חיים לוינסון

כביש הגישה למאחז עמונה, העובר כולו על אדמות פרטיות של פלסטינים ונהרס ביולי אשתקד בעקבות התחייבות של היועץ המשפטי יהודה וינשטיין לבג"ץ, הולך ונבנה מחדש בימים אלו על ידי המועצה האזורית מטה בנימין ואף נפתח לתנועה.

מאז 2008 נידונה בבית המשפט העליון עתירתם של ראש הכפר סילוואד, הסמוך לעמונה ומבעלי הקרקע, ושל ארגון יש דין שהוגשה באמצעות עורכי הדין מיכאל ספרד ושלומי זכריה. העתירה מבקשת להרוס את הבנייה בעמונה, שהוקמה על אדמות תושבי הכפר ללא היתר בנייה כלשהו.

העתירה עברה גלגולים ותפניות, עד שבקיץ 2013 חולקו האדמות במקום לשלוש קטגוריות: האחת, חלקות בהן אנשי המאחז רכשו חלקים בשנת 2012, ופירוק השותפות בהן מתנהל בהליך נפרד בבית המשפט השלום בירושלים. בחלקות אלו נדחתה ההריסה עד להחלטת בית המשפט, ועל הרכישות הוגשה תלונה לפני כמה חודשים במשטרה, החוקרת כעת אם הן זויפו.

דרך הגישה לעמונה, ביולי האחרוןצילום: אוליבייה פיטוסי

בקטגוריה השנייה נמצאות חלקות שבבעלות מלאה של פלסטינים שבעליהם לא עתרו לבג"ץ, וכוללות את רוב המאחז. הדיון על הריסת המבנים שעל חלקות אלו עדיין נמשך בביהמ"ש העליון.

הקטגוריה השלישית היא אדמות בבעלות פלסטינים שעתרו לעליון. על קרקעות אלה הוקם מבנה אחד בעמונה וכן כביש הגישה למקום. במקרה זה, המדינה התחייבה כי הכביש והבית ייהרסו וההתחייבות עוגנה בהחלטת בית המשפט העליון. ואכן, ביולי 2013 הבית פונה והכביש נהרס - אך לא לפני שנסללה דרך אחרת על תוואי דרך ציבורית מהתקופת השלטון הירדני, ללא היתר בנייה.

אלא שבסיור שקיימו באזור אנשי יש דין לפני חודש, התברר כי הכביש החדש עובר שיפוץ והרחבה כך שהוא חורג מגבולות הדרך הציבורית, ופולש לתוך אדמות פרטיות פלסטיניות. במקביל, הכביש הישן שנחסם נפתח מחדש לתנועה, כשאת העבודות מבצעת המועצה האזורית מטה בנימין. בעקבות כך פנה הארגון למחלקת הבג"צים בפרקליטות.

ראש המועצה האזורית בנימין, אבי רואה, לא השיב לפניות "הארץ" בנושא. עם זאת, בראיון לגלי צה"ל אישר רואה כי המועצה האזורית בראשותו הסירה את המחסום שהיה על הכביש. לדבריו, הדבר נעשה מפני שהדרך החלופית למאחז נהרסה בסופה שפקדה את המדינה בדצמבר האחרון.

המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, דינה זילבר, כתבה אתמול בתגובה לדברים כי "רכז יחידת הפיקוח סייר במקום והבחין כי בציר הגישה העצמאי הישן למאחז בוצעו עבודות לאחר הריסתו, כך שכיום מתאפשרת בו תנועת כלי רכב. בישיבה שהתקיימה בלשכתי סוכם כי יוגש מטעמנו עדכון דחוף לבית המשפט. כמו כן סוכם כי יינקטו על האתר הליכי פיקוח ככל שהליכים כאלו ללא נקטו בעבר, ותעשינה פעולות דחופות להפסקת הפעולות בדרך הציבורית ולמימוש צו ההריסה בגין הרחבה זו".

בתים במאחז עמונה, ביולי צילום: אוליבייה פיטוסי

בשולי מכתבה זילבר ציינה כי "למותר לציין כי עבריינות בנייה וביתר שאת חוזרת ונשנית תוך הפרת התחייבויות לבג"ץ הינן תופעות בלתי נסבלות, וגלומה בהן חומרה ברורה מאליה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ