שלושה פלסטינים נהרגו בפעילות כוחות הביטחון בג'נין הלילה

הכוח ניסה לעצור מבוקש פעיל חמאס. לטענת צה"ל האיש פתח באש לעבר הלוחמים, שהשיבו בירי. יעלון: "הכוחות חיסלו חוליית מחבלים שתכננה פיגוע"

גילי כהן
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
ג'קי חורי

מבוקש פלסטיני, פעיל חמאס, ושני פלסטינים נוספים נהרגו הלילה (שבת) מאש כוחות הביטחון במחנה הפליטים בג'נין, בעת שניסו לעצור את המבוקש. שבעה פלסטינים נוספים נפצעו באירוע ושני לוחמי ימ"מ נפגעו באורח קל. כמו כן, שלושה פלסטינים נעצרו.

כוח משותף של שירות הביטחון הכללי, ימ"מ וצה"ל, יצא הלילה לפעילות במחנה הפליטים בג'נין, במטרה לעצור את חמזה אבו אלהיג'א, מבוקש פלסטיני בן 22. גורמים צבאיים אמרו שברגע שאלהיג'א הבחין בכוח הוא החל לברוח מפני הלוחמים, ואף פתח באש לעברם. לוחמי הימ"מ, ששניים מהם נפצעו קל מהירי - השיבו באש, ממנה נהרג אלהיג'א, וכן שני פלסטינים נוספים שלפי השב"כ שהו עמו בזירת האירוע. שני ההרוגים הנוספים הם מחמוד אבו זינה (17), פעיל בגדודי אל-קודס של הג'יהאד האיסלאמי, ויזן ג'בארין (23), פעיל בגדודי חללי אל-אקצה של פתח.

לדברי קצין בכיר המעורה בפרטי התקרית, בימים האחרונים הגיעו במערכת הביטחון להבנה כי אלהיג'א תכנן להוציא לפועל פיגוע כבר בימים הקרובים. השב"כ עקב אחר פעילותו לאורך כמה שבועות, ואנשיו גילו כי המבוקש מתכנן לבצע פיגוע ירי, נגד מתנחלים או כנגד חיילי צה"ל.

בית המבוקש שנורה על ידי כוחות הביטחון, הבוקרצילום: אי-אף-פי

"לא מדובר בעוד מעצר, אלא בסיכול של פיגוע, מה שאנחנו מגדירים 'פצצה מתקתקת', שבימים הקרובים היה אמור לצאת לפועל", אמר הקצין. הוא הוסיף כי הכוח המשותף של הצבא והימ"מ פעל בצורה מקצועית ומידתית. באוגדת יהודה ושומרון נערכים כעת לאפשרות כי הריגתם של שלושת הפלסטינים במחנה הפליטים בג'נין (אזור המזוהה עם פעילות תנזים, אך גם של חמאס והג'יאהד האיסלאמי) תגרום להסלמה באזור, ומתכוננים לקראת שעות אחר הצהריים, אז תתקיים הלווייתם של ההרוגים.

לדברי הקצין הבכיר, כוח הימ"מ הופקד על מעצרו של אלהיג'א, בעוד לוחמי גדוד הנח"ל החרדי היו אחראים על אבטחת האזור מסביב לבית שבו הוא התבצר. כוחות נוספים מגדוד צבר של חטיבת גבעתי וכן כוח מג"ב היו אף הם בגזרה.

הוא סיפר כי בעת הפריצה אל בית המבוקש נורה צרור יריות לכיוון כוח הימ"מ, ולכן הכריזו בצבא על נוהל "סיר לחץ" – תרגולת בה מופעלים אמצעים אלימים יותר ויותר ככל שהמבוקש אינו יוצא מביתו, כדי ללחוץ עליו לעשות זאת. בתחילה הכוח כרז לאלהיג'א לצאת מביתו וירה לעבר משקופי הבית. לאחר מכן יצאו בני המשפחה מהמבנה, ובצבא בדקו כי לא נותר אדם נוסף מלבד אלהיג'א בתוך כותלי הבית. בהמשך נורה טיל "לאו" לעבר הבית, כדי להביא ליציאת אלהיג'א מהמקום. בצבא טענו כי "כוחות הביטחון פעלו במגוון אמצעים על מנת לגרום ליציאת המבוקש מהבית".

פלסטינים נושאים את גופות ההרוגים במחנה הפליטים בג'נין, אתמולצילום: אי-אף-פי

הקצין תיאר כי כל העת היו חילופי אש בין הכוחות לאלהיג'א, שהתבצר בבית כשברשותו רובה אמ-16. במקביל החלו להתקהל חמושים נוספים מחוץ למבנה. "הכנסנו כלב לבית, שנורה על ידי המחבל, אשר בשלב מסוים גם יצא החוצה, תוך כדי ירי, ופצע שני לוחמי ימ"מ באורח קל", סיפר הקצין. "הכוח השיב באש – והרג אותו". עדי ראייה פלסטינים סיפרו כי במהלך האירוע הרס צה"ל באמצעות דחפור חלק מהבית בו הסתתר המבוקש, ונעשה שימוש גם בירי מרגמות.

בזירה התפתח עימות בין כוחות הביטחון לעשרות פלסטינים תושבי המחנה, שהתאספו ליד ביתו של המבוקש. לטענת הצבא נפתחה אש חיה לעבר הכוחות, הושלכו מטענים ובקבוקי תבערה, וכן יודו לעברם אבנים. הקצין הוסיף שזה היה קרב יריות של ממש, וכי "האירוע היה חריג בקנה המידה שלו גם ביחס למחנה הפליטים ג'נין וגם ביחס למחנות פליטים אחרים". הכוחות הרגו שני פלסטינים נוספים, שלדברי הקצין היו חמושים ומוכרים כפעילי טרור. שבעה פלסטינים נפצעו.

לאחר תקרית הירי התעורר במקום עימות בין כוחות הביטחון לעשרות צעירים פלסטינים תושבי המחנה, שהתאספו ליד ביתו של המבוקש. לטענת הצבא בעימות נפתחה אש חיה לעבר הכוחות, הושלכו מטענים ובקבוקי תבערה, וכן יודו לעברם אבנים.

פעילות כוחות הביטחון הלילה בג'נין

שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון, אישר כי הפעילות הלילה בג'נין נועדה לסכל פיגוע שתוכנן נגד מטרות ישראליות. "פעילות לוחמי ימ"מ, שב"כ וצה"ל, במהלכה הם פגעו הלילה בחוליית מחבלים במחנה הפליטים בג'נין, היא סיכול חשוב שמנע פיגוע טרור מתוכנן, אשר כוון נגד מטרות ישראליות. סיכול שלמעשה הציל חיים". יעלון הוסיף כי הוא "משבח את פעילות הכוחות הנחושה והמקצועית בשטח מורכב ללחימה, ומאחל החלמה מהירה לשני פצועי הימ"מ באירוע".

כלל הפלגים הפלסטינים, כולל פתח, פרסמו הודעות גינוי חריפות לאירוע. בהודעה שמסר דוברו של נשיא הרשות הפלסטינית, נביל אבו רודיינה, הוא הגדיר את האירוע כהמשך להסלמה מצד ישראל, וקרא לארה"ב להתערב באופן מיידי במצב "לפני שהכל ייהרס", לדבריו.

במהלך הלוויית שלושת ההרוגים, שהתקיימה בשעות הצהריים, נורו יריות רבות על ידי רעולי פנים מכל הפלגים הפלסטינים, ובעיקר מחמאס ומהג'יהאד האיסלאמי, שקראו לנקום בישראל בעקבו האירוע. הרשויות בג'נין הכריזו על יום אבל ועל שביתה בכל רחבי העיר. הבוקר התקיימו תהלוכות ברחובות ג'נין, בהן קראו הצועדים לנשיא הפלסטיני, מחמוד עבאס (אבו מאזן), להודיע על הפסקת שיחות השלום עם ישראל באופן מיידי. 

השב"כ מגדיר את אלהיג'א כפעיל מוכר בזרוע הצבאית של חמאס. הוא גם בנו של גמאל אבו אלהיג'א, הנחשב לאחד מראשי החמאס הצבאי בגדה המערבית ומרצה מאסר עולם בכלא בישראל.

לפני כשבועיים התראיין אלהיג'א לאתר "אלרסאלה" המזוהה עם החמאס, ואמר כי הוא מזומן פעמים רבות לחקירה, וכי הוא קורבן לתיאום הביטחוני בין ישראל למנגנוני הביטחון של הרשות הפלסטינית. גורמים בחמאס אמרו היום כי מנגנוני הביטחון הפלסטיניים וכוחות הביטחון הישראליים ערכו חיפושים בבית המבוקש על בסיס קבוע, לאור העובדה כי הוא בנו של בכיר בחמאס. עם זאת, הם אמרו כי מלבד חקירות שזומן אליהן על ידי מנגנוני הביטחון, אלהיג'א לא נעצר לפרק זמן משמעותי, וציינו כי לאחרונה המבוקש התעלם מזימונים לחקירה שנשלחו אליו.

במערכת הביטחון מייחסים לאלהיג'א אחריות על שורה של פעולות טרור: לפי השב"כ, הוא היה מעורב בפיגועי ירי וכן בהנחת מטענים נגד כוחות הצבא, כמו גם בתכנון פיגועים נוספים בעידודה של מפקדת החמאס ברצועת עזה - בין היתר בתכנון של פיגוע ירי לעבר מתנחלים.

במערכת הביטחון ציינו כי בחודשים האחרונים כוחות הצבא הנכנסים למחנות פליטים בגדה לביצוע מעצרים או פעולות מבצעיות אחרות, נתקלים בהתנגדות עזה יותר מצד הפלסטינים תושבי המקום. במרבית הכניסות האחרונות של כוחות צה"ל למחנות הללו התפרצו תוך זמן קצר עימותים בין הלוחמים לפלסטינים המקומיים, שכללו לעיתים ירי, השלכת מטענים ועוד. 

בחודש שעבר נפצע איש כוחות הביטחון באורח בינוני מפגיעת אבן בפניו, בעת מבצע מעצרים במחנה הפליטים פרעה, צפונית-מזרחית לשכם. כוחות צה"ל ואנשי כוחות ביטחון נוספים כבר החלו לצאת ממחנה הפליטים, אז התפתח עימות בינם לבין תושבי המקום. באירוע נפצע גם פלסטיני מירי צה"ל. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ