קרי ייפגש היום עם עבאס בניסיון למנוע את קריסת המשא ומתן

בפגישה ינסה שר החוץ האמריקאי לשכנע את הנשיא הפלסטיני לקבל את מסמך המסגרת. עבאס: "ישראל לא החמיצה אף הזדמנות להכשלת השיחות"

ברק רביד
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד
ג'קי חורי

שר החוץ האמריקאי ג'ון קרי ייפגש היום (רביעי) בעמאן עם הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (אבו־מאזן), בניסיון למנוע את קריסת יוזמת השלום האמריקאית. בפגישה צפוי קרי לעשות ניסיון נוסף לשכנע את עבאס לקבל את מסמך המסגרת האמריקאי ולאפשר את הארכת המשא ומתן עם ישראל.

קרי מלווה השבוע את נשיא ארה"ב, ברק אובמה, בנסיעתו המדינית לאירופה ולערב הסעודית. שלשום שוחח קרי בטלפון עם עבאס וביקש להיפגש עמו בהקדם, מיד לאחר סיום פסגת מנהיגי מדינות ערב שמתקיימת היום בכווית. היום, כאשר הנשיא אובמה יגיע לרומא כדי להיפגש עם האפיפיור, יטוס קרי לעמאן לפגישה בת כמה שעות עם עבאס. משם ימשיך קרי לריאד ויחבור שוב לפמלייתו של אובמה.

פקיד בכיר במשרד החוץ האמריקאי ציין כי במקביל לפגישה עם הנשיא הפלסטיני, צפוי קרי לשוחח בטלפון או לקיים שיחת ועידה בווידאו עם ראש הממשלה בנימין נתניהו.

עבאס בכוויית, היוםצילום: אי-אף-פי

בעוד יומיים היתה אמורה להתבצע הפעימה הרביעית של שחרור אסירים פלסטינים, ובעוד חודש יפוג פרק הזמן בן תשעת החודשים שהוקצב למשא ומתן בין ישראל והפלסטינים. השליח האמריקאי לתהליך השלום, מרטין אינדיק, קיים בימים האחרונים שיחות אינטנסיביות בירושלים וברמאללה כדי לנסות להגיע למסמך מסגרת, שיהיה מקובל על שני הצדדים ושעל בסיסו ניתן יהיה להאריך את המשא ומתן. עם זאת, בשלב זה הפערים בין הצדדים גדולים מאוד.

בנוסף, ישראל אינה מתכוונת לשחרר את קבוצת האסירים הרביעית במועד שנקבע לכך. נתניהו מסרב לשחרר את האסירים ללא התחייבות פלסטינית לא לפרוש משיחות השלום בסוף אפריל ולא לחזור למהלכים חד־צדדיים באו"ם. מצדו, הנשיא עבאס הדגיש כי אם לא ישוחררו האסירים, הפלסטינים לא ישקלו אפילו את הארכת המשא ומתן ואף יחזרו מיד למהלכים חד־צדדיים באו"ם.

האמריקאים מחפשים פתרון לסוגיית שחרור האסירים כדי שיוכלו להמשיך ולעבוד עם הצדדים על מסמך המסגרת. ההערכה היא ששחרור האסירים יידחה בשבוע־שבועיים, שבמהלכם יימשכו השיחות על המסמך.

הנשיא הפלסטיני התייחס לדברים בנאום שנשא אתמול בפסגת מנהיגי מדינות ערב בכווית. לדבריו של עבאס, ישראל לא החמיצה אף הזדמנות להכשלת המאמץ האמריקאי להשגת הסדר בין הישראלים לפלסטינים. "ממשלת ישראל מתנגדת לסיום הכיבוש ופועלת להנציחו, במקום לפעול להשגת שלום צודק ובר־קיימא", אמר עבאס והוסיף כי באחרונה "החלה ישראל בהמצאת עוד מכשולים, כמו התביעה להכרה במדינה יהודית".

בנאומו הוסיף עבאס אמר כי הפלסטינים ממתינים להצעות המבוססות על החלטות הקהילה הבינלאומית הקבועות בלוח זמנים ברור, שאינו מותיר מקום לסחבת. ״אנחנו לא צריכים שוב להיכנס למערבולת של הסכמים וניסוחים שישראל תקבור תחת תנאים והסתייגויות ופרשנויות״, אמר.

כדוגמא להתחמקות ישראל מהתחייבויותיה הזכיר עבאס את שחרור ותיקי האסירים בעלי תעודות הזהות הישראליות בפעימה הרביעית, שהיה אמור לצאת לפועל. ״אלו הבנות שגובשו עם הממשל האמריקאי וישראל מתנערת מהם", אמר, "זה מוכיח שישראל אינה רצינית במשא ומתן למען נסיגה מהשטחים הכבושים והשגת שלום״.

הפלסטינים דוחים חלופות שהוצעו לשחרור, ובהם שחרור אסירים אחרים או הרחקתם לגדה המערבית לאחר שחרורם. ל"הארץ" נודע כי בשבוע שעבר העביר עבאס מכתב אישי לאסיר כרים יונס, הוותיק מבין האסירים הביטחוניים, והבהיר לו כי ההנהגה הפלסטינית מתנגדת לשחרור אסירים אחרים. עבאס הפציר ביונס ובחבריו לא לקבל אף הצעה ישראלית הנוגעת להרחקתם. לדברי עבאס, לפי ההבנות שגובשו עם האמריקאים, על האסירים להיות משוחררים לבתיהם, כפי שקרה בפעימות הקודמות. 

עוד אמר עבאס כי "ישראל מתנערת באופן עקבי מהחלטות הקהילה הבינלאומית בסוגיה הפלסטינית, כמו גם מכל ההסכמים וההבנות בעניין". הוא הוסיף ואמר כי לדברים אלה נוספות גם האצת הבנייה בהתנחלויות, הריסת הבתים בכפרים הפלסטיניים ובירושלים המזרחית והרג אזרחים פלסטינים. עבאס התייחס גם ליישום "התוכנית המסוכנת ביותר", לדבריו - חלוקת מסגד אל אקצא בירושלים בין יהודים למוסלמים, כפי שנעשה במתחם מערכת המכפלה בחברון.

אחת הסוגיות שעמדו על הפרק בפסגה היא עמדת הליגה הערבית ביחס לדרישת ישראל להכרתה כמדינה יהודית. בחודש שעבר אימצה מועצת הליגה, בדרג של שרי חוץ, את העמדה הפלסטינית. אולם, לפי גורמים פלסטינים בכווית, ביומיים האחרונים מפעילה ארצות הברית לחץ על ראשי מדינות ערב - בעיקר במפרץ הפרסי - שלא לכלול את ניסוח אי-ההכרה במדינה היהודית בהודעת הסיכום של הליגה הערבית, הצפויה להתפרסם ביום חמישי.

בנאום הציג עבאס את עקרונות ההנהגה הפלסטינית כפי שהוא רואה אותם, ובראשם הקמת מדינה פלסטינית בגבולות 67 שבירתה ירושלים המזרחית. עוד נכללים בעקרונות הבטחת שליטה וריבונות על שטח המדינה הפלסטינית, גבולותיה ונכסיה הטבעיים ופתרון בעיית הפליטים על בסיס החלטת מועצת הביטחון 194 ויוזמת השלום הערבית.

כמו כן, הדגיש עבאס את חשיבות הסיוע הכלכלי הערבי וקרא להפעלת רשת ביטחון כלכלית לרשות, שבמסגרתה יתקבל מדי חודש סיוע כלכלי של מאה מיליון דולר.  

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ