ארבעה חיילים נפגעו בפיצוץ מטען בגבול סוריה

הכוח ניגש לבדוק דיווח על דמויות חשודות שהתקרבו לגדר הגבול, ונפגע ממטען. הצבא השיב בירי ארטילרי ובירי תמוז; רה"מ: צה"ל יפעל בתקיפות כדי לשמור על הביטחון

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים59

ארבעה חיילי צה"ל, ובהם סגן מפקד גדוד 202 של הצנחנים, נפצעו היום (שלישי) בצהריים מפיצוץ מטען באזור מג'דל שמס, סמוך לגבול סוריה. הפצועים, שאחד מהם נפצע באורח קשה, פונו במסוק לקבלת טיפול רפואי בבית החולים רמב"ם בחיפה.

צה"ל הגיב בירי ארטילרי וירי של טילי תמוז, ככל הנראה לעבר עמדות סמוכות לגבול, ובצבא אומרים כי זוהו פגיעות. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, התייחס לנושא והבטיח כי צה"ל יפעל בתקיפות כדי לשמור על הביטחון. מצה"ל נמסר עוד כי "מסרים חמורים הועברו לממשלת סוריה באמצעות כוח האו"ם אונדו"ף לאחר התקרית. צה"ל שומר לעצמו את הזכות לפעול בכל דרך ובכל זמן שיראה לנכון על מנת להגן על תושבי מדינת ישראל".

מתחקיר ראשוני עולה שתצפיות צה"ל זיהו כמה דמויות חשודות בסמוך לגדר הגבול ועל כן התקרב ג'יפ הסיור למקום. כאשר החיילים ירדו מהג'יפ הופעל המטען שהביא לפציעתם. אי הבנה שהתעוררה בין צה"ל לבין בית החולים רמב"ם בחיפה הובילה לכך שנשלחו בתחילה רק שלושה אמבולנסים לפינוי החיילים, ואחד הפצועים נאלץ להמתין כמה דקות נוספות לפינוי.

זירת האירוע בגולןצילום: גיל אליהו

תושבים במג'דל שמס סיפרו בשיחה עם "הארץ" כי האירוע התרחש על גדר הגבול דרומית ליישוב, ולפני הפיצוץ נשמעו חילופי ירי. "שמענו צרורות של יריות ולאחר מכן שמענו פיצוץ גדול ועשן כבד נראה באזור", סיפר אחד התושבים לדבריו, "למקום הוזנקו כוחות גדולים של הצבא וגם מסוקים ריחפו באוויר".

דודי מורד, תושב קיבוץ אל-רום, סיפר שבאיזור נשמעו קולות של ירי ארטילריה של צה"ל במשך כחצי שעה. לדבריו, המשטרה סגרה את הדרכים שממזרח לכביש 98 ופינתה מטיילים מאנדרטת עוז 77. גם חקלאים התבקשו לצאת מהמטעים שממזרח לכביש 98.

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, התייחס לאירוע בישיבת סיעת הליכוד ואמר כי "הגבול עם סוריה מתמלא בכוחות ג'יהאד וחיזבאללה. בשנים האחרונות הצלחנו לשמור על שקט מול מלחמת האזרחים עם סוריה. גם כאן נפעל בתקיפות כדי לשמור על ביטחון מדינת ישראל".

התקרית בצהריים היא השלישית בשבועיים האחרונים שבה מונח מטען נפץ בגבולה הצפוני של ישראל. ביום שישי בשבוע שעבר עלה ג'יפ של צה"ל על מטען שהונח בשטח ישראל. התקרית אירעה כששיירת כלי רכב משוריינים מסוג "דוד" נסעה באזור נחל שיאון שבגזרת הר דב. הכוח, בפיקוד סגן מפקד מחלקה מגדוד שריון, עלה על מטען וכתוצאה מכך נפגע הרכב הממוגן.

בעקבות התקרית פונו שלושה חיילים לבית החולים "זיו" בצפת, אולם קצין בצה"ל אמר כי הפינוי נועד לשלול פגיעות הדף, ובצה"ל הגדירו את התקרית ככזו שלא כללה נפגעים. בתמונות שפרסם צה"ל אתמול ניתן לראות את הפגיעה בג'יפ הצבאי ואת רסיסי המטען שניפצו את שמשת הג'יפ. לאחר התקרית הגיב צה"ל בירי, בין היתר באמצעות טנקים המוצבים באזור, וכן בירי ארטילרי לעבר עמדת חיזבאללה המוצבת בסמוך לגבול, צפונית למטולה. לא דווח על נפגעים לאחר ירי זה. 

לפני כשבועיים, זיהו תצפיות צבאיות מספר דמויות חשודות המתקרבות לגדר הגבול בצפון רמת הגולן. כוח סמוך פתח בירי פגזים ונשק קל לעברן - ובכך מנע את הנחת המטען בסמוך לגדר הגבול. מקור צבאי אמר לאחר התקרית כי מדובר בפעילות המבוצעת בהכוונת חיזבאללה.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ