צה"ל בוחן צמצום מפקדות במטה הכללי

לפי הערכות, המיזוג בין אגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה עם זרוע היבשה והמיזוג בין אגף התכנון לאגף המבצעים, יחסוך יותר ממאה מיליון שקלים בשנה

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

צה"ל בוחן שני תהליכים שונים לאיחוד מפקדות במטה הכללי, על מנת לטפל ביבשה כגוף אחד ולחסוך בהוצאות. התהליכים - מיזוג בין אגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה עם זרוע היבשה, ומיזוג בין אגף התכנון לאגף המבצעים - כבר הוצגו לרמטכ"ל בני גנץ והם נמצאים כעת בהליכי בחינה. לפי הערכות, השינוי עשוי לחסוך לפחות מאה מיליון שקלים.

במטה הכללי קיימים כיום שישה אגפים, חמישה פיקודים (צפון דרום ומרכז, עורף ועומק) ושלוש זרועות. אם ייצא המהלך לפועל, יוותרו בצה"ל ארבעה אגפים בלבד: אגף כוח האדם, אגף התקשוב, אגף המודיעין, והאגף המאוחד לנושאי התכנון והמבצעים - שתפקידו יהיה מקביל לזה של אג"ם דאז. כך, מפקדת זרוע היבשה המחודשת תקבל החלטות בכל הנוגע למתרחש ביבשה, ותמלא את כלל צרכי הגופים בנוגע לתחמושת, מלאי, אימונים או אמצעי לחימה.

לדברי קצין בכיר בזרוע היבשה התהליך ייצא לפועל אם יוכח שהוא אפקטיבי. "לא נעשה את זה אם זה לא יהיה אפקטיבי ולא יחסוך משאבים", אמר.

הרמטכ"ל, בני גנץ, בנובמבר האחרוןצילום: אוליבייה פיטוסי

בצה"ל הגיעו למסקנה כי המיזוג בין אגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה לבין זרוע היבשה יחסוך מאות תקני קבע. לאחר תהליכי הקיצוצים בתוך צה"ל יקטן צבא הקבע. לדברי הקצין, ישנן שתי דרכים להגיע לקיצוץ נוסף בכוח האדם: מיזוג המפקדות, או צמצום סדר כוחות נוסף.

אגף הטכנולוגיה וזרוע היבשה עברו כבר שינוי ארגוני ערב מלחמת לבנון השנייה, במה שכונה "רפורמת חלוץ". במסגרת השינוי הועברו כ-10,000 תקנים, בקבע ובחובה, מהמטה הכללי לזרוע היבשה: בגופי השלישות, החימוש, הלוגיסטיקה והתקשוב, וכל מה שקשור לבניין הכוח בפיקודים המרחביים. שנה לאחר מכן, ב-2007, בוטלו כמעט כל השינויים: למטה הכללי הוחזרו קציני החיל, ולמעט החטיבה הטכנולוגית, שנותרה בזרוע היבשה, כמעט כל העברות הסמכות חזרו למקומן העיקרי. לדברי הקצין הבכיר בזרוע היבשה, השינוי הנדון הוא "יותר מהרפורמה של חלוץ. הוא הלך להשארת שני הגופים ולהסטה של כוח. פה אנחנו מדברים על טיפול ביבשה מבחינה שלמה".

באחרונה עמד נושא הפנסיה הצבאית במוקד הדיונים בין נציגי האוצר ואנשי הצבא, ועורר דיון ציבורי נרחב. לפי נתוני הצבא, גיל הפנסיה הממוצע בצה"ל, נכון לשנת 2013, הוא 46.6. כיום, כ-57% מאנשי הקבע הם בעלי פנסיה תקציבית, ו-43% מהם בעלי פנסיה צוברת. במצגת שהכינו בעבר באגף כוח האדם והופצה בקרב אנשי הקבע, על רקע הדיונים בתקציב הביטחון והביקורת הציבורית על תנאיהם של משרתי הקבע, נכתב כי גיל הפרישה בצה"ל צפוי לעמוד בעוד כעשור על יותר מ-50.

לפי נתונים שפורסמו בעבר בעיתון "במחנה", 4,300 מתוך 6,000 המפוטרים העתידיים מהצבא יהיו משרתי קבע ראשוני (קצינים ונגדים שאינם נחשבים לבעלי קביעות, עד דרגות סרן ורס"ל), ועוד כ-900 משרתי קבע מובהק שיפרשו לגמלאות טרם זמנם. עוד 800 משרתים - אנשי קבע מובהק שנמצאו שנה אחת לפחות תחת הגדרה זו ולא עברו את גיל 40 - יפוטרו אף הם. לצד זאת יוסיף צה"ל לתקניו כ-2,000 אנשי קבע, בעיקר במערכי המודיעין, בחיל האוויר ובתחום הסייבר.

כחלק מתהליך הפיטורים, קבעו בצה"ל הטבות מוגדלות לאנשי קבע שיפוטרו, אם הם בעלי ותק של חמש שנים לפחות וגילם מעל 27. הקיף ההטבות ייקבע בהתאם למספר שנות השירות של איש הקבע בצה"ל.

תהליך הפיטורים שהצבא נמצא בעיצומו, לצד הביקורת הגוברת על הוצאות השכר של הצבא, מעורר תרעומת בקרב אנשי הקבע, המוחים על הדרך שבה מוצגים אנשי הצבא בתקשורת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ