אלפים השתתפו בעצרת לציון יום האדמה, וקראו לשחרור האסירים

בעצרת המרכזית ביישוב עראבה השתתפו ראשי המפלגות הערביות, פעילים חברתיים ועוד. אמם של שני אסירים מליל הקלשונים: אסור לעבאס לוותר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

אלפי בני אדם השתתפו אחר הצהריים (ראשון) בעצרת המרכזית ביישוב עראבה שבגליל, לציון 38 שנים . העצרת, שעמדה בסימן , החלה עם תום שתי תהלוכות שהתקיימו בסחנין ובעראבה.

בין המפגינים היו ראשי המפלגות הערביות, התנועות הפוליטיות, פעילי ארגונים חברתיים וארגוני זכויות אדם, שהניפו את דגלי פלסטין. לצד הבמה המרכזית התנוססה כרזה ענקית עם תמונותיהם של האסירים הפלסטיניים.

ראש המועצה המקומית עראבה, עלי עסאלה, אמר באירוע כי האתגרים העומדים בפני הציבור הערבי רבים מאוד, והזכיר את אלפי צווי ההריסה העומדים ותלויים נגד יחידות דיור בחברה הערבית, החשש וכן את הסחבת באישור תוכניות הבנייה בחברה הערבית על ידי רשויות התכנון. עאסלה דיבר בשבחם של האסירים הביטחוניים וקרא לשחררם במסגרת הפעימה הרביעית.

מפגינים בעצרת יום האדמה בעראבה, היוםצילום: גיל אליהו

סעדא אגבריה, אמם של האסירים מוחמד ואברהים אגבריה מהכפר מושריפה שליד אום אל-פחם, והיו מעורבים ברצח שלושה חיילי צה"ל בליל הקלשונים ב-1992, קראה לנשיא הפלסטיני שלא לוותר על שחרור האסירים הערבים-ישראלים וקראה לחברי הכנסת הערבים לתמוך בו.

בנגב השתתפו כ-200 בני אדם באירוע לרגל יום האדמה. המשתתפים קיימו תהלוכה שיצאה מכביש 25 והסתיימה בכפר הלא מוכר סוואווין, שם נערכה עצרת בראשות ראשי מועצות וראשי התנועה האיסלאמית.

באירוע ציינו בעיקר את "הפקעת האדמות האקטואלית" כדברי המפגינים, והונפו שלטים בגנות חוק פראוור. "המאבק לא נגמר ב-76", אמרה הודא אבו-עובייד, פעילה חברתית. לדבריה, "עכשיו ההפקעה מקבלת יותר תוקף, כי ההפקעה ממשיכה עד היום ודווקא בנגב. כאן אנחנו מתמודדים כל יום עם הריסת בתים וריסוס שדות חיטה. אם המדינה תתייחס אלינו כגנבים אנחנו נמשיך להתנהג אליה כאויבת, ואם היא תתייחס אלינו כאזרחים אנחנו נתנהג בהתאם". העצרת עצמה היתה שקטה ולא בה נרשמו אירועים חריגים.

שחרורם של 14 אסירים ערבים-ישראלים מתוך 30 האסירים הצפויים להשתחרר במסגרת הפעימה הרביעית, בין ישראל והרשות הפלסטינית על המשך שיחות תהליך השלום.

מפגינים בעצרת יום האדמה בעראבה, היוםצילום: גיל אליהו

אתמול אמר פקיד ישראלי בכיר כי ישראל העבירה לפלסטינים באמצעות ארה"ב הצעה לשחרר אסירים נוספים, בתמורה להארכת המשא ומתן בכמה חודשים והימנעות מביצוע מהלכים חד-צדדיים באו"ם במשך אותה תקופה. לדבריו, ישראל וארה"ב ממתינות לתשובה פלסטינית להצעה.

אם הפלסטינים ישיבו בחיוב להצעה, תשחרר ישראל בימים הקרובים את קבוצת האסירים הפלסטינים הרביעית, אולם ככל הנראה ללא האסירים הערבים-ישראלים ששחרורם יידחה למועד מאוחר יותר. "לבקשת ארה"ב ישראל היתה מוכנה להתגמש, לעשות עוד מאמצים ולתת עוד דברים כדי שהפלסטינים יסכימו להארכת השיחות", אמר הפקיד הבכיר.

אתר "וואלה" דיווח אתמול כי ישראל הציעה לשחרר 400 אסירים פלסטינים בנוסף לקבוצת האסירים הרביעית וזאת בתמורה לשישה חודשי משא ומתן נוספים. לפי הדיווח, ישראל הסכימה לשחרר גם אסירים ערבים-ישראלים אולם התנתה זאת בכך שהיא זו שתבחר את רשימת כל האסירים שישוחררו. פקיד ישראלי בכיר ציין כי הדיווח ב"וואלה" אינו מדויק, אולם לא הכחיש אותו לחלוטין.

מנהל מועדון האסיר הפלסטיני, קדורה פארס, אמר כי אבו מאזן לא יוותר בשום שלב על יישום הפעימה הרביעית, שבמסגרתה צפויים להשתחרר 14 אסירים ערביי ישראל, וכן לא יסכים להצעה שבה ישראל תקבע לבדה את זהות האסירים שישוחררו בשלב מאוחר יותר. "את ההצעה הזו כבר ניסינו בעבר ואז ישראל משחררת אסירים שהם ממילא על סף שחרור או אסירים שבמהותם הם אסירים פלילים שאין בשחרורם שום משמעות לאומית פלסטינית", אמר. "לכן, כל שחרור, אם לא יהיה לפי רשימה שמית, חייב להיות לפי קטגוריות כמו חולים, נשים, ילדים ועצירים מינהליים או אסירים בכירים כדוגמת מרואן ברגותי ואחמד סעדאת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ