עבאס שב מוושינגטון לרמאללה: "נשמור על עקרונותינו ולא נוותר, חרף הלחצים"

גורמים ברשות הפלסטינית אומרים כי דבריו של עבאס הם הפגנת כוח מכוונת כלפי ארה"ב וכן תגובה לביקורת החריפה שהוטחה בו מצד דחלאן

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

נשיא הרשות הפלסטינית, מחמוד עבאס (אבו מאזן) אמר היום, עם שובו מוושינגטון לרמאללה, כי ההנהגה הפלסטינית נשארה נאמנה לעקרונות הלאומיים הפלסטינים.

"אנו עומדים בהבטחתנו - תהיו רגועים. בסופו של דבר ננצח. אנו נשמור על העקרונות שלנו ולא נוותר. אתם מודעים לכל התנאים והלחצים, ואני חוזר ואומר - לא נוותר". בצעד חריג, יש לציין, החליטו בפת"ח לקיים קבלת פנים לאבו מאזן במוקטעה ברמאללה לכבוד שובו. כמו כן התקיימו ברמאללה ובערים מרכזיות בגדה תהלוכות תמיכה באבו מאזן, ערב פגישתו עם אובמה בוושינגטון.

גורמים ברשות הפלסטינית אמרו כי מדובר בהפגנת כוח מכוונת מצד הרשות ופת"ח כלפי חוץ ובעיקר כלפי הממשל האמריקאי, במטרה להבהיר שלא ניתן להפעיל עוד לחצים על אבו מאזן. בנוסף, מדובר בהוכחה לכך שהנשיא עדיין נהנה מתמיכה רחבה בדעת הקהל הפלסטינית ובעיקר בתנועת פת"ח - הוכחה שנדרשה לאור הביקורת שהטיח בו מי שהיה עד לאחרונה בכיר בתנועה, מוחמד דחלאן.

מחמוד עבאס (אבו מאזן) בפגישתו עם אובמה בוושינגטון, השבועצילום: רויטרס

בשבוע הבא צפוי לאבו מאזן מבחן נוסף: השחרור המתוכנן של האסירים הוותיקים מישראל בפעימה הרביעית. כידוע, לפי ההבנות ערב חידוש השיחות, ישראל הסכימה לשחרר 104 אסירים ותיקים בתמורה להימנעות הפלסטינים מפנייה למוסדות האו"ם. עד כה שחררה ישראל 74 אסירים ועל פי הסיכום, ב–29 במארס אמורים להשתחרר 30 אסירים נוספים, מתוכם 14 ערבים אזרחי ישראל ואסיר אחד מירושלים. עד כה, לא ברור אם פעימה זו תצא לפועל, למרות שדוברים פלסטינים מדגישים שמדובר בסיכום שהאמריקאים התחייבו ליישמו - ללא קשר להתקדמות התהליך המדיני. שחרור האסירים יעניק רוח גבית לאבו מאזן, שבימים הקרובים אמור לכנס את ההנהגה הפלסטינית - הוועד הפועל של אש"ף והוועד המרכזי של פת"ח, על מנת לדון בתוצאות הפגישה עם אובמה וקרי וכן בצעדים שעומדים בפני הפלסטינים בתום תשעת החודשים שהוקצו להשגת הסכם המסגרת.

על פי ההערכות ברמאללה, אבו מאזן לא יכריע בסוגיה זו מאחר וצפויות פגישות ושיחות נוספות עם מזכיר המדינה קרי וצוותו ברמאללה, בירושלים או באירופה עוד לפני תום הזמן שנקבע.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ