כוח צה"ל ירה הבוקר (רביעי) למוות בנער פלסטיני בן 15 באזור הכפר דיר אל-עסל שבדרום הר חברון. בצבא אמרו כי הפלסטיני ניסה לחבל בגדר המערכת במקום. הנער, יוסף אבו-עכר, נפצע באורח קשה ופונה לקבלת טיפול בבית החולים סורוקה בבאר שבע, שם נקבע מותו. תושבים בכפרו של הנער אמרו כי הוא יצא לקטוף צמחים עם חבריו בדרך לבית הספר.

כוח מגדוד השריון 77 הוצב הלילה במארב סמוך לדיר אל-עסל. לפי הצבא, שלושה פלסטינים התקרבו לגדר והחלו לחתוך אותה. הכוח ביצע נוהל מעצר חשוד, ולפי הדיווח שלו פתח קודם בירי לאוויר ורק לאחר מכן ירה לעבר הפלסטיני. אחד הפלסטינים, אבו-עכר, נפגע מכדור במותנו, ומאוחר יותר מת מפצעיו. מצה"ל נמסר כי נסיבות האירוע נבדקות.

לעומת זאת, תושבים בכפר סיפרו כי הנער יצא ללקט עכוב בדרכו לבית הספר וכי שמעו קולות ירי סמוך לשעה שבע בבוקר. תחקירן של ארגון זכויות האדם אל-חק, שנמצא בכפר, אמר ל"הארץ" כי שניים מחבריו של ההרוג, בן 12 ובן 15, וכן קשיש שליקט באזור שקדים, נעצרו. תושבי הכפרים בסביבה נוהגים לקטוף עכוב שצומח באדמותיהם, משני עברי גדר ההפרדה. לדברי התחקירן, בגדר יש שתי פרצות שדרכן נוהגים הילדים לצאת ולקטוף וסימני הדם שמצא היו בצד המערבי של הגדר.

אבו-עכר

בתקופה האחרונה מתפרסמים דיווחים רבים על מעצרים של מקומיים בידי חיילי מג"ב בשל קטיף עכוב. הערכה נוספת היא שהנער ניסה להיכנס לשטח ישראל לצורכי עבודה. זאת, מאחר שלא היה ברשותו היתר עבודה.

יש לציין כי הביקוש לעבודה בקרב צעירים פלסטינים גובר עקב מצוקה כלכלית ומחסור בעבודה בשטחי הרשות. השבוע עצרה המשטרה במחוז צפון עשרות צעירים - בהם קטינים רבים - שנכנסו לישראל ללא היתר כדי לחפש עבודה בתחום הבניין והחקלאות.

בשבוע שעבר נורה למוות השופט הירדני ראיד זעיתר בגשר אלנבי. בצה"ל אמרו אחרי האירוע כי מתחקיר ראשוני עולה כי זעיתר רץ לעבר חייל צה"ל כשהוא קורא "אללה אכבר" וניסה לחטוף את נשקו. בצבא אמרו כי לצורך התחקיר תושאלו עשרות עדי ראייה על ידי חוקרי שב"כ ומשטרת ישראל.

החיילים במעבר הגבול דיווחו כי חשו בסכנת חיים וירו לעבר פלג גופו התחתון של החשוד. לטענתם, גם לאחר שזוהתה פגיעה ברגלו, המשיך החשוד בתקיפת החייל באמצעות מוט ברזל - אז בוצע לעברו ירי נוסף שהביא למותו. צה"ל הוסיף כי הוא ממשיך לחקור לעומק את האירוע. יממה לאחר המקרה, ישראל הביעה צער בפני ירדן על מות האיש.

כמה שעות אחרי התקרית בגשר אלנבי נהרג פלסטיני מאש צה"ל סמוך להתנחלות בית אל. כוח צה"ל של חטיבת הנח"ל שהיה במארב באזור זיהה מיידי אבנים פלסטינים ופתח לעברם באש. מדיווח ראשוני עולה כי אחד הפלסטינים נפגע מקליע בראשו ונהרג. בצה"ל פתחו בבדיקה לנסיבות האירוע.

כתבות מומלצות

ליברמן בישיבת סיעת ישראל ביתנו, אתמול

כולם יודעים מה ליברמן רוצה, אבל איש לא יודע מה הוא באמת רוצה

לוקה

הלילה הגדול בקריירה של דונצ'יץ' היה התגשמות הסיוט של פופוביץ'

פינת האוכל על 
רקע ציורים של דני קרוון ובורלה מרקס

"במקום תחתונים קנינו אמנות". ביקור בביתו של אדריכל נוף

זוג ישראלי בדרך לחופה

האובססיה הישראלית שמתגלה תחת אש ועוד 9 המלצות של עורך "הארץ"

ליאו מסי, אמש בבלומפילד

בפסטיגל של אוהדי הכדורגל היה חסר ניצוץ. עד הדקה ה-84

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ