שביתת עובדי משרד החוץ: ועד העובדים ונציגי האוצר ייפגשו הערב למו"מ מרתוני

המגשר בין הצדדים, השופט בדימוס אדלר, אמר כי "הבחנתי ברצון הצדדים לעשות מאמץ נוסף להגיע להסכם". ליברמן על השביתה: יש קווים אדומים שלא חוצים

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

השופט בדימוס סטיב אדלר, שמנהל את הליך את הגישור בין עובדי לבין משרד האוצר, זימן היום (שלישי) את נציגי הצדדים ואת נציגי ההסתדרות לישיבת חירום הערב כדי לקיים משא ומתן מרתוני שיביא לסיום השביתה.

אדלר קיבל אמש פנייה מהשר ליברמן שביקש לשמוע מדוע נוצר מבוי סתום בשיחות. בעקבות שיחת הטלפון פנה אדלר לנציגי האוצר ולנציגי ועד העובדים כדי לברר אם הם מעוניינים לחדש את המשא ומתן. "הבחנתי ברצון של שני הצדדים לעשות מאמץ נוסף כדי להגיע להסכם", אמר אדלר בהודעה שפרסם. "הגעתי למסקנה שבהתחשב בנזק האדיר שנגרם כתוצאה מהשביתה חובה על הצדדים לפנות את יומניהם ולקיים ישיבת גישור עוד היום".

עוד ציין אדלר כי "לאור תגובות נציגי הצדדים, אני ממליץ לחדש מיד את הליך הגישור ומזמין את יו"ר האגף לאיגוד מקצועי בהסתדרות אבי ניסנקורן, ואת הממונה על השכר באוצר קובי אמסלם, לישיבת גישור בשעה חמש במשרד האוצר בירושלים. הצדדים מתבקשים לפנות את כל הערב לצורך קיום משא ומתן אינטנסיבי ולהזמין את נציגי הוועד, ההנהלה, וכל גורם אחר רלוונטי כדי לסיים את הסכסוך".

הבוקר תקף שר החוץ אביגדור ליברמן את התנהלות ועד עובדי משרד החוץ, שפתח השבוע במחאה על תנאי העסקת העובדים. לדברי ליברמן, "הוריתי להנהלת המשרד לנתק כל קשר עם ועד העובדים כל עוד הם חוסמים את שערי הכניסה (למטה משרד החוץ בירושלים). העובדים רשאים לשבות, אבל לא למנוע מאנשים אחרים להיכנס". הוא הוסיף כי הוא קורא לוועד לשוב להליך הגישור ואיים בהוצאת צווי ריתוק.

ליברמן במסיבת העיתונאים בכנסת, הבוקרצילום: אוליבייה פיטוסי

במסיבת עיתונאים שקיים בכנסת, אמר ליברמן כי העובדים איבדו את תמיכת הציבור במאבקם.  "השביתה פוגעת בשמם הטוב של הדיפלומטים. אי אפשר לנהל מאבק שכר על גבם של זקנים סיעודיים. יש קווים אדומים שלא חוצים". הוא הוסיף כי "השביתה פוגעת בחסרי ישע - בתינוקות בהליכי אימוץ, באנשים שאיבדו דרכונים בזקנים סיעודיים שהמטפלים שלהם תקועים בחו"ל. ועד העובדים מנע מסגן שר החוץ להגיע לטקס הזיכרון לנרצחי הפיגוע בשגרירות בבואנוס איירס".

בהתייחס לדרישות העובדים אמר השר כי "אין שום בשורה לעובדים הזוטרים והחלשים במשרד החוץ. חלק מהדרישות אבסורדיות ודואגות רק לחזקים. משכורות השגרירים נעות בין 10,000 אירו ל-10,000 דולר בחודש - תלוי במקום - ולא כולל הוצאות ייצוג והוצאות בית".

הוא הוסיף כי הדרישות "חייבות להיות סבירות. מסתמן שוועד העובדים הולך ומסתבך ללא אסטרטגיה. כולם טיפסו על עצים ולא יודעים איך לרדת. צריך שוועד העובדים ידאג לעובדים ולא ידאג רק לעצמו". עוד אמר ליברמן כי "חלק מצעדי הוועד גובלים בפלילים. כל קצין מנהלה שיעביר שכר בלי אישור של משרד האוצר זה שוד הקופה. אני מזהיר אתכם".

ליברמן אמר במסיבת העיתונאים כי העיצומים מנוגדים להתחייבות העובדים שלא לשבות תוך כדי הליך גישור עם השופט סטיב אדלר. "שוחחתי עם השופט אדלר. ביקשתי ממנו לעשות הכל להחזיר את הצדדים לגישור או לבוררות", אמר והוסיף: "לא אכנס לתמונה כל עוד בכתב - כולל בבית המשפט - ועד העובדים לא הודיע שהוא לא רוצה יותר את הליך הגישור".  הוא הדגיש: "צריך לקבל את הכרעת המגשר. האוצר יקבל את זה. אני קורא לכם לחזור לגישור, או שתודיעו רשמית שאתם פורשים". עוד הוא אמר אם הוועד יודיע על הפסקת הגישור באופן רשמי הוא יתערב בצורה פעילה. "נפגשתי ארבע פעמים עם שר האוצר על נושא הסכסוך ויותר מ-10 פעמים עם הממונה על השכר באוצר", אמר.

יו"ר ועד עובדי משרד החוץ, יאיר פרומר, אמר בתגובה לדברי ליברמן כי הוא "שמח שאחרי שנה של סכסוך השר סוף סוף מתערב". לדבריו, "במשך שבעה חודשי גישור שום דבר לא זז. הליך הגישור נכשל. השופט סטיב אדלר לא הצליח להביא התקדמות כי פקידי האוצר חיבלו בהליך".

פרומר דחה את טענות ליברמן על התנהלות הוועד ואמר כי "אנחנו נוקטים בעיצומים חוקיים. איש לא נקט באלימות. הביקורת היא שאנחנו עדינים מדי". לפני תחילת מסיבת העיתונאים של שר החוץ מאבטחים מנעו את כניסת נציגי ועד העובדים, אולם בלחץ עיתונאים הם נכנסו לבסוף.

עובדי משרד החוץ בירושלים, אתמולצילום: אוליבייה פיטוסי

הממונה על השכר במשרד האוצר, קובי אמסלם, שיגר אתמול לוועד עובדי משרד החוץ ולכל הדיפלומטים בארץ ובעולם שבו איים כי עובדים שיהיו מעורבים בסגירת שערי משרד החוץ והנציגויות בחו"ל או בהעברת מקדמות שכר לדיפלומטים שובתים יועמדו לדין משמעתי.

אמסלם כתב כי לידי משרד האוצר הגיעו העתקים של הנחיות מטעם ועד העובדים, לפיהן יש לסגור את שערי משרד החוץ בירושלים וכן את שערי כלל הנציגויות מעבר לים וכן הנחיות לקציני המנהלה בשגרירויות לשלם לעובדים מקדמות שכר וזאת בתגובה לכוונת משרד האוצר לקצץ בשכר השובתים. "אסור לוועד העובדים, אף במסגרת סכסוך ושביתה, לנעול שעריו של משרד של המדינה או של מי מנציגויותיה", כתב אמסלם. "בניינים או מתחמים אלה הינם בבעלות המדינה ולא בבעלות הסתדרות העובדים הכללית החדשה או הוועד".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ