צה"ל חשף מנהרה סמוך לגבול עם עזה‬: "חפרו לפיגוע איכותי"

המנהרה, שלפי הצבא היא מהגדולות שהתגלו, אותרה כ-300 מטר מזרחית מהגבול. הזרוע הצבאית של חמאס: לא מדובר במנהרה חדשה

גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן

צה"ל הודיע כי איתר אתמול (חמישי) מנהרה במרחק של כ-300 מטרים מזרחית מהגבול עם רצועת עזה. כוחות צבא רבים החלו אתמול בפעולות לאיתור וגילוי המנהרה כולה והשתמשו בין היתר במספר מקדחים כדי לאתר את כל המסלול התת קרקעי שלה. זוהי המנהרה הרביעית המתגלה בשנה וחצי האחרונות באותה גזרת פעילות. 

מנגד כינסה אמש הזרוע הצבאית של חמאס, גדודי עז א-דין אל-קאסם, מסיבת עיתונאים מיוחדת בה הודיעה כי בניגוד לטענות ישראל, לא נחשפה מנהרת טרור חדשה שהובילה מרצועת עזה לישראל. לדברי הארגון, לא מדובר במנהרה חדשה, אלא באחת שנחשפה לפני חודשים וקרסה בשל הגשמים. 

דובר גדודי עז א-דין אל-קסאם אמר כי "הכיבוש נתפס כהיסטרי וכמבולבל אל מול המנהרות של זרועות ההתנגדות, אך אנו מוכנים לכל אפשרות ונלמד את האויב לקח קשה". דובר הזרוע, אבו עוביידה, הבהיר כי "למרות שאויבנו נוקט לוחמה פסיכולוגית נגד העם הפלסטיני, ההתנגדות הפלסטינית תישאר זו שידה על עליונה". הוא הזהיר כי "על ישראל לא לשמוח יותר מדי מהר על הישגיה הביטחוניים לכאורה כי השלכות פעולותיה נגד בני עמנו, אסירינו ואדמתנו יהיו קשות ויגבו ממנה מחיר כבד".

פנים המנהרה. בצה"ל מעריכים כי היא נחפרה עד לימים האחרוניםצילום: דובר צה"ל

מפקד פיקוד הדרום, האלוף סמי תורג'מן, אמר בביקור בעוטף עזה כי "עקבנו אחרי המנהרה שנחשפה השבוע תקופה ארוכה עם יכולותינו המודיעיניות. אנו עושים כל מאמץ לאתר את מנהרות התופת ובעיקר את אלו המכוונות ליישובים. נמשיך בפעילות עד שנאתר ונשמיד את כל המנהרות", הבטיח. מפקד פיקוד הדרום הוסיף כי "המנהרה שחשפנו היא אסטרטגית עבור חמאס. לא מדובר במנהרה ישנה אלא בכזו שעבדו בה עד לימים האחרונים".

קצין בכיר בצה"ל התייחס הבוקר למציאת המנהרה, ואמר כי היא התגלתה כבר לפני מספר ימים, ביום שלישי. כוחות צה"ל עדיין נמצאים בשטח, זה היום הרביעי, בניסיון לגלות את כל חלקי המנהרה. בצבא אומרים כי מנהרה זו היא מהגדולות שידעו בצבא - היא נחפרה מאות מטרים בשטח ישראל, במרבית חלקיה היא בעומק של בין שמונה לתשעה מטרים, ובחלקים מסוימים אף נחפרה לעומק רב יותר, של כעשרים מטרים.

במהלך פעילות כוחות ההנדסה באזור התגלו כלי עבודה, גנרטורים, ציוד מיגון וציוד המשמש לדיפון המנהרה בבטון, ולכן בצה"ל מעריכים כי המנהרה נחפרה עד לימים האחרונים ובמשך מספר רב של חודשים.

המנהרה שנחשפה אתמולצילום: אליהו הרשקוביץ

"המנהרה איכותית, ונראית כזו שהשקיעו בה המון חשיבה. מנהרה כזו חופרים לפיגוע איכותי - זה יכול להיות חטיפה, וזה יכול להיות פיגוע משמעותי אחר", אמר קצין בכיר בצה"ל בשיחה עם כתבים. הקצין הוסיף כי באוגדת עזה הגבירו בעת האחרונה את המעקב אחר המנהרות, בין היתר באמצעות צוותים ייעודים שעוסקים רק בטיפול בזה. הקצין התייחס למסיבת העיתונאים שקיימה חמאס אתמול, ואמר כי "החמאס מצוי בלחץ מאוד גדול - ואיתות ללחץ הזה ראינו אתמול במסיבת העיתונאים. גילוי המנהרה הזו היא מכה קשה לחמאס".

באוקטובר בשנה שעבר חשפו חיילי צה"ל מנהרה בגבול רצועת עזה שהיתה אף היא במרחק של כ-300 מטרים מהגבול ויועדה ככל הנראה לסייע בביצוע פיגוע באזרחים או בכוחות צה"ל. הכוחות איתרו את פתחי המנהרה בתוך שטח ישראל ובמשך כמה ימים פעלו לנטרול המנהרה כולה. גורמים צבאיים שביקרו במקום הסבירו כי מדובר במנהרה רחבה במיוחד, בעלת כמה פתחים בשטח ישראל, שעשויה היתה לשמש בקלות עבור חטיפת חייל.

כריית המנהרה היא פרויקט מורכב שנראה כי מכל הארגונים ברצועה רק חמאס מסוגל לו. חפירת המנהרה, באורך משוער של כ–1,800 מטרים ארכה חודשים. עלות כל פרויקט המנהרות של חמאס מוערכת במיליוני דולרים. צה"ל חשף אז מה שמכונה בעגה המקצועית "פיגוע מדף": מאמץ ארוך טווח של החמאס, שנועד להניב פירות מבצעיים בעיתוי ההולם שהנהגת הארגון ברצועה תחליט עליו – פיגוע הרג ואולי חטיפה שיעמיד לרשות הארגון אמצעים להפעלת לחץ כבד על ישראל.

חיילי צה"ל סמוך למנהרה שנחשפה אתמול. כ-300 מטרים מזרחית מהגבול עם ישראלצילום: אליהו הרשקוביץ

בצה"ל מתמודדים בשנים האחרונות עם איום המנהרות מרצועת עזה. בינואר 2013 התגלתה מנהרה שנחפרה מעזה לשטח ישראל, ליד קיבוץ ניר עוז. חפירת המנהרה נחשבה לאירוע ביטחוני חריג בתקופה שלאחר מבצע "עמוד ענן", אם כי אנשי הביטחון העריכו כי לא היתה זו מנהרה חדשה, אלא תשתית ישנה שהתגלתה רק לאחר המבצע. היו אלו תנאי מזג האוויר הגשומים באותה תקופה, שהביאו לחשיפת המנהרה. לפני כשנה וחצי, ימים אחדים לפני פרוץ מבצע "עמוד ענן", התגלתה מנהרה ממולכדת סמוך לקיבוץ נירים. עומק המנהרה היה כארבעה מטרים.

גורמים הפועלים באוגדת עזה הזהירו בעבר כי ישנן עשרות מנהרות באזור הרצועה, חלקן מנהרות הנחשבות למתקדמות דוגמת זו שנחשפה באוקטובר שכללה מערכת חשמל והיתה מכוסה כולה בבטון. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ