עמוס הראל // פרשנות

אחרי ארבע תקריות אלימות בגבול סוריה ולבנון מתחילת החודש, נדמה שכבר לא יהיה מוגזם לדבר על חזית שקמה לתחייה בצפון. לפציעתם של ארבעת הצנחנים בגולן היום (שלישי) קדמו ירי רקטות לחרמון משטח סוריה, הנחת מטען שסוכלה בגולן ופיצוץ מטען חבלה נוסף שהופעל נגד שיירת צה"ל בהר דב בשישי האחרון. רצף אירועים כזה לא נרשם בצפון מאז מלחמת לבנון השנייה ב–2006.

הקצב מתחיל אפילו להזכיר את ימי שהותו של צה"ל ברצועת הביטחון בדרום לבנון, בשנות השמונים והתשעים. אם תימשך ההסלמה הנוכחית עשויה ישראל להידרש לתגובה תקיפה יותר. היום הסתפקה בירי ארטילרי לשטח סוריה, באזור שבו אירעה התקרית. אבל לרשות צה"ל עומד עדיין מרחב פעולה גדול יותר. לצד האיומים המסורתיים שהעבירה ירושלים, בערוצים שונים, לדמשק, ייתכן שתצטרך לקבוע להבא תג מחיר גבוה על פיגועים מהגבול הסורי.

עד לתקופה האחרונה נחשבו תקריות ירי לשטח ישראל כ"זליגה" לא מכוונת של חילופי האש בין משטר אסד לארגוני המורדים בגולן, כחלק ממלחמת האזרחים הסורית. אבל הרקע לסדרת האירועים האחרונה שונה בתכלית. שלוש התקריות בגבול סוריה אירעו בשטחים בשליטת משטר אסד, או במובלעת הכפרים הדרוזים שבמורדות החרמון הסורי, שבה מוצבים כוחות הנאמנים לאסד. התקרית הרביעית, מגבול לבנון בהר דב, אירעה בשטח שבו פועל חיזבאללה. גם אם זהותם המדויקת של האחראים לתקריות אינה ברורה, ברור שבסיבוב הנוכחי לא מדובר בצירופי מקרים. מחנה אסד - המשטר, חיזבאללה ומיליציות המזוהות עם הנשיא - אחראי לסדרת פיגועים מכוונת נגד ישראל.

פתוע מפונה מזירת האירוע בגולן, היוםצילום: גיל אליהו

אין קושי לזהות את הנפץ שהצית את הגל האחרון. זו היתה התקיפה, המיוחסת לחיל האוויר הישראלי, ב-24 בפברואר השנה. שלא כמו הפצצות קודמות, בפברואר הופצצה שיירת נשק בשטח לבנון ולא בצד הסורי של הגבול. זו היתה סטייה של כמה מאות מטרים, שבוודאי נבעה משיקולים מבצעיים גרידא (למשל, הבטחת סיכויי פגיעה טובים יותר), אבל היא הולידה תגובה אחרת מהצד השני. כשהתקיפות שיוחסו לישראל אירעו בשטח סוריה, הנשיא בשאר אל־אסד בחר בדרך כלל בהבלגה. חיזבאללה התנהג אחרת. זמן קצר לאחר שהארגון איים להגיב, אכן באה סדרת הפיגועים. מערכת השיקולים של חיזבאללה שונה מזו של המשטר הסורי, וייתכן שמזכ"ל חיזבאללה, חסן נסראללה, ראה עצמו מחויב שלא להשאיר את החשבון עם ישראל פתוח.

אבל עשוי להיות הסבר נוסף: ההצלחה היחסית של מחנה אסד וחיזבאללה בבלימת התקדמות ארגוני המורדים והסרת הסכנה המיידית לשלטון בדמשק אולי הוסיפו למידת הביטחון העצמי שלהם.

לאורך שנות הלחימה בצה"ל, התמחה חיזבאללה בהפעלת מטעני חבלה. נראה שגם המטענים האחרונים שהתפוצצו או נחשפו בגבול הורכבו בידי מקצוענים. צה"ל נערך בצורה נכונה לקדם את האיום המתפתח בגבול הסורי - בשנה האחרונה הוקמה גדר חדשה, נפרסו אמצעי איסוף מודיעיניים ונחנכה מפקדת אוגדה מרחבית חדשה, המתמחה בפעילות ביטחון שוטף. אבל ייתכן שבתקרית האחרונה היה היבט של שכר לימוד גזרתי. מהדיווחים הראשוניים על התקרית עולה שהיה זה מה שמכונה "פיגוע משיכה". סגן מפקד גדוד הצנחנים וחייליו יצאו לבדוק תנועה חשודה בקרבת הגדר, וכשירדו מהרכב הממוגן, הופעל המטען כשהם חשופים יחסית. בגזרה שבה מתקיימת תעסוקה מבצעית בכוננות גבוהה, במשך שנים, ידועות היטב כל נקודות התורפה ודרכי הפעולה של האויב. בגזרה שרק מתעצבת מחדש, לוקח זמן עד שמאותרות ונסתמות כל הפרצות.

תמונה מבצעית דומה למדי מתהווה כעת בכמה מגבולותיה של ישראל: מדינות לא יציבות, שבהן מתנהלת לחימה בלתי פוסקת בין מחנות יריבים (אסד נגד המורדים בסוריה, שיעים נגד סונים בלבנון, ארגונים איסלאמיים קיצוניים בסיני נגד משטר הגנרלים המצרי), שחלקם לפחות עוינים גם את ישראל. בכל הזירות הללו, ישראל היא רק שחקן משני. החוכמה המקובלת גורסת שהשחקנים המרכזיים עסוקים מדי במלחמות זה נגד זה מכדי ליזום מערכה נרחבת יותר נגד ישראל. אבל חוסר היציבות המתמשך מכרסם בהדרגה בבועה הביטחונית שבה חיו אזרחי ישראל בשנים האחרונות, בטוחים יחסית מזעזועי האביב הערבי. בנסיבות הללו, דומה שצה"ל יתקשה להמשיך ולספק לאורך זמן שקט כמעט מלא בכל הגבולות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ