יעלון התנצל בפני הייגל: "לא היתה בדבריי כוונה לפגוע"

לאחר שקרי שוחח עם נתניהו, נאלץ שר הביטחון להתקשר לעמיתו האמריקאי ולחזור בו מדבריו שלפיהם "ארה"ב משדרת חולשה", שעוררו כעס רב בממשל

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

בפעם השנייה בתוך חודשיים, נאלץ אמש (רביעי) שר הביטחון משה יעלון להתנצל על דברים שאמר בגנות הממשל האמריקאי. בעקבות כעס רב בוושינגטון, שיחת טלפון בין שר החוץ האמריקאי ג'ון קרי וראש הממשלה נתניהו ושיחה נוספת בין נתניהו לבין יעלון התקשר שר הביטחון לעמיתו האמריקאי, צ'אק הייגל, והבהיר כי בדבריו, שפורסמו ב"הארץ" שלשום, "לא היתה כל התרסה או ביקורת או כוונה לפגוע בארה"ב או ביחסים איתה".

יעלון אמר להייגל כי ליחסים האסטרטגיים בין המדינות חשיבות עליונה בעיניו, כמו גם ליחסים האישיים ולאינטרסים ההדדיים. "אני מעריך מאוד את היחסים בכל הרמות בין ישראל לארצות הברית בכלל ובין מערכות הביטחון בפרט", אמר לעמיתו. "יש לי הערכה עמוקה מאוד ליחסים בין המדינות ולך באופן אישי. הערכתי מאוד את היחסים הללו עוד כרמטכ"ל ואני מעריך אותם היום מאוד כשר הביטחון, ומכיר את מלוא עומקם וחשיבותם. יש לי מחויבות מלאה ליחסים האלו ולשיתוף הפעולה בין ישראל לארצות הברית בכל צורה שהיא".

מזכיר ההגנה הייגל אמר ליעלון: "אני מודה לך על ההבהרה. אני מכיר בכך שחלק מהדברים הוצאו מהקשרם. אני מעריך את היחסים האישיים בינינו ואת היחסים בין המדינות, ומעריך את דבריך על המחויבות ליחסים אלה".

יעלון והייגל בכנס הביטחון במינכן, בפברואר האחרוןצילום: אריאל חרמוני / משרד הביטחון

שלשום דווח ב"הארץ" כי באירוע באוניברסיטת תל אביב מתח יעלון ביקורת על מה שהגדיר כחולשה אמריקאית, ואמר כי על ישראל לפעול בנושא איראן "כאילו אם אין אני לי מי לי". שר הביטחון אמר בין היתר: "אנשים יודעים שאיראן מרמה, אבל אנשי מערב שבעים מעדיפים לדחות את העימות, אם אפשר לשנה הבאה, או לקדנציה שאחרי, אבל בסוף זה מתפוצץ".

"אני שומע קולות אכזבה באזור", הוסיף. "הייתי בסינגפור ושמעתי אכזבה על ההתחזקות הסינית וההיחלשות האמריקאית. תראו מה קורה באוקראינה, שם ארה"ב משדרת חולשה לצערי". לדברי יעלון, הדבר יפגע במעמדה של ארה"ב בעולם: "אם אתה מחכה בבית הטרור יגיע אליך עוד פעם, גם אם תתכנס בדלת אמותיך... זו מלחמת ציביליזציות. אם הדימוי שלך הוא חולשה, אז בעולם החולשה בוודאי לא משתלמת. אף אחד לא יחליף את ארה"ב כשוטר העולמי. אני מקווה שהיא תתעשת. אם זה לא יקרה, זו תהיה קריאת תיגר על הסדר העולמי וארה"ב היא זו שתיפגע".

וושינגטון מיהרה להגיב לדבריו של יעלון במתקפה אישית חריפה וחסרת תקדים. פקיד בכיר בממשל מסר אתמול בהודעה שנוסחה בקפידה: "נדהמנו מהערות שר הביטחון, המטילות ספק במחויבותו ליחסי ישראל ארצות הברית. מדובר בדפוס מטריד, שבו שר הביטחון מביע זלזול בממשל האמריקאי ומעליב את פקידיו הבכירים ביותר. לאור המחויבות חסרת התקדים של הממשל לביטחונה של ישראל, אנו תמהים מדוע שר הביטחון נראה נחוש לחתור תחת יחסים אלה". מאוחר יותר הבהיר בכיר בממשל כי הבהרות בעל פה בנוגע לדברים לא יספיקו וכי על יעלון להתנצל באופן פומבי.

מקורביו של יעלון טענו כי גורמים אמריקאים "מחפשים להתנגח בו" בשל עמדותיו הנציות בסוגייה הפלסטינית. "גורמים מסוימים בממשל האמריקאי מגדירים את בוגי כקיצוני וכאגוז הקשה של ממשלת ישראל", אמרו יועצי שר הביטחון, "הם מנסים לפגוע בלגיטימציה שלו ובפופולאריות הגדולה שלו בציבור, מה שלא קורה". לדבריהם, "הוא הפך להיות מטרה נוחה, כי הוא נתפש כמי שמפריע בנושא הפלסטיני".

לפי כחודשיים, בלחץ אמריקאי, נאלץ יעלון להתנצל על ביקורת קשה שהטיח בשר החוץ ג'ון קרי. לאחר שצוטט ב"ידיעות אחרונות" כאומר שקרי "משיחי ואובססיבי" בנוגע לתהליך השלום, מסר משרד החוץ האמריקאי כי הדברים "פוגעניים ובלתי הולמים" והממשל דרש מנתניהו לגנות את הדברים. יעלון הבהיר אז כי לא התכוון לפגוע בקרי, והוסיף כי "כשיש בינינו מחלוקות, מלבנים אותן בתוך החדר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ