חיל האוויר תקף מפקדה וסוללות ארטילריה ברמת הגולן הסורית

התקיפה באה בתגובה לפיצוץ המטען ליד מג'דל שמס אתמול, שממנו נפצעו ארבעה חיילי צה"ל. הצבא הסורי דיווח על הרוג ושבעה פצועים והזהיר מכל ניסיונות להסלמה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

חיל האוויר תקף בסביבות השעה 3:15 לפנות בוקר (רביעי) מספר מטרות של צבא סוריה ברמת הגולן הסורית. צה"ל מסר כי המטרות היו מפקדה וסוללות ארטילריה של צבא סוריה, וכן מחנה אימונים השייך לצבא סוריה. עוד נמסר כי היעדים לתקיפה היו אלה שאפשרו את התקרית אתמול בגבול סמוך למג'דל שמס, שבה נפצעו ארבעה חיילים . 

בצהריים פרסם הצבא הסורי הודעה בה נאמר כי "אתמול אחר הצהריים הפרה ישראל את הסכם הפסקת האש וירתה ירי ארטילרי לעבר יישובים באזור קונייטרה שגרמו לנזק לרכוש ללא נפגעים. אולם לפנות בוקר שוב הפרה ישראל את ההסכם וחיל האוויר הישראלי תקף כמה מקומות מסביב לקונייטרה. בתקיפה זו נהרג איש ביטחון ושבעה אחרים נפצעו". לפי הדיווח התקיפה תוזמנה עם מתקפה של ארגוני טרור מירדן שתקפו בכלא המרכזי של העיר דרעא בדרום המדינה.

בהודעת הצבא הסורי הקפידו להזכיר את ה"תיאום" בין התקיפה הישראלית למתקפה על הכלא בניסיון להוכיח שיתוף פעולה בין אותם ארגונים לבין צה"ל. בהודעה נמסר כי "הצבא הסורי נחוש להמשיך במלחמה נגד ארגוני הטרור וכי הוא מזהיר מכל ניסיונות להסלמה והגברת המתיחות על ידי פעולות תוקפניות שעלולות לסכן את ביטחון האזור ויציבותו". כמו כן נאמר כי בפני הצבא הסורי פתוחות כל האופציות.

שר הביטחון יעלון אמר כי "הלילה תקפו כלי טיס של חיל האוויר מספר מטרות של גורמי צבא וביטחון סוריים, שסייעו לפעולת הטרור אתמול, בה הופעל מטען נגד כוח צה"ל שסייר בתוך שטח ישראל ופגע בארבעה לוחמי צנחנים. לא נסבול כל הפרה של הריבונות שלנו ופגיעה בחיילינו ואזרחינו, ונגיב בנחישות ובעוצמה כלפי כל מי שיפעל נגדנו, בכל עת ובכל מקום, כפי שעשינו זאת הלילה. מי שינסה לפגוע בנו - דמו בראשו".

פינוי פצועי התקרית לבית החולים, אתמולצילום: גיל אליהו

יעלון הוסיף כי בישראל "רואים במשטר אסד אחראי למתרחש משטחו, ואם ימשיך לשתף פעולה עם גורמי טרור החותרים לפגוע במדינת ישראל נוסיף לגבות ממנו מחיר כבד, באופן שיגרום לו להתחרט על מעשיו. נמשיך לפעול באחריות ובשיקול דעת כדי לשמור על ביטחונם של אזרחי ישראל. אני מבקש לשלוח איחולי החלמה מהירה לפצועי התקרית אתמול".

אתמול בשעות הצהריים נפגעו ארבעה חיילים מפיצוץ מטען באזור מג'דל שמס, סמוך לגבול סוריה. הפצועים, אחד מהם באורח קשה, פונו במסוק לקבלת טיפול רפואי בבית החולים רמב"ם בחיפה. צה"ל הגיב בירי ארטילרי וירי של טילי תמוז, ככל הנראה לעבר עמדות סמוכות לגבול, ובצבא אומרים כי זוהו פגיעות. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, התייחס לנושא והבטיח כי צה"ל יפעל בתקיפות כדי לשמור על הביטחון. מצה"ל נמסר עוד כי "מסרים חמורים הועברו לממשלת סוריה באמצעות כוח האו"ם אונדו"ף לאחר התקרית". 

מתחקיר ראשוני עולה שתצפיות צה"ל זיהו כמה דמויות חשודות בסמוך לגדר הגבול ועל כן התקרב ג'יפ הסיור למקום. כאשר החיילים ירדו מהג'יפ הופעל המטען שהביא לפציעתם. אי הבנה שהתעוררה בין צה"ל לבין בית החולים רמב"ם בחיפה הובילה לכך שנשלחו בתחילה רק שלושה אמבולנסים לפינוי החיילים, ואחד הפצועים נאלץ להמתין כמה דקות נוספות לפינוי.

בחודש דצמבר נורתה פצצת מרגמה משטח סוריה והתפוצצה בשעות הבוקר בשטח ישראל. רסיסי הפצצה נמצאו בין בתי מגורים בשכונה המזרחית של מג'דל שמס שבצפון רמת הגולן. לא היו נפגעים ולא נגרם נזק.

הירי אירע בסביבות השעה 10 בבוקר, ובצה"ל סבורים כי מדובר בירי תועה מהקרבות המתרחשים סמוך לגדר הגבול בין הצבא הסורי לכוחות המורדים. כשעה לאחר מכן נורו יריות מנשק קל לעבר כוח צה"ל שנע סמוך לגבול. צה"ל הגיב בירי לעבר מקורות הירי בצד הסורי ולפי צה"ל "זוהתה פגיעה במטרות". בפיקוד הצפון מזהים בימים האחרונים עלייה במספר האירועים בקרבת הגבול, ומצביעים על לחימה משמעותית יחסית באזור, בעיקר ליד קונייטרה ובמרכז הרמה.

בחודש אוקטובר האחרון נפצעו שני חיילים מגדוד הסיור של הנח"ל באורח קל כתוצאה מפצצת מרגמה שנורתה מסוריה לעבר צפון רמת הגולן. אחד מהם נפגע מרסיסים ואחר לקה בהלם. צה"ל הגיב בירי טיל תמוז לעבר מקור הירי ולדברי הצבא זוהתה פגיעה במטרה.

בחודש יולי האחרון אירעה תקרית בגבול, כאשר חשודים חדרו בלילה למוצב לא מאויש של צה"ל בשטח המפורז ברמת הגולן. במקביל, נורתה אש לעבר כוח צה"ל באזור. לא ידוע על נפגעים. מסוקי קרב הוקפצו לאוויר וכוחות צה"ל עורכים כעת סריקות באזור. גורמים בצה"ל מסרו כי לא הופעלה אזעקה באזור קצרין.

האירוע החל כשחיילי מיתר שהיו בסיור באזור זיהו שתי דמויות חשודות במוצב לא מאוייש, הממוקם בצד המזרחי של גדר המערכת. לאחר מכן נפתחה אש לעבר הסיור, והכוח השיב בירי. עם זאת, לא ברור אם הירי הגיע מכיוונם של שני החמושים, או ממקור אחר. לא היו נפגעים בקרב חיילי צה”ל, מצבם של החמושים הסורים לא ידוע. מוקדם יותר באותו יום נורו מהצד הסורי שבע פצצות מרגמה שהתפוצצו בשטח ישראל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ