ארה"ב: הבהרות בטלפון לא מספיקות, מצפים מיעלון להתנצל בפומבי

שר החוץ קרי אמר לנתניהו כי הוא מודאג מהביקורת שהטיח יעלון בארה"ב וכי דבריו "לא היו מועילים". יעלון הבטיח להבהיר את הדברים עם האמריקאים

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

אפ ששר הביטחון, משה (בוגי) יעלון, מתכוון להבהיר את דברי הביקורת החריפים שהטיח בארה"ב בשיחות הקרובות שיקיים עם בכירים בממשל האמריקאי, ארה"ב אינה מסתפקת בכך. בכיר בממשל האמריקאי אמר הערב (רביעי) ל"הארץ" כי הבהרות בשיחה פרטית לא יהיו מספקות, וכי ארה"ב מצפה שיעלון יתנצל באופן פומבי על הדברים שאמר שלשום, ופורסמו ב"הארץ".

שר החוץ האמריקאי, ג'ון קרי, התקשר מוקדם יותר היום לראש הממשלה בנימין נתניהו והביע מחאה על דברי הביקורת החריפים של יעלון. דבריו של שר הביטחון התייחסו ל"חולשתה של ארה"ב" בניהול משברים ברחבי העולם.

דוברת משרד החוץ של ארה"ב, ג'ניפר סאקי, מסרה כי קרי אמר לנתניהו שהוא מודאג מדבריו של יעלון. "דבריו של שר הביטחון לא היו מועילים", ציינה סאקי. "הבהרנו את עמדתנו ואנחנו רוצים להמשיך קדימה ולדבר על איך מקדמים את תהליך השלום", הוסיפה.

שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון. בבית הלבן רתחו על הדברים שאמרצילום: מוטי מילרוד

לאחר שיחתו עם קרי, קיים נתניהו בהמשך היום שיחת הבהרה עם יעלון. גורם בלשכת שר הביטחון ציין כי יעלון אמר לנתניהו שבכוונתו להבהיר את משמעות הדברים שאמר בשיחותיו הקרובות עם בכירי ממשל אובמה, אך כאמור, האמריקאים הבהירו כי צעד זה לא מספיק בעבורם.

בבית הלבן, במחלקת המדינה ובפנטגון קראו את דבריו של יעלון בגנות התנהלותה של ארה"ב במזרח התיכון, במשבר באוקראינה ומול סין באסיה ורתחו. במקביל לתגובה הזועמת שהפיצו לכלי התקשורת נגד יעלון, פנו בכירים אמריקאים ללשכת ראש הממשלה והביעו כעס רב על כך שפעם אחר פעם תוקף יעלון בחריפות ובשפה לא דיפלומטית את מדיניות ממשל אובמה. האמריקאים כעסו במיוחד על דבריו של יעלון לפיהם "יש לקחת בפרופורציה" את הסיוע הצבאי האמריקאי לישראל בסך 3.1 מיליארד דולר מדי שנה.

יעלון אמר את הדברים שעוררו סערה באירוע באוניברסיטת תל אביב שלשום, אז מתח בין היתר ביקורת חריפה על התנהלות האמריקאים בסוגיה האיראנית. הוא אף רמז כי נשיא ארה"ב מעדיף לגלגל את תפוח האדמה הלוהט למי שיחליף אותו בבית הלבן. "אנשים יודעים שאיראן מרמה", אמר יעלון. "אבל אנשי מערב שבעים מעדיפים לדחות את העימות. אם אפשר לשנה הבאה, או לקדנציה שאחרי, אבל בסוף זה מתפוצץ".

שר הביטחון ציין כי אם הממשל האמריקאי ימשיך להפגין חולשה בזירה הבינלאומית, ביטחונה הלאומי של ארה"ב ייפגע קשות. "אם אתה מחכה בבית, הטרור יגיע אליך עוד פעם", אמר יעלון. "גם אם תתכנס בדלת אמותיך, בסוף יגיעו אליך. זו מלחמת ציביליזציות. אם הדימוי שלך הוא חולשה, אז בעולם החולשה בוודאי לא משתלמת. אף אחד לא יחליף את ארה"ב כשוטר העולמי. אני מקווה שארה"ב תתעשת. אם זה לא יקרה, זו תהיה קריאת תיגר על הסדר העולמי וארה"ב היא זו שתיפגע". 

האמריקאים זעמו על דבריו של יעלון במיוחד לאור העימות הקודם עמו בינואר, כשהאשים את קרי ב"משיחיות אובססיבית". יעלון פרסם אז הודעת התנצלות על השתלחותו בשר החוץ האמריקאי, שנוסחה עם ראש הממשלה נתניהו, ובה הבהיר כי "ישראל וארה"ב שותפות למאמץ לקידום המשא ומתן לשלום בין ישראל לפלסטינים בהובלת מזכיר המדינה קרי. אנחנו מעריכים את מאמציו הרבים של מזכיר המדינה למטרה זו". ההודעה פורסמה לאחר שהצהרה רפה שנתן יעלון לפני כן נדחתה על הסף על ידי הממשל האמריקאי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ