הפרקליטות הצבאית הורתה למצ"ח לחקור את מות השופט הירדני במעבר אלנבי

לא ברור אם ההוראה ניתנה בשל פרטים חדשים על המקרה או בשל מדיניות של הצבא. נבדקות גם נסיבות מותם של שני הצעירים הפלסטינים בגדה

גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן

הפרקליטות הצבאית הורתה למצ"ח (משטרה צבאית חוקרת) לפתוח בחקירת נסיבות מותו של השופט הירדני, ראיד זעיתר, במעבר אלנבי לפני כשלושה שבועות.

היום (ראשון) עדכנה הפרקליטות הצבאית כי הורתה על פתיחת החקירה, לבירור נסיבות מותו של זעיתר. בנוסף, נפתחו שתי חקירות מצ"ח נוספות בשל מותם של סאג'י דרוויש, בן 18, סמוך לבית אל, ויוסף אבו־עכר, נער בן 14 שנהרג מירי אש צה"ל בדרום הר חברון החודש. חקירות אלו נפתחות בהתאם למדיניות החקירה של הפרקליטות הצבאית מאז שנת 2011, לפיהם בכל מקרה מוות של פלסטיני בפעילות צה"ל בגדה, נפתחת חקירה, בתנאי שמותו לא נגרם כתוצאה מ"פעילות לחימתית של ממש".

כבר לאחר התקרית במעבר הגבול, הגיעו לזירת האירוע חוקרי מצ"ח, אך אלה רק תיעדו את הזירה וצילמו את ממצאיה מבלי לפתוח בחקירה. ההוראה על פתיחת החקירה התקבלה בשבועיים האחרונים, אך לא ידוע האם מקור ההחלטה נובע מפרטים שעלו בתחקיר שנערך, או כחלק ממדיניות החקירה של הפרקליטות הצבאית.

חיילים סמוך למעבר אלנבי אחרי מות השופט, לפני שלושה שבועותצילום: אוליבייה פיטוסי

מדובר צה"ל נמסר כי "האירוע נמצא בחקירת מצ״ח ועם סיומה יועברו ממצאיה לעיון וחוות דעת הפרקליטות הצבאית".

במקביל, בצה"ל עדיין מבצעים את התחקיר המשותף שנערך במערכת הביטחון, בראשות מפקד עוצבת הפלדה, תת־אלוף מוטי ברוך. גורמים בצה"ל אמרו כי ממצאי תחקיר זה טרם הסתיימו, אך בינתיים נציגי אגף התכנון בצבא, שאחראים על שיתוף הפעולה הצבאי־ביטחוני, עמלים על תיאום מועד להצגת הממצאים לצבא הירדני. תת־אלוף ברוך מרכז את ממצאי כלל חומרי החקירה, בשילוב שירות הביטחון הכללי, משטרת ישראל ורשות שדות התעופה.

בנוסף, חקירה זו תכלול גם את ממצאי התחקיר הצבאי שנערך לאחר המקרה, בראשות מפקד חטיבת הבקעה, אלוף־משנה ירון בית־און. לדברי קצין שמעורה בפרטי תחקיר מפקד החטיבה, ממצאיו תומכים בגרסת הצבא לפיה כוח החיילים מגדוד האב"ך של חיל ההנדסה, פתח באש לעברו של זעיתר על פי הנהלים. לדברי מפקד גדוד האב"ך, סגן אלוף רענן בן יעקב, שצוטטו בעיתון "במחנה", החיילים "פעלו כמצופה מהם" ובהתאם להוראות הפתיחה באש.

בתוך כך, כלי תקשורת פלסטינים דיווחו היום כי עלא זעיתר, בנו של השופט הירדני, מת הבוקר בעמאן. בני משפחתו של עלא בן השבע סיפרו כי חלב ששתה חדר אל ריאותיו, וכי הוא מת בבית החולים ממחסור בחמצן במוח. כזכור, קרוב משפחתו של זעיתר סיפר אחרי מותו כי השופט החליט לנסוע לשכם, כיוון שבאותו הבוקר הוא ביקר את בנו המאושפז במצב קשה. ככל הנראה, הוא רצה לגייס כסף או לגבות חובות של המשפחה מנכסים בשכם כדי להעביר את בנו לאשפוז בבית חולים פרטי או בבית חולים מחוץ לירדן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ