שיחות הגרעין בין איראן למערב על הסדר קבע התחדשו היום

דיפלומטים אמריקאים טוענים כי המתיחות הגוברת בין וושינגטון למוסקבה בשל אירועי אוקראינה עלולה לפגוע במאמציהן להגיע להסכמה על דרישותיהן מטהראן

לוגו אי-פי
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים1
לוגו אי-פי
אי-פי

הסבב השני של בין למערב, שמטרתו גיבוש הסדר קבע לצמצום , נפתח היום (שלישי) בווינה. על אף שלשיחות אין קשר ישיר למשבר ב, איראן עשויה לגלות שהוא פועל לטובתה. המתיחות הגוברת בין ל עלולה לפגוע במאמציהן של שתי המעצמות להגיע להסכמה על הצעדים שיש לדרוש מאיראן כדי לבלום את יכולתה לייצר נשק גרעיני.

וושינגטון ומוסקבה הדגישו שמחויבותן לפעול לחיסול האיום האיראני גוברת על העימות שהתגלע ביניהן בנושא האוקראיני. עם זאת, דיפלומטים משני הצדדים סבורים שבין שתי המעצמות שוררים חילוקי דעות משמעותיים בכל הנוגע למידת הקיצוץ הדרוש בתוכנית הגרעין האיראנית. איראן עשויה לנצל פער זה לטובתה.

ערב חידוש המשא ומתן בין הצדדים, אמרה דוברת משרד החוץ האמריקאי, ג'ניפר סאקי, שהיא מצפה מרוסיה ש"תמשיך להיות שותפה פעילה" במאמצים לשכנועה של איראן להסכים לקיצוצים לטווח ארוך בתוכנית הגרעין, בתמורה לביטול הסנקציות נגדה.

שרת החוץ של האיחוד האירופי ושר החוץ האיראני בסבב השיחות בווינה בפברוארצילום: רויטרס

בכיר בשירות החוץ הרוסי שהתבטא בנושא, אמר כי מדינתו תחתור "באופן פעיל" להגיע להסכם. ואולם גארי סאמור, נציג לשעבר של ארה"ב בשיחות גרעין, ציין שכל מתיחות בין שתי המעצמות עלולה לגרום לכך שטהראן תחוש שהלחץ עליה להסכים לוויתורים פוחת. הדבר עשוי להשפיע על מה שנחשב בעיני ארה"ב למטרה המרכזית של השיחות - צמצום מספר הצנטריפוגות במתקני העשרת האורניום באיראן.

איראן טוענת שמטרת תוכנית העשרת האורניום שלה היא ייצור אורניום מועשר בדרגה נמוכה עבור מחקרים מדעיים וטיפולים רפואיים. אך מכיוון שאורניום מועשר בדרגה גבוהה עשוי לשמש לייצור ראשי נפץ גרעיניים, לצמצם את מספר הצנטריפוגות שטהראן מפעילה מכ-20 אלף לאלפים ספורים בלבד.

דרישותיה של רוסיה צנועות בהרבה. שני דיפלומטים רוסים ציינו שמוסקבה אינה מתנגדת לכך שאיראן תשאיר ברשותה מספר צנטריפוגות גדול בהרבה מזה שדורשים האמריקאים, ותסתפק במשא ומתן על מספר הצנטריפוגות שהיא תורשה להפעיל.

יחד עם זאת, רוסיה תתנה זאת בכך שאיראן תאשרר הסכם עם הסוכנות לאנרגיה אטומית של האו"ם (), המעניק לנציגי הסוכנות סמכויות פיקוח נרחבות, שתכליתן להבטיח שאיראן אכן נאמנה להצהרותיה, לפיהן תוכנית הגרעין שלה היא למטרות שלום בלבד. הדיפלומטים האמורים בקיאים בפרטי השיחות, שהתנהלו בדלתיים סגורות, אבל דרשו ששמם לא יוזכר.

על פי רוב, תומכת בעמדותיה של רוסיה בשיחות, זאת לעומת ארה"ב, בריטניה, צרפת וגרמניה, שנוקטות עמדות מנוגדות. עד כה הצליחו וושינגטון ומוסקבה לגשר על מחלוקותיהן בנושא האיראני.

מרק פיצפטריק, בכיר לשעבר במשרד החוץ האמריקאי, הוסיף שגם בתקופת המלחמה הקרה המעצמות שיתפו פעולה, למרות חוסר האמון ששרר ביניהן. כדוגמה לכך הוא ציין את שיתוף הפעולה של רוסיה וארה"ב בכינון האמנה למניעת הפצת נשק גרעיני ויישומה הנרחב, ובניסוח כמה הסכמי הגבלת נשק. ובכל זאת, הוא הוסיף, חילוקי דעות בין מוסקבה לוושינגטון בנושאים גיאו־פוליטיים מרכזיים עלולים להציב את האינטרסים הרוסים – כולל בניית כורים גרעיניים לאיראן – מעל לשיתוף פעולה כזה או אחר. רוסיה, לדבריו, "צועדת למקצב תופים משלה".

בזמן שבמוסקבה מנהלת משא ומתן על צמצום תוכנית הגרעין של איראן, היא נמצאת גם במגעים להרחבתה על ידי בניית כורים חדשים במדינה. שר החוץ האיראני, מוחמד ג'וואד זריף, אמר בשבוע שעבר שלרוסיה ולמדינתו ישנם אינטרסים משותפים, וכי טהראן מסתמכת על "הסיוע של מוסקבה כדי להגיע להסכם הסופי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ