נתניהו לסיעת הליכוד: בואו נראה לעולם שהפלסטינים הם הסרבנים

ראש הממשלה ביקש מאנשי הליכוד להימנע מהתבטאויות שיסייעו לפלסטינים להסיט את הלחץ הבינלאומי לישראל בשאלת שחרור האסירים

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר היום (שלישי) בישיבת סיעת הליכוד בכנסת כי בימים הקרובים צריכה ישראל להפגין גישה חיובית בתהליך השלום, כדי שדעת הקהל הבינלאומית תבין שהפלסטינים הם האשמים במבוי הסתום בשיחות.

בישיבה שאל את נתניהו סגן שר הביטחון, דני דנון, אם ישראל מתכוונת לשחרר אסירים פלסטינים בסוף החודש. "ברור לכולם מי הסרבן כאן מבחינת המשא ומתן", אמר נתניהו לדנון. "ברגעים אלה ממש מתברר שהפלסטינים הם הסרבנים. במקום סרבנות, אנחנו צריכים להראות נכונות. אני מציע כרגע לאפשר לכולם להגיע להבנה מי הסרבן, ולהבנה הזו להיטמע בציבוריות הבינלאומית".

נתניהו גם ביקש מחברי הכנסת והשרים מהליכוד להימנע מהתבטאויות בנושא הפלסטיני, העלולות להסיט את הלחץ הבינלאומי מהפלסטינים לישראל. "לא כדאי שנאמר דברים שיעיבו על ההבנה הבינלאומית שהפלסטינים הם הסרבנים", אמר נתניהו. ראש הממשלה מעוניין בעיקר לבלום את הניסיון הפלסטיני להעביר את הלחץ הבינלאומי לישראל באמצעות העלאת שחרור קבוצת האסירים הרביעית בסוף החודש.

ראש הממשלה נתניהו בפגישתו עם מקבילו הבריטי, דייוויד קמרון, בשבוע שעברצילום: אוליבייה פיטוסי

אתמול, בפתח פגישתו בבית הלבן עם נשיא ארה"ב ברק אובמה, אמר הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס שהוא מצפה מישראל לעמוד בהתחייבויותיה ולשחרר בסוף החודש את קבוצת האסירים הרביעית. עבאס אמר שהשחרור יהיה איתות לרצינותה של ישראל ביחסה לתהליך השלום.

משעות הבוקר התבטאו בעניין כמה משרי הממשלה ובהם ציפי לבני, גדעון סער ונפתלי בנט. השלושה הבהירו כי אם הפלסטינים יסרבו להאריך את המשא ומתן מעבר ל-29 באפריל – המועד שבו יסתיים פרק הזמן הראשוני שהוקצה לשיחות – ישראל תשקול מחדש את שחרור האסירים.

לבני אף רמזה כי אם עבאס לא יסכים לקבל את נוסח הסכם המסגרת שמציעים האמריקאים, האסירים לא ישוחררו. "מפתחות הכלא נמצאים בידי אבו מאזן וההחלטות שיקבל בימים הקרובים", אמרה לבני. "בימים אלה יוכרע אם יש בסיס להמשך המשא ומתן; משא ומתן רציני, שמבוסס על הבנות בסיסיות ועל הבנה רחבה של מהות פתרון בסוגיות הליבה. ישראל אינה רוצה משא ומתן עקר שנועד להרוויח זמן ולהימנע מהחלטות".

פקיד ישראלי בכיר ציין כי הפגישה בין נשיא ארה"ב, ברק אובמה, לבין הנשיא הפלסטיני עבאס, בבית הלבן שלשום, היתה קשה ונוקבת. אובמה לחץ על עבאס לקבל את נוסח הסכם המסגרת והציע לו להציג הסתייגויות בנושאים שחשובים לו. עבאס הציג עמדות נוקשות ביותר, אך לא דחה על הסף את הסכם המסגרת והשאיר מקום להמשך המשא ומתן בעניין בעשרה הימים שנותרו עד מועד שחרור האסירים, ב-28 במארס.

ראש צוות המשא ומתן הפלסטיני, סאיב עריקאת, שהשתתף בפגישה בין עבאס לאובמה, אמר בהרצאה במרכז וילסון בוושינגטון, כי הפגישה היתה "ארוכה, כנה וקשה". לדבריו, הפלסטינים לא יסכימו להאריך את המשא ומתן ללא הסכם מסגרת שיענה על דרישותיהם. הוא ציין כי "זהו זמן לקבלת החלטות ולא להמשך המשא ומתן", והוסיף שהפלסטינים לא יסכימו להכיר בישראל כמדינה יהודית. "לבקש ממני לעשות זאת, זה כמו לבקש ממני לוותר על הנרטיב שלי", אמר עריקאת. "נושא הפליטים הוא עניין למשא ומתן ולא להצהרות פומביות שתכליתן לנסות ולזכות בנקודות בדעת הקהל".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ