על רקע המשבר, בנט לוחץ לסכל את שחרור האסירים

רה"מ החל להכין את השרים לאפשרות שיצטרכו לאשר 
עוד מחוות לפלסטינים, כולל שחרור מאות אסירים. בכיר ישראלי: מנסים למצוא פתרון

ברק רביד
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד
ג'קי חורי

המגעים האינטנסיביים בין ארצות הברית, ישראל והרשות הפלסטינית נמשכו גם אתמול, בניסיון לגבש עסקה שתמנע את קריסת שיחות השלום ותאפשר את הארכת המשא ומתן בכמה חודשים. השליח האמריקאי מרטין אינדיק נפגש עם שרת המשפטים ציפי לבני ועו"ד יצחק מולכו בצד הישראלי ועם סאיב עריקאת בצד הפלסטיני.

"מנסים למצוא פתרון כי איש אינו מעוניין בפיצוץ", אמר פקיד ישראלי בכיר שמעורב בשיחות. ישראל וארצות הברית עדיין ממתינות לתשובת הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (אבו מאזן) להצעה שהועברה לו בסוף השבוע.

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר אתמול כי השיחות "על סף משבר" וציין כי הדברים יתבהרו בתוך כמה ימים. הנשיא שמעון פרס אמר כי תוך יום־יומיים ייוודע אם נמצא פתרון שיאפשר את המשך השיחות. פרס הזהיר כי אם השיחות יקרסו, יהיה קשה עד בלתי אפשרי לחדשן פעם נוספת.

למרות הפסימיות בירושלים לגבי התשובה הפלסטינית להצעתה להארכת השיחות, ראש הממשלה בנימין נתניהו החל להכין את שרי מפלגתו לאפשרות שיהיה עליהם לאשר שורה של מחוות נוספות כלפי הפלסטינים, כולל שחרור של מאות אסירים נוספים.

ראש הממשלה עם חניכי תוכנית "מסע" המבקרים בארץ, אתמול בירושליםצילום: אי–פי

שרי מפלגת הבית היהודי צפויים להצביע נגד כל עסקה עם הפלסטינים שתכלול שחרור אסירים נוספים, וכך גם חלק משרי הליכוד-ישראל ביתנו. יו"ר הבית היהודי, נפתלי בנט, התבטא בימים האחרונים בנושא ואמר כי מבחינתו, שחרור אסירים "לא יקום ולא יהיה". ההערכה היא שמהלך כזה אף עלול להביא לפרישת המפלגה מהקואליציה.

"אני מציע להימנע מהתבטאויות עד שתתברר התמונה המלאה וזה יכול להיות עניין של ימים בודדים", אמר נתניהו בישיבת שרי הליכוד. "או שזה ייסגר או שזה יתפוצץ. בכל מקרה לא תהיה שום עסקה בלי שהתמורה שתקבל מדינת ישראל תהיה ברורה, ואם תהיה עסקה הדבר יובא לאישור הממשלה".

ישראל וארצות הברית הציעו שהפלסטינים יתחייבו להאריך את המשא ומתן בכמה חודשים מעבר למועד המקורי שנקבע לסיומו, ב-29 באפריל, וכן יתחייבו כי במשך אותה תקופה לא יבצעו מהלכים חד-צדדיים נגד ישראל במוסדות האו"ם.

בתמורה, תבצע ישראל את "הפעימה הרביעית" של שחרור האסירים שלה התחייבה כחלק מחידוש המשא ומתן בסוף יולי 2013. בנוסף, ישראל תבצע כמה מחוות נוספות ובראשן שחרור כמה מאות אסירים נוספים. ישראל הציעה כי היא זו שתבחר את האסירים ישוחררו. לא ברור אם ההצעה הישראלית כוללת גם 14 ערבים־ישראלים שכלואים מהתקופה שלפני הסכם אוסלו ושאת שחרורם דורש הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס.

הפלסטינים דורשים כי תמורת הארכת המשא ומתן תסכים ישראל להקפיא את הבנייה בהתנחלויות ולאשר פרויקטים כלכליים ותשתיתיים גדולים בשטחי C בגדה המערבית, שבהם יש לישראל שליטה ביטחונית ואזרחית. ישראל עדיין לא הסכימה לשני תנאים אלה.

אמש התכנסה ההנהגה הפלסטינית לדון בהמשך צעדיה. מנכ"ל משרד האסירים הפלסטיני, זיאד אבו עין, אמר ל"הארץ" כי הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס אמר לאמריקאים שאינו מוכן לדון בהמשך התהליך עד שישראל תשחרר את האסירים הכלולים בפעימה הרביעית. "אחרת, זה פתח לעוד סחטנות מצד ישראל שאף מנהיג פלסטיני לא יכול לקבל", אמר אבו עין.

בכיר בפת"ח הסביר שוויתור על שחרור האסירים הנכללים בפעימה הרביעית או הוצאת האסירים הערבים־ישראלים ממנה עשויים להיות מכה אנושה עבור מעמדו של עבאס ולאמינות דבריו. גם בפגישות פנימיות מבהיר עבאס שאין ביכולתו לחזור בו מהתחייבות זו, ומוסיף שהאסירים הערבים־ישראלים לא פעלו מעצמם, אלא היו כפופים לפת"ח ולאש"ף, ולכן אין מקום להתנער מהם.

לפי גורמים פלסטינים, האמריקאים עושים מאמצים גדולים מאוד לא לפוצץ את השיחות. "אנחנו עדים לקצב עבודה ולפגישות בתדירות גבוהה מאוד ודילוגים בין רמאללה וירושלים כמו שלא ראינו בתשעת החודשים האחרונים", אמרו הגורמים. נראה שעבאס מנהל את המשבר יחד עם צוות מצומצם מאוד ואינו מעוניין להתבטא בנושא כל עוד המאמצים נמשכים והאמריקאים ממשיכים בתיווך ובדילוגים בין ירושלים לרמאללה. היום בערב אמור הנשיא הפלסטיני לדווח על המגעים לחברי הוועד המרכזי של הפת"ח והוועד הפועל של אש"ף, אולם ההערכות הן שלא יתקבלו החלטות מידיות וכי הפגישות יימשכו עוד כמה ימים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ