מקורבי יעלון משיבים למתקפת ארה"ב: בממשל מחפשים להתנגח בו

פקיד בכיר בממשל האשים את יעלון בחבלה מכוונת ביחסים בין המדינות, אולם מקורבי השר טענו כי זהו ניסיון "לפגוע בלגיטימציה ובפופולאריות שלו"

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

מקורביו של שר הביטחון משה (בוגי) יעלון הגיבו על הביקורת החריפה שנמתחה עליו מצד בכירים בממשל האמריקאי ואמרו כי בשל עמדותיו בסוגיה הפלסטינית "סימנו אותו כמה גורמים אמריקאים כגורם מפריע" ולכן הם "מחפשים להתנגח בו בכל מיני הזדמנויות".

תגובת הממשל פורסמה בעקבות התבטאויות יעלון על "חולשה אמריקאית" בכל רחבי העולם, שנחשפה אתמול ב"הארץ". מקורבי השר ציינו כי בדיונים בנושא הפלסטיני הוא הציג עמדות בלתי מתפשרות, כיוון שחשב שההצעות שהוגשו כוללות ויתורים שיהוו סכנה לביטחון המדינה. "גורמים מסוימים בממשל האמריקאי מגדירים את בוגי כקיצוני וכאגוז הקשה של ממשלת ישראל", אמרו יועציו של שר הביטחון, "הם מנסים לפגוע בלגיטימציה שלו ובפופולאריות הגדולה שלו בציבור, מה שלא קורה".

למרות ההתקפות נגדו מצד גורמים בממשל האמריקאי, מקורבי יעלון מציינים כי יחסיו של שר הביטחון עם עמיתו האמריקאי צ'אק הייגל מעולים וכך גם היחסים בין מערכת הביטחון הישראלית והאמריקאית. "שר הביטחון תמיד מדגיש את הקשר ההדוק עם ארצות הברית ואת חשיבותו, אבל מעלה כל מיני סוגיות אסטרטגיות שהוא סבור שגורמות נזק לארצות הברית", אמרו המקורבים, "בעבר זה לא הפריע לאף אחד, אבל עכשיו הוא הפך להיות מטרה נוחה כי הוא נתפש כמי שמפריע בנושא הפלסטיני. בכל מקרה, בנושאי הביטחון הוא לא יתפשר".

יעלון והייגל בכנס במינכן, בחודש שעברצילום: אריאל חרמוני / משרד הביטחון

הבוקר פורסמה ב"הארץ" הודעתו החריפה של פקיד בכיר בממשל ביחס ליעלון. "נדהמנו מהערות שר הביטחון, המטילות ספק במחויבותו ליחסי ישראל ארצות הברית", אמר הפקיד, שסירב להזדהות אך הדגיש כי "מדובר בדפוס מטריד, שבו שר הביטחון מביע זלזול בממשל האמריקאי ומעליב את פקידיו הבכירים ביותר. לאור המחויבות חסרת התקדים של הממשל הזה לביטחונה של ישראל, אנו תמהים מדוע שר הביטחון נראה נחוש לחתור תחת יחסים אלה".

מקור יהודי בכיר שעודכן בנוסח המדויק של הודעת הפקיד אמר אמש כי אינו זוכר התקפה אישית כה חריפה ומרירה בשנים האחרונות מצד הממשל נגד שר ישראלי. לדבריו, המתיחות בין הממשל ליעלון תעיב ללא ספק על היחסים הביטחוניים בין שתי המדינות, אם לא באופן ישיר אז בעקיפין.

גורם הנמצא בקשר יומיומי עם פקידים בממשל אמר שמעבר לעובדה שיעלון מצטייר בוושינגטון כ"מעליב סדרתי" וכמי שאיננו מעריך נכונה את התרומה הביטחונית של אמריקה לישראל, שני מרכיבים בדברים שפורסמו ב"הארץ" הרתיחו את הממשל במיוחד: התייחסותו הישירה ל"חולשה" אמריקאית באוקראינה בשעה שהמשבר נמצא בשיאו, והעובדה שיעלון נשמע כמי שמאיים על אמריקה שמדיניותה תוביל לחידוש התקפות הטרור נגדה. "האמריקאים מבינים את המשחק הפוליטי בישראל ואת הצורך של יעלון לשמש כסמן ימני לנתניהו, אבל הם לא מבינים מדוע הוא מתעקש בעקביות לירוק לתוך הבאר שממנה שותה מערכת הביטחון של ישראל, שהוא הממונה עליה", הוסיף הגורם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ