי המדינות לשני עמים", אמר פרס. "אנו חייבים להמשיך לעבוד מול הרשות הפלסטינית והנשיא עבאס. אבו מאזן הוא איש של עקרונות, והוא מתנגד לטרור ולאלימות. הוא פרטנר טוב ואני שמח שהממשלה שלנו מנהלת משא ומתן מולו. אי הסכמות הן דבר נורמלי ובדיוק לשם כך נולד המו"מ, בכדי לפתור את המחלוקות".

לדברי בכירים אמריקאים, אובמה צפוי ללחוץ בפגישה הערב על עבאס לקבל את מסמך המסגרת האמריקאי שיהיה בסיס להארכת שיחות השלום. "אין ויכוח על כך שאנחנו ברגע הכרעה במשא ומתן", אמר ל"הארץ" בכיר בממשל האמריקאי. "בשבועות הקרובים הצדדים יצטרכו לעשות החלטות קשות לגבי המסגרת שיכולה לשמש בסיס למשא ומתן. אסור לאף צד לאפשר להחלטות פוליטיות קשות לעמוד בפני התקדמות להשגת שלום".

הנשיא הפלסטיני בא לוושינגטון על רקע עידוד מצד הנהגת הפת"ח להציג קו תקיף ובלתי מתפשר בפגישה עם הנשיא האמריקאי. ראש צוות המשא ומתן הפלסטיני, סאיב עריקאת, וראש המודיעין הכללי, מאג'ד פרג, באו כבר לפני כמה ימים לוושינגטון כדי להכין את הפגישה בין עבאס לאובמה. אתמול נפגש עבאס בוושינגטון במשך שעות ארוכות עם שר החוץ, ג'ון קרי, גם כהכנה לפגישה עם הנשיא האמריקאי. אחרי הפגישה עם אובמה צפויים עבאס וקרי להיפגש פעם נוספת.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ