במקום קופות החולים: החיילים בקריה ובתל השומר יחזרו למרפאות הצבאיות

בעבר טענו בצה"ל כי מספר הגימלים שחילקו הרופאים בקופות החולים גבוה מדי, והלינו על כך שהחיילים בעורף זוכים לטיפול רפואי טוב יותר מחיילים לוחמים

גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן

המשרתים בבסיסי הקריה ותל השומר ישובו לקבל טיפול רפואי מצה"ל בחודש אוקטובר הקרוב. בצבא החליטו לבטל את פרויקט "אביב", בו הופרט מתן השירותים הרפואיים לאלפי החיילים המשרתים בבסיסים העורפיים הגדולים ביותר.

בתחילת 2011 החלו בצבא בפיילוט בו הועברו המשרתים ביחידות העורפיות בשני הבסיסים (וכן ביחידות המסונפות אליהם, אך נמצאות במבנים אזרחיים) לטיפולם של רופאי המשפחה בקופות החולים השונות - מאוחדת, לאומית, מכבי וכללית. בצה"ל הבטיחו אז כי המעבר נועד מחד לספק שירותים רפואיים טובים יותר לחיילים, ומאידך לאפשר הקצאת רופאים צבאיים ליחידות השדה ולבסיסי הדרכה המרוחקים מהמרכז, שסבלו ממחסור בגורמים רפואיים. עם זאת, לאחר שלוש שנים, החליטו באחרונה במערכת הביטחון לבטל את הפרויקט כליל, ולהקים מחדש את המרפאות הצבאיות עבור הבסיסים הגדולים בעורף.

בקריה החלה כבר בנייתה של מרפאה חדשה, במקום זו שנהרסה רק לפני כשנתיים, ואילו בבסיס תל השומר מתאימים מבנה קיים להפעלת מרפאה צבאית. כמו כן, קציני מטה שהינם רופאים יועברו מתפקידיהם כדי להפעיל את מערך שירותי הרפואה לחיילי שני הבסיסים: כך למשל, מפקד המרפאה בקריה יהיה קצין בדרגת סא"ל, ואילו מפקד המרפאה בתל השומר יהיה קצין בדרגת רס"ן.

בדיקה אצל רופא צבאי. החיילים בבסיסים העורפיים יחזרו למרפאות צה"ל באוקטוברצילום: דובר צה"ל

"החלטנו שהחיילים שנמצאים במיקור חוץ חוזרים הביתה, ויקבלו שירות רפואי מחיל הרפואה כמו כל שאר החיילים", הבהיר קצין מחיל הרפואה, שנימק את ההחלטה בכך שכעת כבר אין מחסור ברופאים צבאיים. עם זאת, לצבא היו כמה נימוקים אחרים בגינם התקבלה ההחלטה. בצה"ל טענו בעבר כי מספר הגימלים - ימי החופשה שמקבלים החיילים בקופות החולים - גבוה מדי, כמעט פי שלושה מזה שהעניקו הרופאים הצבאיים.

דבר נוסף שעורר תהיות בקרב בכירי הצבא נוגע לטיב הטיפול הרפואי שקיבלו החיילים. לדברי קצין בכיר באגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה (אט"ל), נוצר מצב אותו הוא הגדיר "אבסורדי", בו חיילים עורפיים המשרתים ביחידות פתוחות מקבלים טיפול רפואי טוב יותר מחיילים לוחמים. בנוסף, בחיל הרפואה הצביעו על כך שבשל הפרטת הרפואה הבסיסית לחיילים העורפיים, נוצרה הפרדה בין הטיפול של קציני בריאות הנפש, שנותרה עדיין במסגרת צבאית, לבין הטיפול של רופאי המשפחה. 

לדברי הקצין מחיל הרפואה ששוחח היום עם כתבים, אין משמעות כלכלית ל"הלאמת" השירותים הרפואיים מחדש, כי ישנה "הסתכלות כלכלית מול השירות שאנחנו נותנים. זו השקעה חד־פעמית (בבניית המרפאות החדשות במקום אלו שנהרסו), אבל את הכסף שאנחנו משלמים לקופות החולים נשאיר עכשיו בתוך המערכת".

בשנה החולפת התעורר ויכוח בין משרד הבריאות למשרד הביטחון בנוגע להפעלת התוכנית. משרד הבריאות טען כי הפרויקט אינו כלכלי עבור קופות החולים, בעוד במשרד הביטחון הסבירו כי בין הקופות למשרד ישנו חוזה מוסכם, ועל כן עליהן לממשו. עוד טענו בצבא כי הכדאיות הכלכלית של המהלך עבור הפרויקט תחל רק כאשר ישוחררו החיילים המשתתפים בפרויקט - ובכך יבטיחו את הישארותם בקופת החולים הספציפית שבה טופלו במסגרת הצבא. הדבר הגיע עד כדי איום מצד קופות החולים ומשרד הבריאות כי יפסיקו להעניק שירות רפואי לחיילים החל מ–2014 - כל זאת כאשר בצבא לא נערכו לכך.

קצין בכיר טען אז כי בהודעה זו משרד הבריאות למעשה מנצל את החיילים ומתנהג באופן שאינו ראוי. לדברי בכירים בחיל הרפואה, הדבר רק עודד את ביטול תוכנית "אביב", והחזרת החיילים העורפיים לקבלת טיפול רפואי במסגרות צבאיות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ