אושרה הקמת 184 יחידות דיור בשכונות בירושלים שמעבר לקו הירוק

הדירות ייבנו בהר חומה ג' ובפסגת זאב, לאחר שבפברואר כבר ניתנו היתרים ליותר מ-400 יחידות בהן. העירייה: יזמים פרטיים רכשו את הקרקעות לפני שנים

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון
ניר חסון

הוועדה המקומית לתכנון ובנייה בעיריית ירושלים אישרה היום (רביעי) מתן היתרי בנייה ל-144 יחידות דיור בשכונת הר חומה ג' ול-40 יחידות דיור בשכונת פסגת זאב, שתיהן מעבר לקו הירוק. מתן ההיתרים הוא השלב האחרון לפני תחילת העבודות בשטח, שצפויות להתחיל בחודשים הקרובים.

בתחילת השבוע אישרה העירייה גם העברת שני מגרשים בשכונת רמות לבנייה עבור אנשי כוחות הביטחון והמשטרה. גורמים בעירייה אומרים כי העברת השטח לידי מינהלות הדיור של צה"ל והמשטרה נועדה למעשה למנוע את תפיסתו בידי חרדים. גם אזור זה מצוי מעבר לקו הירוק ובשמאל מותחים ביקורת על שורת ההחלטות הזו. "בעירייה חושבים כנראה שהגדולים עסוקים מאוד באוקראינה ובחבל קרים ושלא ישימו לב לתוכניות האלה", אומר חבר האופוזיציה יוסף (פפה) אללו ממרצ, "או שעיריית ירושלים חושבת שראש הממשלה נתניהו הרים ידיים והסיכויים להגיע להסכם מבוטלים. העירייה יודעת טוב מאוד שבנייה מחוץ לקו הירוק, במיוחד באזור של הר חומה, פוגעת בסיכויים להגיע להסדר עם הפלסטינים ומצמצמת את יכולתו של קרי להגיע מה שכולנו היינו רוצים – הסכם שבו נפריד בין השכונות היהודיות לשכונות הערביות עם שתי בירות. אנו הולכים לאבד את התקווה האחרונה. קרי לא מחפש את פרס הנובל אלא מחפש להגיע לשלום".

מעיריית ירושלים נמסר בתגובה כי "כבכל שבוע העירייה מעניקה אישורי בנייה בכל רחבי העיר ליהודים וערבים כאחד ללא הבדל דת, גזע ומין. בניה חדשה בירושלים היא הכרחית להתפתחות העיר בכל המגזרים ולמתן אפשרות לצעירים וסטודנטים לגור ולרכוש בה דירה. היתרי הבניה שיובאו לאישור בישיבת הוועדה המקומית לתכנון ובניה הם של יזמים פרטיים שקנו את הקרקעות לפני מספר שנים, כשהסתיים שלב התכנון.

בנייה בהר חומה ב-2010צילום: אמיל סלמן

לוועדה היום יובאו בקשות פרטיות לאישור 294 יחידות דיור על פי הפירוט הבא: 40 דירות בפסגת זאב, 17 דירות בבית חנינא, 144 דירות בהר חומה, 6 דירות בשועפט, 8 דירות בצור באהר, 4 דירות בבית צפפא, שלוש דירות באום טובא, שלוש דירות בג'בל מוכבר, שתי דירות בערב א-סוואחרה, שלוש דירות בהר הזיתים, שש דירות בא-טור, דירה בוואדי קדום ושתי דירות בעיסאוויה".

עוד נמסר כי "לעירייה אין כל זכות חוקית לעצור זכות קניינית של תושבים בעלי קרקע, בכל מקום בעיר, ובדיקת דתו של בעל הקרקע אינה חוקית באף מדינה מתוקנת. אנו דוחים בתוקף כל ניסיון לעצור את הזכות הלגיטימית של כל תושב לקבל היתר בנייה בירושלים".

גם בחודש שעבר אישרה הוועדה המקומית בירושלים כ-770 יחידות דיור חדשות ברחבי העיר, רובן הגדול בשכונות יהודיות בצפון ירושלים ובדרומה, באזורים שמעבר לקו הירוק. לפי הודעת העירייה, הנתח הגדול ביותר של היחידות שאושרו הוא בהר חומה (386 יחידות דיור), וכן 136 יחידות דיור בנווה יעקב ו–36 יחידות דיור בפסגת זאב. לדברי הוועדה, מדובר בתוכניות שאושרו לפני שנים. הוועדה גם אישרה קבוצות קטנות של יחידות דיור לתושבים פלסטינים - 17 בצור באהר, 14 יחידות דיור בבית צפפא, שמונה בג'בל מוכבר ושש יחידות דיור בבית חנינא. אושרו גם 100 יחידות דיור על דרך חברון בואכה שכונת גילה ועשרות יחידות דיור בשכונות מערב העיר, גבעת שאול והקטמונים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ