רמטכ"ל ארה"ב על ביקורת יעלון: "העולם מסובך גם בלי שנדבר באופן לא ישיר"

הגנרל דמפסי המבקר בישראל נפגש עם הרמטכ"ל גנץ, ואמר בין היתר כי תפקידו "לספק אופציה צבאית" לתקיפה באיראן

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

רמטכ"ל צבא ארצות הברית, הגנרל מרטין דמפסי, התייחס היום (שני) לביקורת האחרונה שהטיח שר הביטחון, משה יעלון, במדיניות האמריקאית ואמר: "העולם מסובך גם בלי שנדבר באופן לא ישיר. זה הזמן לכנות".

דמפסי נפגש היום בירושלים עם מקבילו, הרמטכ"ל בני גנץ. בפתח הפגישה אמר גנץ כי "אלו זמנים של אי יציבות, ומה ששמעתי במהלך היומיים האחרונים וקודם לכן, הביא אותי לאמונה הבסיסית שאנחנו יכולים להתמודד עם האתגרים הבאים".

דמפסי נשאל על דבריו האחרונים של שר הביטחון יעלון, שמתח ביקורת על ארצות הברית, וענה כי בכוונתו להתייחס רק מתרחש בין צבאות שתי המדינות, ולא לדברים הקשורים לדרג המדיני. בתשובה לשאלת "הארץ" אמר דמפסי כי "אחד הדברים שאני מעריך מאוד ביחסים שלנו זה הכנות. העולם מסובך גם בלי זה שנדבר באופן לא ישיר בינינו. זה הזמן לבהירות ולכנות גדולה, ואני יכול תמיד לסמוך על השותפים הישראלים שייעשו זאת". גנץ נשאל אף הוא על מערכת היחסים בין שני הצבאות, ואמר כי "אין ספק שיחסי הביטחון שיש בין צה"ל והצבא האמריקאי יציבים מתמיד".

גנץ ודמפסי בירושלים, היוםצילום: אוליבייה פיטוסי

בנוגע ליכולת של שני הצבאות לתקוף באיראן, אמר הרמטכ"ל כי אין לו כוונה לפרט את יכולות צה"ל, "אך ברור שהיכולות האלה קיימות". מקבילו האמריקאי דמפסי אמר כי הנשיא האמריקאי, ברק אובמה, כבר הצהיר בעבר כי ימנע מאיראן להגיע לנשק גרעיני, "והתפקיד שלי זה להמשיך לספק את האופציה הצבאית לכך - ונעשה זאת".

בהודעה מטעם דמפסי, שסיכמה את סבב פגישותיו היום, העלה הגנרל את האפשרות כי המצב במזרח התיכון יביא לבריתות ולשיתופי פעולה חדשים, ונתן כדוגמה את מדינות המפרץ הפרסי. הוא אמר כי "ייתכן ומדינות אלה לא יהיו פתוחות בנוגע לשיתוף פעולה עם ישראל בכל דרך", אך הוסיף כי אי היציבות באזור יכולה להשפיע על מדינות אלה "ליצור רשת של בריתות שונות לעומת מה שהיה קיים קודם לכן".

דמפסי נפגש היום גם עם שורת קצינים במטכ"ל, בהם ראש אגף המודיעין האלוף אביב כוכבי, ראש אגף התכנון האלוף נמרוד שפר, נספח צה"ל בארה"ב האלוף יעקב אייש וכן סגן הרמטכ"ל, האלוף גדי אייזנקוט. במהלך ביקורו בישראל נפגש דמפסי גם עם ראש המכון למחקרי ביטחון לאומי, האלוף (במיל') עמוס ידלין, וכן עם מספר חוקרים מהמכון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ