עובדי משרד החוץ הכריזו על שביתה כללית, כל נציגויות ישראל בעולם ייסגרו

העובדים, המוחים על תנאי העסקתם, הודיעו כי ינעלו את שערי המשרד בירושלים ולא יאפשרו את כניסת שר החוץ וסגנו. ליברמן: "החלטה אומללה"

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

ועד עובדי משרד החוץ הכריז היום (ראשון) בצהריים על שביתה כללית, זאת לאחר כמה שבועות של הסלמה בעיצומים. לראשונה מקום המדינה, ייסגרו 103 נציגויות ישראל בחו"ל וכך גם מטה משרד החוץ בירושלים.

בוועד העובדים אמרו כי נציגויות ישראל ומטה משרד החוץ ייסגרו באופן מוחלט ויושבתו לתקופה בלתי מוגבלת, במחאה על תנאי העסקתם של הדיפלומטים הישראלים ובשל החלטת משרד האוצר לקצץ בשכרם על רקע העיצומים בהם נקטו מאז ה-4 במארס. עוד אמרו בוועד העובדים כי מטה משרד החוץ בירושלים יינעל ולא תתאפשר הכניסה לבניין לשר החוץ ליברמן, סגנו אלקין והמנכ"ל ניסים בן שטרית. 

"משרד האוצר הכריז מלחמת חורמה על שירות החוץ של מדינת ישראל ועל הדיפלומטים המסורים שנאבקים על עתידם של הישראלים יום יום, שעה שעה", אמר יו"ר ועד עובדי המשרד, יאיר פרומר. 

הפגנת עובדי משרד החוץ מול הכנסת ביולי 2013צילום: אמיל סלמן

בהודעות דואר אלקטרוני ומסרונים שנשלחו לכל עובדי המשרד בארץ ובחו"ל נכתב כל ידי ועד העובדים כי השביתה הכללית תתחיל היום בשעה 15:00 וקרא לכל העובדים לעזוב את המשרד לאלתר.

"מטה משרד החוץ יהיה סגור בצורה מוחלטת לכל פעילות. כל העובדים בכל סוגי ההעסקה מונחים בזאת שלא להגיע למשרד", נכתב בהודעה שהועברה לעובדים. "נציגויות ישראל בחו"ל לא ייפתחו החל מיום שני ה-24 במרס. כל העובדים בכל סוגי ההעסקה מונחים בזאת שלא להגיע לנציגות".

גורמים במשרד החוץ ציינו כי סגירת הנציגויות בחו"ל תהיה מוחלטת וקציני הביטחון הונחו לא לאפשר כניסתו של אף אדם כולל נציגים של משרד הביטחון, צה"ל, המוסד, השב"כ ומשרדי ממשלה נוספים.

ועדת החריגים שמטפלת בבקשות שונות של אזרחים ישראל או חברות פרטיות שנפגעו מהעיצומים תמשיך לפעול גם במהלך השביתה אך למקרים של פיקוח נפש בלבד. כתובת המייל לפניות לוועדת החריגים היא unionmfa@israel.org

"השביתה אינה מוגבלת בזמן ותימשך ככל שיידרש", נכתב בהודעה שנמסרה לעובדי משרד החוץ. "אנו מנחים את כלל העובדים למלא אחר הנחיות אלה כלשונן. נהיה חזקים וביחד נשיג את יעדינו".

שר החוץ, אביגדור ליברמן, התייחס לשביתה ואמר כי "זוהי החלטה אומללה שמראה על איבוד עשתונות". לדבריו, "אין בה כל תועלת והיא רק גורמת ליותר נזק לעובדי משרד החוץ. צר לי על שצעדים בלתי אחראיים אלו באים על חשבונם של אזרחי המדינה ותוך כדי שמתנהלים מגעים מול משרד האוצר ומהלך של גישור, בראשות מגשר מוסכם נשיא בית הדין הארצי לעבודה לשעבר השופט סטיב אדלר, על מנת להגיע לסיכום הוגן. אנו נעשה את כל מה שאפשר על מנת למזער את הנזק שנגרם למדינה ולאזרחיה".

ליברמןצילום: אוליבייה פיטוסי

על רקע ההחלטה של משרד האוצר להתחיל ולקצץ במשכורות עובדי משרד החוץ בשל השביתה הורה ועד העובדים לכל קציני המנהלה בנציגויות ישראל בחו"ל להמשיך לשלם שכר דירה לכל הדיפלומטים הישראלים וכן לשלם מקדמות שכר לכל העובדים.

"לא נשלים עם ההפקרות הבלתי נסבלת של פקידי האוצר המחבלים באינטרסים החיוניים של מדינת ישראל", אמר פרומר. "פקידי האוצר הם אנשים חסרי אחריות שלא סופרים את אזרחי ישראל ומחסלים במו ידיהם את הכלכלה הישראלית, את הביטחון הלאומי ואת העתיד של כולנו - פקידי האוצר לא ימנעו חרמות על ישראל, לא יתמכו בעסקאות ענק בינלאומיות שיניבו רווח לכלכלה, ולא ישמיעו את קולנו במועצת הביטחון של האו"ם. לא ניתן להם להוביל את ישראל לקטסטרופה בזירה הבינלאומית ונמשיך להיאבק על עתידו של שירות החוץ הישראלי".

בעקבות השביתה צפויים בין היתר ביטולי ביקוריהם בישראל של אישי מדינה ושל משלחות כלכליות וכן ביקור גורמים ישראלים בחו"ל. כך למשל, כבר בשבוע שעבר נודע כי ראש הממשלה בנימין נתניהו ביטל ביקור באמריקה הלטינית, שאליו היה צפוי לצאת במהלך חודש אפריל, השביתה עשויה להביא גם לביטול משלחות בני נוער לפולין.

חידוש העיצומים בא בעקבות פיצוץ הליך הגישור בין משרד האוצר לבין ועד עובדי משרד החוץ, שאותו ניהל בשבעת החודשים האחרונים נשיא בית הדין לעבודה לשעבר השופט בדימוס סטיב אדלר. גורמים בהנהלת משרד החוץ ובמשרד האוצר טוענים כי נציגי ועד העובדים פרשו מהליך הגישור כיוון שהבינו שאדלר עומד לקבל את הצעת משרד האוצר כבסיס לפתרון.

ואילו ועד עובדי משרד החוץ טוען כי החליט לפרוש מהליך הגישור כיוון שנציגי משרד האוצר לא שיתפו פעולה באופן רציני והגישו הצעה "ממוחזרת" שאינה עונה לבעיותיהם של הדיפלומטים ובני משפחותיהם. "חלק ניכר מהצעת האוצר כבר מתקיימת הלכה למעשה מזה שנים, ובחלק אחר מהמקרים מדובר בתנאים שנתנו בעבר לעובדים ולבני זוגם ונגזלו מהם באופן חד צדדי", אמר יו"ר ועד עובדי משרד החוץ יאיר פרומר. "נושאים עיקריים ומהותיים אותם העלו העובדים לאורך ההליך כולו זכו להתעלמות חד־משמעית במסמך שהוגש על ידי האוצר לשופט אדלר".

טיוטת הצעת משרד האוצר, שפורסמה בתחילת החודש ב-TheMarker, לא כללה תוספות שכר גלובליות לעובדי משרד החוץ, אך כללה פתרון כמה מבעיותיהם כמו סיוע לבן או בת זוג של דיפלומטים במציאת עבודה אחרי חזרה משליחות בחו"ל, השתתפות בעלויות שכר לימוד בחו"ל לילדים מתחת לגיל שלוש ועוד. עלות הצעת משרד האוצר כללה הטבות של למעלה מ-50 מיליון שקלים.

ממשרד האוצר נמסר: "ועד עובדי משרד החוץ לוקח את אזרחי ישראל כבני ערובה ופוגע באינטרסים החיוניים של המדינה. משרד האוצר הציע פתרונות לסוגיות שהעלו עובדי משרד החוץ, אך הועד דורש תוספות שכר לבכירי המשרד. נזכיר כי עובדי שירות החוץ קיבלו תוספת שכר של 20% רק לפני שנתיים. ועד העובדים סרב לקבל את הפתרונות ונטש באופן חד צדדי את הליך הגישור שהתנהל בראשות השופט בדימוס סטיב אדלר. אנו קוראים לוועד להפסיק לנקוט בצעדים כוחניים ולשוב להליך הגישור". 

ח״כ נחמן שי, חבר ועדת חוץ וביטחון אמר כי "הזנחת חזית החוץ ולוחמיה, אנשי שרות החוץ, היא מחדל ממשלתי מתמשך והולך. הקרב הדיפלומטי הוא מרכיב במאבקה של ישראל ללגיטימציה לפעולותיה ולהבטחת מעמדה הבינ״ל. העובדים התריעו תקופה ארוכה, הטילו עיצומים והפסיקו אותם, ניהלו מו״מ ועכשיו חזרו לסנקציה קשה זו.
ראוי כי ראש הממשלה יתערב אישית לפתרון המשבר אשר גורם נזקים כבדים למדיניות החוץ של ישראל״.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ