ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס וצוותו למשא ומתן ניסו להדוף את הלחץ האמריקאי בעניין הארכת תקופת המגעים בטענה שפתרון שתי המדינות, שכל הצדדים תומכים בו, הולך ומתרחק ללא קשר להסכמה הפלסטינית להארכת השיחות . ל"הארץ" נודע כי בפגישתו עם נשיא ארצות הברית ברק אובמה בוושינגטון שלשום (שני) שלף עבאס מפה ומסמך שהכין הצוות ערב הפגישה ומפרטים את התוכניות לבניית אלפי יחידות דיור בשטחי הגדה המערבית.

לפי המסמך שהציג עבאס, ישראל פרסמה מכרזים ל-5,626 יחידות דיור ומתכננת לפרסם מכרזים ל-4,883 יחידות נוספות. עוד צוין בו כי מאז פתיחת המגעים בסוף יולי 2013 ועד לחודש הנוכחי נהרגו 56 פלסטינים ונפצעו 897 על ידי חיילים ושוטרים ישראלים. בתקופה זו אירעו, לפי המסמך, 550 תקיפות של תושבים ורכוש פלסטינים בידי מתנחלים. צפו בקטע מהרצאתו של עריקאת במכון ווילסון בוושינגטון, לאחר פגישת הנשיא אובמה ומחמוד עבאס:

פקיד פלסטיני בכיר אמר שעבאס הבהיר לאובמה שללא הקפאת ההתנחלויות וגניזת תוכניות הבנייה, עמדתו לגבי הארכת המשא ומתן תהפוך ללא רלוונטית משום שיישום מתווה שתי המדינות יהיה בלתי אפשרי. "האמריקאים לוחצים להמשיך את השיחות כדי להתקדם במתווה שיוביל לשתי מדינות, אבל בפועל בהתנחלויות רק מתכננים ומוסיפים עוד ועוד יחידות דיור", אמר, "לפי המידע שיש בידינו, המבוסס גם על פרסומים ישראלים, מאז תחילת המשא ומתן תכננה הממשלה הזו יותר מ–5,000 יחידות דיור בשטחי הגדה, לרבות ירושלים המזרחית, ועוד מספר דומה נמצא בשלבי תכנון מתקדמים. המשמעות האופרטיבית היא שבסופו של התהליך לפלסטינים לא יישארו שטחים רצופים וטריטוריה שעליה אמורה לקום מדינה ריבונית פלסטינית. הנשיא עבאס ויו"ר צוות המשא ומתן ניסו להסביר לנשיא שעוד הארכה לשיחות ועוד מפגש לא יקדמו כלום כל עוד התוכניות לבנייה בהתנחלויות נמשכות".

הפקיד הגדיר את פגישת עבאס ואובמה כקשה והוסיף כי הוצגו בה רעיונות שלא יכולים לעמוד בקנה אחד עם העמדה הפלסטינית. בשיחה תיאר עבאס תמונת מצב עגומה על הלך הרוח ברחוב הפלסטיני ובייחוד התייחס לאי האמון והחשדנות שהציבור שלו מייחס למשא ומתן .

פקיד ישראלי בכיר ציין כי אובמה לחץ על עבאס לקבל את נוסח הסכם המסגרת והציע לו להציג הסתייגויות בנושאים שחשובים לו. עבאס הציג עמדות נוקשות ביותר, אך לא דחה על הסף את הסכם המסגרת והשאיר מקום להמשך המשא ומתן בעניין בעשרה הימים שנותרו עד מועד שחרור האסירים, ב-28 במארס.

ראש צוות המשא ומתן הפלסטיני, סאיב עריקאת, שהשתתף בפגישה בין עבאס לאובמה, אמר בהרצאה במרכז וילסון בוושינגטון כי הפגישה היתה "ארוכה, כנה וקשה". לדבריו, הפלסטינים לא יסכימו להאריך את המשא ומתן ללא הסכם מסגרת שיענה על דרישותיהם. הוא ציין כי "זהו זמן לקבלת החלטות ולא להמשך המשא ומתן", והוסיף שהפלסטינים לא יסכימו להכיר בישראל כמדינה יהודית. "לבקש ממני לעשות זאת, זה כמו לבקש ממני לוותר על הנראטיב שלי", אמר עריקאת. "נושא הפליטים הוא עניין למשא ומתן ולא להצהרות פומביות שתכליתן לנסות ולזכות בנקודות בדעת הקהל".

אובמה ועבאס בבית הלבן, שלשוםצילום: רויטרס

ברשות הפלסטינית הביעו זעם על ההתבטאויות נגד ביצוע הפעימה הרביעית של שחרור האסירים בסוף החודש, וטענו כי ישראל עושה מעשה פסול המנוגד לכל ההבנות שסוכמו ערב חידוש המשא ומתן. בכיר פלסטיני המעורה בפרטים אמר ל"הארץ" כי "האמריקאים הבטיחו אז כי תמורת אי הפנייה למוסדות האו"ם ישוחררו 104 אסירים ותיקים לפי רשימה שמית. בישראל מנסים עכשיו להתחכם, לסחוט עוד ויתורים מהפלסטינים. אי יישום הפעימה הרביעית לפי הרשימה המוכרת, הכוללת 14 אסירים ערבים ישראלים, ישחרר את הרשות מכל סיכום והפנייה למוסדות האו"ם תצא לפועל, לפי ההנחייה של הנשיא עבאס".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ