עתירה לבג"ץ נגד הצו האוסר על פלסטינים לערער על החרמת רכוש

הצו, שדבר קביעתו פורסם ב"הארץ", אינו מאפשר לפלסטינים שרכושם הוחרם בשל חשד ביטחוני או פלילי לערער. המדינה נדרשת להשיב עד סוף אפריל

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

המוקד להגנת הפרט עתר בשבוע שעבר לבג"ץ נגד הצו הצבאי החדש שאוסר על פלסטינים לערער על החרמת רכושם. הצו נחתם בשלהי דצמבר, לאחר עבודת מטה בפרקליטות הצבאית, ופורסם ב"הארץ". הוא קובע שאם המפקד הצבאי בשטחים החליט להחרים רכוש של פלסטינים בחשד שהיה מעורב בפעילות פלילית או ביטחונית, אין לפלסטינים אפשרות לערער על כך לבית המשפט הצבאי בעופר. הצו בא להפוך את החלטת בית המשפט הצבאי לערעורים מ-2010, הקובע כי למפקד הצבאי יש סמכות לדון בערעורים כאלה.

העתירה, שנכתבה על ידי עו"ד טל שטיינר הוגשה בשבוע שעבר בשם שני פלסטינים והמוקד להגנת הפרט. העותרת הראשונה, ד"ר תהאני צראווי, רופאה משכם, נעצרה במעבר אלנבי כשברשותה 1,000 דינר ירדני. היא טענה כי הכסף שייך לחסכונות שלה, שנועדו לעזור להוריה המבוגרים. במעבר אלנבי הכסף הוחרם בטענה שהוא שייך לחמאס.

צראווי ערערה לבית המשפט הצבאי בעופר אך במהלך הדיונים בערעור ניתן הצו החדש. על כן החליט השופט הצבאי אמיר דהאן להקפיא את הדיון על מנת לאפשר לצראווי לתקוף את הצו בבג"ץ.

פלסטינים במחסום קלנדיהצילום: מיכל פתאל

העותר השני, איימן הור, טכנאי רנטגן מחברון, נסע לירדן לחפש עבודה ובשובו הוחרמו ממנו 2,200 דינר. לטענתו מדובר בכסף שנשאר מהנסיעה, אך הצבא טען שמדובר בכספי חמאס.

"צו האלוף החדש פוגע בזכות הגישה לערכאות לתושבי השטחים ובכך סותר את נורמות המשפט הציבורי הישראלי", כותבת שטיינר, "חוק אשר שולל את זכותה של האוכלוסייה המקומית לביקורת שיפוטית על החלטות המפקד הצבאי בעניינה לא נועד לטובתה של אותה אוכלוסייה". שופט בית המשפט העליון יורם דנציגר הורה למדינה להגיב עד לסוף אפריל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ