בממשל אובמה מאשרים: שוקלים שחרור פולארד תמורת הארכת המו"מ

לפי פרסום באתר "דיילי ביסט", הנושא נדון בהרחבה בין שר החוץ האמריקאי קרי לבין רה"מ נתניהו. בבית הלבן ספקנים לגבי תוצאותיו של מהלך כזה

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

אתר האינטרנט האמריקאי "דיילי ביסט" פרסם היום (05:50 שעון ישראל) כי בממשל אובמה מאשרים את קיום הדיונים בנושא שחרור פולארד, כחלק מההטבות לישראל תמורת התחייבותה להמשיך במשא ומתן עם הפלסטינים. 

לפי האתר, במשך שנים התנגד הנשיא אובמה לבקשות הישראליות לשחרור המרגל ג'ונתן פולארד, אך כעת, כאשר השיחות בין הישראלים לפלסטינים נראות על סף קריסה, בבית הלבן בוחנים שוב את שחרורו של פולארד, אשר אתר ה"דיילי ביסט" מגדיר כ"המרגל הישראלי הנודע לשמצה".

הפגנה לשחרורו של פולארד מול שגרירות ארה"ב בתל אביב, 2011צילום: ניר קידר

בכיר בממשל אישר היום בפני כתב ה"דיילי ביסט" כי האפשרות של שחרור פולארד, למרות היותה לא סבירה, נדונה כעת בין שר החוץ האמריקאי ג'ון קרי ובין ראש הממשלה הישראלי נתניהו, כחלק מניסיון לגבש נוסחה שתביא להסכמה על המשך השיחות בין ישראל לפלסטינים גם לאחר הדד-ליין שנקבע ל-29 באפריל. לפי הדיווח באתר, שחרור פולארד נועד להמתיק את הגלולה עבור נתניהו – אפילו יותר ממה שממתיק אותה שחרור האסירים עבור אבו מאזן. 

עוד נכתב באתר כי קרי היה הראשון שהציע, לפני חודשים רבים, את הכנסת האפשרות של שחרור פולארד לרשימת ההטבות – אך נתקל בהתנגדות ברורה מהבית הלבן. אך כעת, כאשר השיחות בנות תשעת החודשים עומדות להגיע לסיומן ושני הצדדים מקשיחים את עמדותיהם, ההנהגה האמריקאית כבר לא פוסלת מיד את האפשרות הזו.

"זה אחד מני דברים רבים אשר דנים בהם כאמצעים להארכת השיחות", אומר הבכיר בממשל אובמה, "בפעמים דומות בעבר סירבנו לכך, כיוון שמדובר בשני נושאים שונים – אולם נראה כי האסטרטגיה הישראלית אשר קושרת בין המו"מ לשחרור פולארד נושאת פירות". 

לפי האתר, בתוך הבית הלבן יש מי שזועמים על המרחק שמוכנה ארה"ב ללכת בעבור הארכה פשוטה של השיחות בין ישראל לפלסטינים, שאפילו אינה כוללת שום הבטחה לטיפול בנושאים שעשויים להוות חלק מהסדר בין שני הצדדים בעתיד. בבית הלבן סקפטיים באשר לתוצאות מהלך כזה, בעוד במשרד החוץ – בהובלת ג'ון קרי – מקווים עדיין שתוספת זמן תסייע להגיע להישגים בתהליך.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ