הכנסת תאשר מחר בהליך בזק את החוק האוסר איחוד משפחות פלסטיניות

החוק, המנוסח כהוראת שעה, מוארך מדי שנה. הדחיפות באישורו נובעת מכך שחברי הכנסת יוצאים מחרתיים לפגרה, והחוק הקיים פוקע בסוף החודש הבא

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

הממשלה והכנסת צפויות לאשר מחר (רביעי) בהליך בזק את הארכתו של החוק המגביל איחוד משפחות על רקע ביטחוני בשנה נוספת. החוק, המנוסח כהוראת שעה, נוגע לאיחוד משפחות מקרב אוכלוסיות שכניסתן לישראל מהווה סיכון ביטחוני, בהם פלסטינים תושבי הגדה המערבית ועזה וכן נתינים זרים ממדינות אויב או מאזורים המצויים בעימות מתמשך עם מדינת ישראל.

הממשלה תתכנס מחר בבוקר כדי לאשר את החוק, ובהמשך תידרש מליאת הכנסת להצביע בעדו. הדחיפות באישור החוק נובעת מצאתם של חברי הכנסת לפגרה מחרתיים, ופקיעתו של החוק הקיים בסוף החודש הבא.

לפני כשנה העביר השב"כ חוות דעת לשר הפנים שאיפשרה את הארכת החוק. בהתאם לחוות הדעת, ההחלטה קובעת כי רצועת עזה נותרה אזור בו מתבצעת פעילות העלולה לסכן את ביטחון מדינת ישראל ואזרחיה, ולפיכך שר הפנים לא יאשר מתן רישיונות לישיבה בישראל או היתרים לשהייה בישראל לתושבי עזה.

מעבר כרם שלום, בשבוע שעברצילום: אי-אף-פי

חוות הדעת של שירות הביטחון מציגה פוטנציאל סיכון גבוה מבחינת ביטחון מדינת ישראל ואזרחיה במצב של כניסת אוכלוסיית מבקשי איחוד משפחות מקרב תושבי הגדה המערבית ועזה וכן נתינים זרים ממדינות אויב או מאזורים המצויים בעימות מתמשך עם מדינת ישראל. על פי חוות הדעת העדכנית של השב"כ, קבוצה זו של מבקשי איחוד משפחות היא אוכלוסיית סיכון בשל האפשרות המוכחת להסתייע בה לשם ביצועי פיגועי טרור ופעילות ריגול.

בנוסף, בשב"כ ציינו כי הסיכון הביטחוני גובר נוכח ההתפתחויות האזוריות, בדגש על המצב הביטחוני מול רצועת עזה, התחזקות גורמי האסלאם הקיצוני, התקבעות שלטון החמאס בעזה והתעצמות גורמי הג'יהאד האיסלאמי.

החוק הוארך כמה פעמים בשנים האחרונות וחלו בו תיקונים מאז חוקק בשנת 2003. בינואר 2012 דחה בג"ץ בהרכב מורחב של 11 שופטים כמה עתירות לביטול החוק וקבע ברוב דעות כי החוק הינו חוקתי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ