מוחמד דחלאן: "מחמוד עבאס הוא אסון לעם הפלסטיני"

בכיר פתח לשעבר הגיב על האשמות יושב ראש הרשות נגדו, וטען כי אבו־מאזן הוא האחראי להידרדרות התנועה ולחיזוק מעמדה של חמאס

עמירה הס
עמירה הס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמירה הס
עמירה הס

"מחמוד עבאס הוא אסון לעם הפלסטיני", "עבאס אינו מייצג את תנועת הפתח" ונאומו "הליצני" בפני חברי המועצה המהפכנית ביום שני לפני שבוע הוא "פרק מביש בהיסטוריה של התנועה". כך, בריאיון טלוויזיוני שארך כשעתיים וחצי, אמר אמש (ראשון) מוחמד דחלאן בתגובה להאשמות הכבדות שהטיח בו יו"ר התנועה והנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (אבו־מאזן), ששודרו בטלוויזיה הפלסטינית הממלכתית ביום רביעי.

הריאיון עם דחלאן שודר בערוץ הטלוויזיה המצרי "דרים 2", והמראיין - ואיל אל אבראשי - איפשר לראש הביטחון המסכל לשעבר לדחות אחת לאחת את ההאשמות נגדו ולהצהיר שבכוונתו לתבוע לדין את עבאס בבוא העת. דחלאן, שב-2006 נבחר למועצה המחוקקת הפלסטינית (שמושבתת למעשה מפעולה סדירה בשל הקרע בין חמאס לפתח) - סולק ב-2011 מהוועד המרכזי ומתנועת הפתח, ומאז הוא חי בדובאי. הוא אמר למראיינו כי למרות כל ההאשמות שהעלה נגדו בארבע השנים האחרונות מחנה עבאס, לא בכדי הן לא הפכו לכתב אישום רשמי.

תומכי יו"ר הפתח יזמו היום (שני) בצהריים הפגנות תמיכה וחיזוק ב"עמדתו הלאומית האיתנה" של עבאס לקראת הפגישה עם ברק אובמה. בהפגנות, שאיגוד עובדי המגזר הציבורי קרא לחבריו להשתתף בהן במהלך יום העבודה, השתתפו אלפים. כמה צעירים נראו מעלים באש את תמונותיו של דחלאן.

מוחמד דחלאן ב-2011צילום: אי–פי

במחנהו של דחלאן טוענים כי עבאס מוכן לנקוט עמדה לא־לאומית ולהסכים להארכת המשא ומתן שכבר הוכיח עצמו כחסר תועלת. "זה לא היה מו"מ ישראלי־פלסטיני" אמר דחלאן למראיינו, "אלא מו"מ אמריקאי־ישראלי ודיווח על תוצאותיו לצד הפלסטיני". הוא לגלג על טענותיו של עבאס לגבי תפקידו של דחלאן במו"מ בקמפ דייוויד (לשכנע את ערפאת להסכים להצעות ישראליות ואמריקאיות). לדברי דחלאן, עבאס כלל לא היה שותף באותה ועידה ואין לו מידע עליה. האמת היא, שמתווה קלינטון טוב בהרבה לפלסטינים ממתווה קרי היום, טען.

בריאיון חזר דחלאן על האשמות קודמות שלו, שעבאס ובניו מרוויחים הון ממעמדו כראש הרשות. "הם חבורה של שודדים", אמר. לדבריו, לתנועת הפתח יש 450 מיליון דולרים ובקרן ההשקעות הפלסטינית יש כמיליארד דולרים וחצי - שהם רכוש העם הפלסטיני, הדורש שקיפות בניהולו. הוא הוסיף כי יש לו מסמכים המוכיחים שמקורבי עבאס עובדים בקרן ההשקעות הפלסטינית תמורת משכורות "דמיוניות".

דחלאן העלה את ההשערה שעבאס היה צריך להשפיל ולהכפיש אותו בנאומו משום שהוא מרגיש שהפטריוטיות הלאומית שלו מוטלת בספק. דחלאן הזכיר שחברי אש"ף בתוניס נהגו לכנות את עבאס "ראש הסוכנות היהודית" ושיאסר ערפאת כינה אותו קרזאי (על שם הנשיא האפגני ששולט בתמיכה אמריקאית). בתגובה לטענת עבאס שחודשים ספורים לפני מות ערפאת דחלאן קרא להחליפו - ענה דחלאן שהדבר נעשה כדי להסיר את המצור הפוליטי העולמי שהיה על כל העם הפלסטיני – במקביל למצור הפיזי על ערפאת - וכי הוא עצמו תמך לשם כך במינוי מחמוד עבאס לראש הממשלה הפלסטינית. בנשימה אחת הוא טען ש"עבאס (נכנס לתפקיד) על גבי הטנקים הישראליים". הוא האשים את עבאס באחריות להידרדרות תנועת הפתח ובכישלונה בבחירות 2006, שהביא לעליית חמאס.

בתגובה להאשמת עבאס שדחלאן ידע על ניסיון התנקשות ישראלית בחיי סלאח שחאדה, ראש הזרוע הצבאית של חמאס, אמר דחלאן שלא היה כל ניסיון התנקשות כזה, שקדם להטלת הפצצה הישראלית על בית שחאדה ב-2002 (שהרגה אותו ועוד 15 אזרחים פלסטינים). גם בתנועת חמאס בעזה אמרו שלא ידוע על ניסיון התנקשות כזה. כחץ נגדי לטענות עבאס, שדחלאן עובד בשירות איחוד הנסיכויות הערביות, אמר דחלאן בראשית הריאיון שעבאס "ריגל" לטובת הנשיא המצרי המודח מוחמד מורסי.

הגם שהקרע והעוינות בין שני הבכירים ומחנותיהם בפתח אינם חדשים, הם הגיעו השבוע לשיא חדש ופומבי. כשהשניים מאשימים זה את זה במעילות כספיות, ברווח כלכלי בשל מעמדם הפוליטי, בחתרנות נגד ערפאת, בוותרנות פוליטית לישראל – לא רק תנועת הפתח סופגת נזק, אלא ניזוק גם אמון הציבור במוסדות ובארגונים הפוליטיים של אש"ף וביכולתם להנהיג.

תומך עבאס ותושב רצועת עזה אמר ל"הארץ" שיש הפרזה בכוחו של דחלאן ברצועה, וכי נאום עבאס נועד מלכתחילה לשים קץ לכל הלחצים מקהיר ומאבו דאבי - להחזרת דחלאן לפתח ולגדה המערבית. אבל תושב אחר ברצועה ותומך השמאל אמר ל"הארץ" שמחנה דחלאן בפתח ברצועה הוא חזק מאוד. הריב בין השניים, אמר, מגביר את הנתק בין שני חלקי הפתח ובין הרצועה לגדה, ותורם בסופו של דבר לחיזוקה של תנועת חמאס. "תסכול", "בושה וכלימה", "תליית כביסה מלוכלכת ברבים" – כך הגיבו צופים בריאיון עם דחלאן, שהביעו דעתם בפייסבוק על הדו־קרב הפומבי. בשיחות בתוך הפתח ומחוצה לו תהו אנשים מדוע עבאס, שלדבריו ידע על "פשעי" דחלאן ומחנהו (בהם שיתוף פעולה עם ישראל, מעורבות ברצח פעילי פתח ואף מעורבות ב"רצח" ערפאת) - לא נקט צעדים נגדו בעבר ואף פעל יחד אתו. "כששומעים את ההאשמות ההדדיות", אמר ל"הארץ" תומך שמאל ברמאללה, "לא נותר אלא להסיק ששני הצדדים צודקים וששניהם מושחתים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ