הממשל האמריקאי לא סולח ליעלון: "לא התנצל על הערותיו הפוגעניות"

פקיד בכיר בממשל האמריקאי מבהיר כי הוא גם אינו מקבל כתחליף את שיחת ההבהרה שקיים אתמול יעלון עם עמיתו האמריקאי הייגל

חמי שלו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חמי שלו

הממשל האמריקאי איננו ממהר לסלוח לשר הביטחון משה יעלון על התבטאויותיו נגדו ואיננו מקבל כתחליף את שיחת ההבהרה שיעלון קיים ביום חמישי עם עמיתו האמריקאי צ'אק הייגל.

פקיד בכיר בממשל האמריקאי הודיע אמש (חמישי) כי "השר יעלון לא הציע התנצלות לשר הייגל או לכל חבר אחר בממשל האמריקאי על התבטאויותיו הפוגעניות והמאכזבות ביותר, שאינן משקפות את עומק שיתוף הפעולה הביטחוני ואת היחסים הברי קיימא בין ישראל לארצות הברית".

ההודעה האמריקאית החריפה, השנייה המתפרסמת מאותו הפקיד, באה בתגובה לידיעות שהופצו במהלך היום בכלי תקשורת, לפיהן יעלון התנצל בפני הייגל על אמירותיו באוניברסיטת תל-אביב, שפורסמו לראשונה ב"הארץ". על פי הדיווח, יעלון תקף את "חולשתו" של ממשל אובמה בזירות שונות בעולם, כולל אוקראינה, סיפר על אכזבתן של מדינות במזרח התיכון מהמדיניות האמריקאית, התריע מפני הסכנה שאמריקה תעמוד בפני טרור מבית בשל הסתגרותה הבינלאומית וקינח באמירה על ההגזמה בחשיבות שמייחסים לסיוע לישראל.

השר יעלון במסיבת עיתונאים לאחר תפיסת האניה "קלוז סי" בתחילת החודשצילום: מוטי מילרוד

גם בהודעה שפרסם משרד ההגנה האמריקאי אתמול על השיחה בין יעלון להייגל, נמנע דובר המשרד מלהזכיר התנצלות מפורשת של יעלון. בהודעה נאמר שלאחר שהייגל הביע "דאגה עמוקה" בקשר להערותיו של יעלון על "מדיניות ארצות הברית כלפי איראן" וחזר על מחויבות הממשל למנוע מאיראן השגת נשק גרעיני, "הבהיר יעלון את הערותיו על ידי הדגשת מחויבותו לעוצמת מערכת היחסים בין ישראל לארצות הברית".

איתות נוסף למידת הזעם על יעלון בממשל אפשר היה לקבל אתמול גם מההודעות הפומביות החריגות שפרסמו שני ארגונים יהודיים המקורבים מאוד לממשלו של אובמה. "המועצה היהודית הדמוקרטית הלאומית", שהיא הגוף המייצג את הבוחרים היהודים של המפלגה הדמוקרטית, פרסם הודעה חריפה ביותר בה קבע כי יעלון "חצה את הקו עם התקפותיו האבסורדיות והמופרכות נגד בעלת בריתה החזקה ביותר של ישראל".
הרב ג'ק מולין, העומד בראש המועצה, קבע שהערותיו של יעלון "הן בלתי ראויות עבור אדם במעמדו, ואנו מגנים את הצהרותיו המזיקות והבלתי-מועילות". מולין הוסיף ש"אנו דוחים כל ניסיון לטעון שקיים חסר בתמיכתו של הנשיא אובמה בישראל". בהודעה, שפורסמה לפני הודעת הפקיד הבכיר, קבע מולין ש"למרות התנצלותו הרפה, אנו מצפים לשיפור מצד יעלון בעתיד".

שר ההגנה הייגל אתמול בארה"ב. שיחות ההבהרה עם יעלון אינן תחליף להתנצלותוצילום: אי-אף-פי

גם ארגון "איזראל פוליסי פורום", התומך בתהליך השלום ובמהלכיו של שר החוץ ג'ון קרי, גינה את הערותיו של יעלון ש"העליבו את ממשל אובמה וביקרו באופן חריף את מדיניות החוץ של אמריקה במזרח התיכון ומסביב לעולם". יושב ראש הפורום, פיטר ג'וזף, קבע שהערותיו של יעלון היו בלתי מוצדקות ושהן "מדגימות דפוס התנהגות שאיננו יאה לניהול תקין של הדיפלומטיה הישראלית". ג'וזף הוסיף כי "התפרצויותיו המכשילות של יעלון מחזקות את ההשקפה שישראל איננה מנהלת משא ומתן בתום לב. הן משרתות את מבקריה של ישראל ואת אלה המתנגדים לשלום בר קיימא".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ