משרד הביטחון מרחיב את רשימת המדינות להן ניתן לייצא נשק ללא רישיון

רשימת המדינות, שזהותן לא נחשפה, תגדל מ-39 ל-100. ב-2013 נרשמו 216 חשדות להפרת חוק הייצוא הביטחוני, הנתון הגבוה בשנים האחרונות

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

משרד הביטחון ירחיב באופן משמעותי את מספר המדינות שיצואני נשק יוכלו למכור להן ציוד ביטחוני, כלי נשק או ידע ביטחוני לא מסווג - מבלי שיידרשו להוציא רישיון לשם כך. בהתאם להחלטה שהתקבלה על ידי מנכ"ל משרד הביטחון, האלוף (מיל') דן הראל, מספר המדינות הללו, שעמד עד היום על 39 בלבד, יורחב ל-100, כך שמי שירצה לשווק להן ציוד ביטחוני לא יידרש להוציא רישיון שיווק מאגף הפיקוח על הייצוא הביטחוני במשרד הביטחון.

במשרד לא פירטו אילו מדינות נכללות ברשימת הפטורות מרישיון, אך הסבירו כי המהלך נועד להגביר את הייצוא הביטחוני של ישראל. מדובר בייצוא מוצרים שלא נחשבים לסודיים, כמו נשק קל ותחמושת קלה, ציוד מיגון אישי, רשתות הסוואה, ציוד קשר, קסדות וכן מוצרים אחרים שאינם מתבססים על טכנולוגיות ייחודיות.

האלוף (מיל') הראל הסביר כי "אין בכוונתנו להקל על הפיקוח או לשנות את הפרמטרים שעל פיהם אנו פועלים על מנת להקל על הייצוא. אנו כן נקדם לקיחת סיכונים מבוקרים גדולים יותר כדי לפתוח שווקיי ייצוא חדשים בעולם, וכן נפעל לייעל את האופן שבו אנו פועלים". לדבריו, השינוי במתן היתרי השיווק והייצוא בשווקים חדשים כבר יצא לדרך, "ויש אפילו כמה הצלחות של תעשיות".

נשק קל מסוג "תבור". יצואני נשק יוכלו למכור אותו ל-100 מדינות ללא רישיוןצילום: דובר צה"ל

היום (שלישי) נערך הכנס השנתי של האגף לפיקוח על הייצוא הביטחוני במשרד הביטחון, במתחם "אבניו" שבקרית שדה התעופה. במשרד הביטחון לא אפשרו את כניסתם של עיתונאים לכנס, אלא הוציאו הודעה בתום הכינוס. במסגרת הכנס, בו השתתפו מאות יצואנים ביטחוניים, השתתף גם מנכ"ל המשרד, וכן ראש ארגון ה-dtsa, הגוף הטכנולוגי־הביטחוני במשרד ההגנה האמריקאי, בת' מקורמיק.

במשרד הביטחון הציגו את נתוני פעילות האגף לפיקוח על הייצוא הביטחוני, וציינו כי במהלך השנה החולפת (2013) הוגשו יותר מ-27 אלף בקשות חדשות לרישיונות שיווק, לכ-190 מדינות, כאשר למעלה ממחציתן נוגעות לשיווק ציוד הנחשב לבלתי מסווג.

רישיון שיווק הוא הצעד הראשון בתהליך הייצוא הביטחוני, בו חברה או איש פרטי המעוניינים למכור נשק או ציוד ביטחוני לחו"ל, מפרטים אודות פריט הייצוא עצמו ועל המדינות שאותו יצואן חושב כי הוא יכול לייצא להן אותו בעתיד. עם חתימת העסקה הביטחונית, נדרש היצואן לאישור נוסף - רישיון ייצוא - טרם אספקת הנשק או הציוד הביטחוני ללקוחותיו.

מנכ"ל משרד הביטחון, דן הראלצילום: תומר אפלבאום

כפי שפורסם ב"הארץ" בדצמבר 2013, במהלך השנה החולפת חלה עלייה במספר החשדות להפרת חוק הפיקוח על הייצוא הביטחוני. במשרד הביטחון ציינו כי במהלך כל 2013 נרשמו 216 אירועים בהם היה חשד להפרת החוק, הנתון הגבוה ביותר בשנים האחרונות, ואף גבוה יותר ממה שדווח בדצמבר האחרון לכנסת - אז אמרו נציגי המשרד כי מדובר ב-172 הפרות.

אגף הפיקוח על הייצוא הביטחוני קנס שתי תעשיות ביטחוניות גדולות לאחר שביצעו פעולות שיווק שלא כחוק, וקנס יצואנים ביטחוניים בלמעלה מארבעה מיליון שקלים - ההיקף הגדול ביותר מאז הוקם האגף. 

ראש האגף לפיקוח על הייצוא הביטחוני, אל"ם (מיל') דובי לביא, אמר היום במהלך הכנס כי במשרד יגבירו את תדירות הביקורות היזומות שנערכות בתעשיות, "ונבחן שיטות לייעול הביקורות והאכיפה, כדי לוודא שהמוצרים היוצאים מישראל אכן עומדים בתנאים ובמגבלות רישיונות השיווק והייצוא, ומתוך מטרה מרכזית אחת: לשמור על הנכסים והאינטרסים הביטחוניים של מדינת ישראל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ