ג'קי חורי
ברק רביד

הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס נועד אמש (רביעי) בעמאן עם שר החוץ האמריקאי ג'ון קרי לפגישה מכרעת על עתיד המשא ומתן המדיני עם ישראל. אף כי שני הצדדים נמנעו ממסירת הודעות מטעמם בתום הפגישה, על פי ההערכות ניסה קרי למצוא נוסחה שתצליח להביא להארכת המשא ומתן ומניעת נקיטה בצעדים חד־צדדיים - כמו פנייה פלסטינית למוסדות האו"ם. הערכה זו מבוססת על פגישה מוקדמת שקיים אתמול קרי עם המלך עבדאללה השני בירדן.

עתה מעריכים גורמים פלסטיניים כי השיחות בין הצדדים יימשכו בימים הקרובים בניסיון להגיע לעמק השווה באחת משתי סוגיות עיקריות: הסכמה ישראלית להקפאת הבנייה בהתנחלויות או שחרור אסירים נוספים ובכירים ובראשם מרואן ברגותי. גורמים פלסטיניים אמרו אתמול ל"הארץ" כי הפעימה הרביעית של שחרור האסירים הוותיקים כלל לא עולה על הפרק כנתונה למשא ומתן או כתנאי כלשהו להארכת פרק הזמן שהוקצב למגעים, שיפוג ב-29 באפריל. לדבריהם, עבאס מתנגד לרעיון זה כיוון ששחרור זה סוכם כבר לפני כשמונה חודשים ואין בכך כל הישג.

ואולם, בשעה שמירדן לא התקבלה עדיין בשורה של ממש, מוקדם יותר אתמול קיבל עבאס רוח גבית מוועידת הליגה הערבית בכוויית שבהודעת הסיכום שלה תמכה בעמדה הפלסטינית שלא להכיר בישראל כמדינה יהודית. אף כי בשל חילוקי דעות משמעותיים בין המדינות המשתתפות - בעיקר סביב הסוגיה הסורית - הוחלט לבסוף שהודעת הסיכום לא תהיה מטעם הליגה כולה אלא מטעם המדינה המארחת, כוויית. ברשות הפלסטינית נותנים דגש רב להתייחסות הממוקדת לישראל.

קרי ועבאס אתמול בעמאןצילום: אי–פי

בהודעה נאמר עוד כי מדינות ערב נותנות חשיבות רבה לסוגיה הפלסטינית ותומכות בהקמת מדינה פלסטינית בגבולות 67' שבירתה ירושלים המזרחית. זאת, על בסיס החלטות הקהילה הבינלאומית ויוזמת השלום הערבית. בהודעה מפנות מדינות ערב אצבע מאשימה כלפי ישראל כאחראית הבלעדית לטרפוד המשא ומתן והמשך המתיחות באזור. עם הגורמים למתיחות זו נמנו המשך הבנייה בהתנחלויות, התוכניות לייהוד ירושלים המזרחית בניסיון לשנות את המצב הדמוגרפי בעיר ופגיעה במקומות הקדושים, בדגש על מסגד אל־אקצה. לטענות אלה נוספה גם קריאה לקהילה הבינלאומית להתערב למען הפסקת הבנייה בהתנחלויות. ואולם, בחמאס הביעו זעם על כך שההודעה לא כללה אמירה מפורשת הקוראת למדינות ערב לפעול למען הסרת המצור מעל רצועת עזה.

מוקדם יותר אתמול הכחישו בבית הלבן ובמשרד החוץ בוושינגטון כי הממשל האמריקאי מתכנן לשחרר את המרגל היהודי ג'ונתן פולארד בתמורה לשחרור אסירים ערבים־ישראלים על ידי ישראל.

דוברת המועצה לביטחון לאומי בבית הלבן, ברנדט מיהאן, ודוברת משרד החוץ האמריקאי, ג'ניפר סאקי, פרסמו הודעה זהה שבה נכתב כי "פולארד הורשע בריגול נגד ארצות הברית, שהוא פשע חמור, ונשפט למאסר עולם". בהמשך ההודעה הודגש כי "אין כרגע תוכניות לשחרורו של פולארד".

ההכחשות האמריקאיות הגיעו לאחר שאתמול דווח בגלי צה"ל כי קרי הציע מיוזמתו לראש הממשלה בנימין נתניהו לשחרר את המרגל היהודי בתמורה לשחרור הסבב הרביעי של האסירים הפלסטינים, שבו נכללים 14 אסירים ערבים־ישראלים. לפי הדיווח בגלי צה"ל, קרי הציע את שחרור פולארד כדי להביא להארכת המשא ומתן בין ישראל לפלסטינים מעבר ל–29 באפריל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ