עתירה לבג"ץ בעקבות משבר המים בשועפט

באגודה לזכויות האזרח אומרים כי השיבושים באספקת המים במחנה הפליטים ובשכונות הסמוכות לו הם "ביטוי חריף להזנחת השכונות שמעבר לחומה"

ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון

האגודה לזכויות האזרח עתרה היום (שלישי) לבג"ץ בעקבות משבר המים המתמשך בשכונות הפלסטינות בצפון ירושלים. השיבושים באספקת המים במחנה הפליטים שועפט ובשכונות הסמוכות לו – ראס חמיס, ראס שחדה ושכונת השלום – נמשכים כבר כשלושה שבועות. בחלקים הגבוהים בשכונות ובמרכז הכפר אין מים כלל, ובשאר האזורים סובלים התושבים מלחץ מים נמוך מאוד. השכונות נמצאות בשטח המוניציפלי של ירושלים ומרבית תושביהן הם בעלי תעודת זהות ישראלית.

מהאגודה לזכויות האזרח נמסר כי "בעיית המים היא הביטוי האחרון, ואולי החריף ביותר, להזנחת השכונות שמעבר לחומה על ידי הרשויות. גם נציגי חברת הגיחון, תאגיד המים של ירושלים, מודים כי תשתיות המים מתאימות לצריכה של 15 אלף איש, בעוד שמספרם של תושבי האזור מוערך ב-60–80 אלף". 

בעתירה דורשת האגודה להוציא צו ביניים שיורה לגיחון להשיב את אספקת המים באופן מיידי. אי הוצאת הצו תגרום להמשך הפגיעה בזכות למים, אשר הוכרה בפסיקה הישראלית כזכות חוקתית ויסודית", נכתב בעתירה. "כמו כן, תיפגע הזכות החוקתית לקיום בכבוד, אשר מחייבת להבטיח תנאי מחייה מינימליים לכל אדם ובכלל זה, מים ומזון".

מיכלי מים על גגות בתים במזרח ירושליםצילום: מיכל פתאל

הבוקר התפרסם ב"הארץ" כי היועץ לענייני ערבים של מפקד משטרת ירושלים התריע כי המשך משבר המים באזור עלול להביא ל"תסיסה" בקרב התושבים הפלסטינים בירושלים.

כאמור, בשבועות האחרונים סובלים תושבי מחנה הפליטים שועפט ושכונות ראס חמיס, ראס שחאדה ושכונת השלום ממחסור במים. על פי הערכות כ-50 אלף בני אדם מושפעים מההפסקה. את המים לאזור מספק תאגיד הגיחון, אולם האזור סובל מבעיות רבות וקשות של תשתיות ושל אי הסדרה. רוב רובם של המבנים באזור נבנו ללא היתרים ויושביהם אינם רשומים כלקוחות של הגיחון. מערכות המים תוכננו לפני שנים רבות ולא עומדות בגידול במספר התושבים באזור בשנים האחרונות.

בנוסף, צוותי הגיחון, כמו כל שאר הרשויות הישראליות, ממעטים לחצות את גדר ההפרדה בשל בעיות אבטחה ותיאום. כך נוצר מצב שבכל שנה, במיוחד בתקופת הקיץ, סובלים התושבים משיבושים חוזרים ונשנים באספקת המים. אולם ההפסקה האחרונה היא חמורה עוד יותר. לרוב יורד לחץ המים עד שהוא מגיע למקומות הנמוכים בלבד. הפעם, לדברי התושבים, ההפסקה היא מוחלטת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ